hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Brit pénzügyminiszter: a Brexit után is meg kell őrizni az EU-val az üzleti kapcsolatokat

  • MTI

A brit pénzügyminiszter szerint Nagy-Britanniának olyan új viszonyrendszert kell kialakítania az Európai Unóval, amely lehetővé teszi az elmúlt évtizedek alatt aprólékos munkával kiépített üzleti kapcsolatok megőrzését a brit EU-tagság megszűnése után is..

Philip Hammond, aki a londoni City polgármesteri rezidenciájának – Mansion House – csütörtök este rendezett hagyományos éves bankettjén szólalt fel, kijelentette: ehhez továbbra is nyitott piacok kellenek, és olyan határok, amelyek csak „csekély súrlódást” okoznak a kereskedelmi forgalomban.

A miniszter szerint a tárca célja az, hogy az Európai Unión kívül is, de az EU-val szorosan együttműködve és vele szoros kereskedelmi kapcsolatokat fenntartva biztosítsa a britek jólétét.

Hammond hangsúlyozta: ezek a törekvések nem teszik az általa vezetett pénzügyminisztériumot „a Brexit ellenségévé”.

A pénzügyminiszter ezzel közvetlenül utalt arra, hogy a konzervatív párti brit kormányon belül rendre komoly bírálatok érik őt és a tárcát a keményvonalas Brexit-tábor képviselői – mindenekelőtt Boris Johnson külügyminiszter – részéről.

Johnson legutóbb néhány napja, egy londoni üzleti rendezvényen – szavait nem a nyilvánosságnak szánva – azt mondta, hogy a Hammond vezette pénzügyminisztérium a brit EU-tagság fenntartására törekvő tábor központja. A külügyminiszter rögzített, majd kiszivárogtatott megjegyzései szerint a pénzügyminisztérium annyira fél a rövid távú gazdasági fennakadásoktól, hogy ezek elkerülése végett feláldozza a Brexittől várható közép- és hosszú távú gazdasági előnyöket is.

Philip Hammond azonban csütörtök esti beszédében kijelentette: az egyértelmű hosszú távú cél olyan tartós partneri viszony létrehozása az EU-val, amely tükrözi az unióban Nagy-Britannia által eltöltött négy és fél évtizedet, és amely figyelembe veszi, hogy a brit gazdaság legfontosabb kereskedelmi partnere az Európai Unió.

A brit pénzügyminiszter emlékeztetett arra, hogy Dover és Calais kikötői között húzódik a legforgalmasabb európai kereskedelmi folyosó.

Hammond szerint Nagy-Britannia és az Európai Unió jövőbeni partneri viszonya akkor lehet sikeres, ha részét képezi egy olyan mechanizmus, amely lehetővé teszi a pénzügyi szolgáltatások kétoldalú kereskedelmének folytatódását, ehhez viszont nyitva maradó piacokra és mélyreható szabályozói együttműködésre van szükség London és az EU között.

Ugyanennek a fontosságára hívta fel a figyelmet Mark Carney, a Bank of England kormányzója is, aki szintén felszólalt a Mansion House-ban rendezett csütörtök esti banketten.     

A brit jegybank vezetője a londoni City pénzügyi központjának több száz meghívott képviselője előtt tartott beszédében elmondta: a londoni pénzügyi szolgáltatási szektornak a brit hazai össztermék (GDP) 3 százalékával egyenlő külkereskedelmi többlete van, miközben a brit gazdaság egészének külkereskedelmi mérlege ennél kétszer nagyobb GDP-arányos hiányt mutat.

Carney hozzátette: a pénzügyi szolgáltatási ágazat a brit költségvetés éves adóbevételének 11 százalékát adja; ez hetente több mint 1,25 milliárd font (464 milliárd forint) adóbefizetést jelent.

A Bank of England kormányzója hangsúlyozta azt is, hogy a londoni pénzügyi központ bonyolítja a globális devizakereskedelem 40 százalékát.

Mindezek alapján „a City Európa befektetési bankára” – mondta a brit jegybank vezetője.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kölcsön kamat

Nagy Norbert

adószakértő

Ekho minimálbér alatti jövedelem esetén, arányosítás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Rendezvénybelépő elszámolása

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink