Cseden az ügyvezető beltag, végelszámolás alatt a cég: lehet-e a beltag végelszámoló, mi lesz az ellátásokkal?

  • adozona.hu
3

Egy cég végelszámolást határoz el. Az ügyvezető beltag cseden van. Csed alatt lehet-e a korábbi ügyvezető végelszámoló, illetve befolyásolja-e ez a csed kifizetését? Amennyiben nem lehet, akkor a kültag lehet-e végelszámoló, ha igen, akkor szükséges-e ehhez társasági szerződést módosítani? Ha a végelszámolás során a cég megszűnik, a csed kifizetése, marad-e folyamatos, és van-e lehetőség a gyed igénylésére? – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértő, jogász válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Kérdéseire az alábbi válaszokat adom.

A végelszámolás kezdő időpontjában a cég vezető tisztségviselőjének megbízatása megszűnik. A végelszámolás kezdő időpontjától a cég önálló képviseleti joggal rendelkező vezető tisztségviselőjének a végelszámoló minősül. A Ptk. alapján a társaság ügyvezetését a vezető tisztségviselő – a társasággal kötött megállapodása szerint – megbízási jogviszonyban vagy munkaviszonyban láthatja el; azaz a vezető tisztségviselő vagy munkaviszonyban vagy megbízási jogviszonyban végezheti a feladatát. Ha társaság tagja megbízásban látja el vezető tisztségviselői feladatokat, akkor ez a tag társas vállalkozónak minősül.

Olvassa el az Adózóna „Ha elmulasztotta megfizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot, ezekkel kell számolnia", „Biztosítási jogviszony visszamenőleges, jogellenes törlése: ilyen következményei lehetnek” és a „Jogviszonyok és közterhek gazdasági társaságban: ki, hogyan járhat a legjobban?” című írását!

Mindezek alapján a kérdésben leírt esetben a végelszámolási tevékenység ellátható munkaviszonyban, illetve társas vállalkozói jogviszonyban. Mind a munkaviszony, mind a társas vállalkozói jogviszony biztosítási jogviszonyt hoz létre. A csecsemőgondozási díj folyósítása alatt nem lehet biztosítási jogviszonyban tevékenykedni, erre tekintettel a csecsemőgondozási díjban részesülő beltag nem láthatja el a végelszámolói tevékenységeket.

Ha kültag látja el a végelszámolói tevékenységet, akkor
a kültag minősül vezető tisztségviselőnek, amelyhez a társasági szerződést is módosítani kell.

Ha a csecsemőgondozási díj folyósítása alatt a biztosított biztosítási jogviszonya megszűnik, az ellátás tovább folyósítható. A társaság megszűnése esetén az ellátás továbbfolyósításáról a kormányhivatal egészségbiztosítási szerve gondoskodik.

Gyermekgondozási díjra jogosult

  • a biztosított szülő (anya vagy apa), ha a gyermeke születését megelőző 2 éven belül 365 napon át biztosított volt és a gyermeket saját háztartásában neveli; valamint
  • az, akinek csecsemőgondozási díj került megállapításra, és a biztosítási jogviszonya a csecsemőgondozási díjra való jogosultságának időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a csecsemőgondozási díjra való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett, és a gyermek születését megelőző 2 éven belül 365 napon át biztosított volt, és a gyermeket saját háztartásában neveli.

Tehát a biztosítási jogviszony megszűnését követően megállapítható a gyermekgondozási díj. Ez utóbbi esetben az alábbi négy előfeltétel szükséges ahhoz, hogy a gyermekgondozási díjat megállapítsák. Szükséges, hogy a volt biztosított

  • részére csecsemőgondozási díj került megállapításra;
  • biztosítási jogviszonya a csecsemőgondozási díjra való jogosultság időtartama alatt szűnt meg;
  • a gyermek születését megelőző 2 éven belül 365 napon át biztosított volt; valamint
  • a gyermekét saját háztartásában neveli.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (3)
Ruszin Zsolt

A beltag-ügyvezető simán lehetne munkaviszonyban a betéti társaságában és lehetne fizetés nélküli szabadságon (így nem lenne biztosított).

...

Nagyon szívesen.

radics.zsuzsanna

Tisztelt Hozzászóló! Amiről ön ír, az nem is került szóba. A kérdés nem az volt, hogy köthet-e a beltag önmagával munkaszerződést, hanem az, hogy dolgozhat-e a csecsemőgondozási díj alatt. A csecsemőgondozási díj folyósítása alatt nem lehet biztosítási jogviszonyban tevékenykedni, erre tekintettel a csecsemőgondozási díjban részesülő beltag nem láthatja el sem munkaviszonyban, sem társas vállalkozóként a tevékenységet.

Jogszabályi alap: 1997. évi LXXXIII. törvény 41. §, mely szerint nem jár csecsemőgondozási díj a biztosítottnak, ha bármilyen jogviszonyban – ide nem értve a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyt – keresőtevékenységet folytat. 217/1997 (XII.1.) kormányrendelet 1. § p) pontja határozza meg a keresőtevékenységet, amely a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: Tbj.) 6. §-ában meghatározott biztosítási jogviszonyban, valamint egyszerűsített foglalkoztatás keretében végzett személyes tevékenység.

Ruszin Zsolt

A válasz pont a lényeg felett siklik el és a kérdést megválaszolatlanul hagyja.

A jelen esetben a BT beltag-ügyvezetője köthet önmagával munkaszerződést, miután az azt tiltó LB jogegységi döntést a Kúria, mint "meghaladottat" hatályon kívül helyezte 2014-ben. A munkaviszony esetén viszont helye van a fizetés nélküli szabadságnak, akkor is, ha egyébként a végelszámolás okán valamilyen adminisztratív ügyintézés keletkezne, például végelszámolóként iratokat kell aláírni.

A kismamák is be szoktak menni a munkáltatójukhoz, ha valamit alá kell írniuk, természetesen ezzel nem jön létre a fizetés nélküli szabadság alatt biztosítási jogviszony.

Természetesen a munkaviszony akkor is létrejön, ha a társasági szerződés a beltag-ügyvezetőre megbízási jogviszonyt említ, hiszen a Munka Törvénykönyve a speciális és erősebb szabály.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szabadságkiadásra irányuló megállapodás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Efo, létszámkeret

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Munkaidőkeret

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink