hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Folyamatosan nő a lakáshitelek száma: ez történik a hitelpiacon

  • adozona.hu

Májusban 153,9 milliárd forintnyi, korábban soha nem látott volumenű lakáshitelt folyósítottak a bankok. Az elmúlt időszakban hónapról hónapra nő az új szerződéses volumen. Áprilisban 144,8, márciusban 136,7 milliárd forint volt az egy hónap alatt kihelyezett összeg, olvasható a bankmonitor.hu elemzésében

Új rekordot ért el májusban a lakáshitelezés: a pénzintézetek májusban összesen 153,9 milliárd forint értékben kötöttek új lakáshitel-szerződést az MNB ma közölt adatai szerint. A folyósított lakáshitel-volumen február óta hónapról hónapra nő, a májusi 9,2 milliárd forinttal több az egy hónappal korábbi, szintén rekordnak számító összegnél.

Míg azonban áprilisban még csökkenő átlagos teljes hiteldíjmutató (THM) mellett folyósítottak a bankok minden korábbit meghaladó összegben lakáshitelt, májusban már érezhetően drágultak a kölcsönök: az átlagos THM-érték májusban 5,62 százalék volt, ami 0,78 százalékponttal magasabb az egy hónappal korábbinál.

Mi történik a hitelpiacon?

Hónapok óta látjuk, nap mint nap tapasztaljuk mind a lakásárak, mind a hitelek drágulását. Ennek következményeként, aki teheti, előre hozza vásárlását és az ehhez szükséges kölcsön igénylését – ez hajtja a piacot.

A folyamatot erősíti, hogy nemcsak az adásvételek, hanem az egyéb lakáscélok – például felújítás, korszerűsítés, építés – megvalósítását sem halogatják az érintettek. Az ok egyértelműen a kamatok emelkedése (a piaci kamatozású kölcsönök kamata az elmúlt évben megduplázódott).

Az, hogy a kamatok emelkedése az áprilisi adatokban még nem látszott (egy hónappal korábban az átlagos THM még mérsékelten, 0,02 százalékponttal csökkent a megelőző hónaphoz képest), a jelentős mértékű, kedvezményes zöld hitelnek volt köszönhető. Ennek kerete azonban áprilisban kimerült. Ez látszik a májusi, átlagos THM erőteljes, 0,78 százalékpontos emelkedésében. (A jelentős kedvezménnyel folyósított hitel alacsony kamata már nem kompenzálta májusban a piaci kamatok emelkedését.)

Mire készüljünk?

A helyzet javulására a közeljövőben sajnos nem lehet számítani. Sőt, miként azt az MNB június végén – amikor a jegybanki alapkamatot 1,85 bázisponttal 7,75 százalékra emelte – egyértelműen jelezte: mindent megtesznek majd az infláció letörése érdekében, szükség esetén tovább emelik tehát az irányadó rátát, amely hatással lesz a piaci kamatok alakulására is.

Az infláció tetőzését legkorábban őszre várja a jegybank, azt pedig, hogy a fogyasztóiár-index visszatérjen a jegybank által elvárt célsávba (3 százalék körüli szintre) 2024-ben következhet be az MNB várakozásai szerint.

Ebből egyértelműen következik az is, hogy a hitelkamatok – közöttük a lakáskölcsönök – kamata is tovább emelkedik majd. A Bankmonitor szakértői szerint ebben a piaci helyzetben mindazoknak, akik lakásvásárlást terveznek érdemes minél előbb elindítania a hitelkérelmet.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink