hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: lehet-e valaki munkaviszonyában keresőképtelen, míg egyéni vállalkozásában dolgozik?

  • adozona.hu
4

Lehetséges-e, hogy valaki munkaviszonyában táppénzben részesül, míg közben egyéni vállalkozásában tovább dolgozik, számlákat állít ki? Az Adózóna oldalán érkezett olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértő, jogász válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: egy heti 40 órás munkaviszonnyal rendelkező hölgy otthonról, laptopról végezhető munkát is végez egyéni vállalkozásban. Jelenleg babát vár. Nagy valószínűséggel hamarosan keresőképtelen állományba veszi az orvosa 9-es kóddal. Egyéni vállalkozásában nem fizet járulékot, így azon jogviszonyában táppénzigényt sem érvényesítene. Lehetséges-e egyáltalán, hogy veszélyeztetett terhessége miatt munkaviszonyában keresőképtelen, és táppénzben részesül, míg egyéni vállalkozásában egy ideig folytatja tevékenységét, függőben lévő munkáit még befejezi és kiszámlázza?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A keresőképtelenség megállapítása orvosszakmai kérdés, így az arra jogosult orvos állapítja meg, hogy a munkakörét/tevékenységét a biztosított a fennálló egészségi állapotában el tudja-e látni. Egyidejűleg fennálló több biztosítási jogviszony esetén a keresőképtelenséget mindegyik jogviszonyban külön-külön kell elbírálnia az orvosnak.

További „A nap kérdése” című írásokat az Adózna oldalán itt olvashat. Útmutató többes jogviszonyokhoz – tb-kötelezettségek szabályai című kiadányunk kiadói kedvezménnyel itt vásárolható meg.

Ha mindkét jogviszonyban keresőképtelen a biztosított, akkor az orvosnak két eredeti keresőképtelenségi igazolást kell kiállítani.

Ha a kérdésben szereplő hölgy csak a munkaviszonyában lesz keresőképtelen, akkor egyéni vállalkozói tevékenységét tovább folytathatja, és munkái kapcsán számlákat állíthat ki.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (4)
radics.zsuzsanna

Tisztelt Kérdező!

Korábban egy hasonló ügyben a Pénzügyminisztériumtól a következő választ kaptam többes jogviszony kapcsán:"a biztosítási jogviszonyokat és az ez alapján létrejött járulékfizetési kötelezettséget külön-külön kell elbírálni, ugyanakkor a Tbj. 28. § (1) bekezdés c) pontja nem úgy fogalmaz, hogy a „társas vállalkozói jogviszony alapján megállapított GYED-ben részesül”, csak általánosságban kijelenti, hogy a társas vállalkozó GYED-ben részesül. Ez alapján nem vizsgálandó az, hogy az ellátás (GYED) mely jogviszonya alapján került megállapításra, csupán a megállapított ellátás ténye játszik szerepet a minimum járulékalapra vonatkozó szabály alkalmazásakor. Ugyanakkor az ellátások megállapítása jogviszonyonként történik, minden egyes jogviszonyban az erre vonatkozó kérelem alapján állapítják meg a TB pénzbeli ellátásait. Meg kell jegyezni továbbá azt, hogy e szabály (Tbj. 28. §) csak a minimum járulékfizetés alóli mentesítésre vonatkozik. Ha azonban a személyes közreműködésre tekintettel díjazást kap a társas vállalkozó, akkor főszabály szerint az után meg kell fizetni a járulékokat (Tbj. 27. §), amennyiben viszont nincs díjazás, úgy belép a minimum járulékfizetési szabály és az az alóli mentesítés eseteire vonatkozó szabályok alkalmazhatóvá válnak."

A fenti tájékoztatás a korábbi Tbj. alapján lett kiadva, azonban a kérdésére vonatkozó szabály nem változott az új Tbj-ben sem. A hatályos Tbj. 40. § (4) bekezdése alapján az egyéni vállalkozó a járulékfizetési alsó határ után nem köteles a társadalombiztosítási járulékot fizetni arra az időtartamra, amely alatt pl: táppénzben részesül. A Pénzügyminisztérium fenti tájékoztatásából kiindulva a munkaviszonyban történő táppénz folyósítása alatt az egyéni vállalkozó nem köteles legalább a minimális alapok szerint fizetni a tb közterheket.

Vélemény01

Kedves Zsuzsanna,

és amennyiben az egyéni vállalkozásában azért nem fizet járulékot, mert mellékállású vállalkozó, akkor ha a főállásában táppénzen lesz, az egyéni vállalkozásában továbbra sem kellene fizetnie, ha azon jogviszonyára tekintettel nem megy táppénzre?

radics.zsuzsanna

Tisztelt LTZS!

A kérdező azt kérdezte, hogy lehet-e egyéni vállalkozóként dolgozni, ha a másik jogviszonyában a kérdésben szereplő személy táppénzben részesül. Én erre a kérdésre adtam meg a választ.

Az Ön által leírtakra a következő választ adom:
1997. évi LXXXIII. törvény 43. § (1) bekezdése alapján táppénzre jogosult az, aki a biztosítás fennállása alatt keresőképtelenné válik és a Tbj.-ben meghatározott mértékű társadalombiztosítási járulék fizetésére kötelezett.
Ha a kérdésben szereplő egyéni vállalkozó azért nem fizet tb járulékot, mert heti 36 órát elérő vagy ezt meghaladó munkaviszony mellett folytatja a vállalkozói tevékenységét, akkor esetében fennáll, hogy Tbj.-ben meghatározott mértékű társadalombiztosítási járulék fizetésére kötelezett, de a többes jogviszony kapcsán ezen járulékfizetésre nem kerül sor. Így ha egyéni vállalkozóként is keresőképtelen lenne, akkor táppénzre lenne jogosult, amelynek alapja a minimálbér lenne.

LTZS

"Egyéni vállalkozásában nem fizet járulékot, így azon jogviszonyában táppénzigényt sem érvényesítene."
A kérdésből nem derül ki, hogy biztosítottnak minősül-e az egyéni vállalkozásában, de ha igen, annak ellenére, hogy nem fizet járulékot, jogosult lehet minimálbér alapján pénzbeli ellátásra, ha egyébként a jogosultsági feltételek fennállnak.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Koraszülött csed eltolásának számítása

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Kkv-minősítés, létszám felvásárlás esetén

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink