hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Hogyan alakul a kismama ellátása határozott idejű szerződés esetén?

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Határozatlan idejű szerződéssel rendelkező kismama nyugodtabban aludhat, tudván, amennyiben rendelkezik kellő múltbeli biztosítási idővel, jogosult lesz csecsemőgondozási és gyermekgondozási díjra is. Sokkal nehezebb a helyzete annak a várandós munkavállalónak, akinek határozott idejű szerződése van, és a gyermek várható születési dátuma már túlhalad a határozott idő végén. Cikkünkben azt járjuk körül, hogy mely esetekben jár még ellátás, illetve mit tud tenni egy ilyen helyzetben lévő várandós kismama, hogy ellátásban részesülhessen.

Csecsemőgondozási díj (csed) alakulása határozott idejű szerződés esetén

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 40. §-a rendelkezik a csed jogosultsági feltételeiről, nevezetesen:

(1) Csecsemőgondozási díjra jogosult az a nő, aki a gyermeke születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, és akinek a gyermeke

a) a biztosítás tartama alatt vagy a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül születik, vagy

b) a biztosítás megszűnését követően negyvenkét napon túl baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül születik.

Jelenleg azt feltételezzük, hogy a 365 biztosított nap a gyermek születése előtti két évből megvan, így a kérdés az, hogy megfelel-e a másik feltételnek a csedet igénylő személy.

Megjelent! Az Mt. új szabályai – változások a munkajogban 2023. január 1-jétől – videó

Amennyiben határozott idejű szerződése van a munkavállalónak, és a gyermek még a szerződés alatt megszületik, akkor járni fog a csed a szerződés lejártát követően is, passzív jogon. Ha tb-kifizetőhely volt a munkáltató, továbbra is ők folyósítják.

Ha a gyermek nem sokkal az után születik, hogy megszűnt a jogviszony, akkor még járhat csed.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben konkrét példákkal szemléltetjük, hogyan alakulhat a csed és a gyed határozott idejű szerződés esetén, mit tehet a szülő, hogy ellátásban részüljön.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink