hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Jogviszonyok és közterhek gazdasági társaságban: ki, hogyan járhat a legjobban?

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő
1

A gazdasági társaságok tagjainak társadalombiztosítási jogállására vonatkozó kérdések, illetve az ahhoz kötődő mulasztások túlnyomó többsége a jogviszonyok tisztázatlanságára vagy helytelen megállapítására vezethető vissza. Ezt jól reprezentálják az Adózónára e témával kapcsolatban érkező kérdések is, amelyekre adható válaszhoz minden esetben először a jogviszonyokat kell tisztázni.

Cikkünk apropóját egy arra vonatkozó kérdés adta, hogy miként kell elbírálni annak a tulajdonos tagnak (egyszemélyes kft.-ről van szó) a jogviszonyát, aki nem kap jövedelmet, és akinek a jogviszonyára (nevezetesen, hogy az ügyvezetést munkaviszonyban vagy megbízási jogviszonyban látja-e el) a társasági szerződés nem tartalmaz utalást.

A Ptk. (2013. évi V. törvény) 3:112. paragrafusának (1) bekezdése értelmében a társaság ügyvezetését a vezető tisztségviselő – a társasággal kötött megállapodása szerint – megbízási jogviszonyban vagy munkaviszonyban láthatja el. Mivel az ügyvezető nem rendelkezik munkaszerződéssel, és díjazást sem kap, a jogviszonya értelemszerűen megbízási jogviszonynak minősül. (A Ptk. 6: 280 § lehetővé teszi az ingyenes megbízási jogviszonyt.)

Megbízási jogviszonya alapján azonban a Tbj. (2019. évi CXXII. törvény) 4. paragrafusának 21.5. pontja értelmében társas vállalkozónak minősül, akit – ha csak többes jogviszony miatt nem mentesül ez alól – havi minimális adó- és járulékfizetési kötelezettség terhel. Abban az esetben, ha a későbbiekben – nem munkaviszony és nem megbízási jogviszony – keretében személyesen is közreműködik a társaságban, ezen személyes közreműködése alapozza meg a társas vállalkozói jogviszonyát, és az ügyvezetői jogállását a megbízás szabályai alapján kell értékelni, hiszen „kétszeresen” nem lehet társas vállalkozó ugyanazon kft.-ben.

Így, ha az ügyvezetésért díjazást kap, akkor az megbízási díjnak tekintendő, és a Tbj. 6. paragrafus (1) bekezdésének f) pontja szerint – a havi járulékalapot képező jövedelmét a minimálbér 30 százalékával összevetve – kell a biztosítási kötelezettségét értékelni.

OLVASSA EL kapcsolódó cikkünket is!
Ügyvezetők, társas vállalkozók minimum járulékfizetési kötelezettsége – 8 kérdés, 8 válasz

A járulékalapot képező jövedelem meghatározása során azonban figyelemmel kell lenni az szja-törvény 24. paragrafus (1) bekezdésének d) pontjára, miszerint a gazdasági társaság vezető tisztségviselőjének tevékenysége nem önálló tevékenységnek minősül. Ebben az esetben tehát nincs lehetőség a 10 százalékos költséghányaddal számolni.

A minimum járulékfizetés elkerülése érdekében célszerűbb a személyes közreműködéssel nem érintett ügyvezetőt munkaviszonyban, részmunkaidős munkaviszonyban alkalmazni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, miért van ez így, és mire kell ügyelni munkaviszony esetén!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

Köszönöm, hogy végre a tag+ügyvezető esetén nem kell többes jogviszonytól zsongani a fejemnek, mert az egyetlen munkaviszonnyal lefedhető.

Tisztelettel jelzem, hogy hiányzik a cikkből az az eset, ha ebben a munkaviszonyban a tag+ügyvezető fizetés nélküli szabadságra megy. Ez főleg az üres cégeknél fordulhat elő és a NAV szerint is lehetséges (e-809680(77)), bár ők ezt úgy képzelik, hogy van egy másik ügyvezető.

Szerintem meg ilyen szabály nincs.

Így a munkaviszonyban álló, fizetés nélküli szabadságon lévő tag+ügyvezető esetén nincs biztosítási jogviszony (Tbj. 16.§) és alsó járulékminimum se merül fel (Tbj. 27.§ (2) b)). Ilyenkor nem merül fel egyáltalán járulékfizetési kötelezettség és bár van a 08-ason M lap, de ott kieső időt kell jelenteni.

Megjegyzem, hogy a munka nélküli kötelező TB alkotmányellenes lett volna, azonban a 2013-ban alkotmánybíróság ahelyett, hogy kihajította volna a jogosulatlan alkotmányozás okán az alaptörvényt a magyar jogrendből, felesküdtek rá. Ez történelmi hiba volt! Innentől kezdve az adó- és járulékszabályok arányossági szabálya és alkotmányossági felülvizsgálati joga is megszűnt. Márpedig egy üres Kft esetében nem lehetne kötelező járulékokat szedni, de alsó járulékminimummal se lehetne senkit se fenyegetni.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kisvállalkozói minősítés

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink