hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyugdíj megállapítása, folyósítása: gyermekek utáni kedvezmények, jogosultságok

  • Winkler Róbert nyugdíjszakértő

A kötelező társadalombiztosítási nyugdíj rendszere számos gyermekneveléshez kötődő kedvezményt, jogosultságot nyújt a biztosítottak részére, mely kedvezményeket, jogosultságokat a biztosítottak, volt biztosítottak a társadalombiztosítási nyugellátás igénybevétele során gyermekeik után közvetlenül, vagy közvetve vehetnek igénybe.

A kedvezmények, jogosultságok érvényesítése az alábbi területekre oszthatók: szolgálati idő elismerése, nyugellátásra való jogosultság, nyugellátás összegének megállapítása, járulékfizetés.

A nyugellátásra való jogosultságnál elismerhető szolgálati idő tekintetében a kedvezményeket, jogosultságokat két csoportra kell osztani attól függően, hogy azok érvényesítése járulékfizetéshez kötött-e vagy járulékfizetéstől független.

Járulékfizetés nélküli kedvezmény, hogy az anya nyugdíjra jogosító szolgálati idejét annyiszor 365 nappal növelni kell, ahány gyermeke született 1968. január 1-je előtt. Abban az esetben, ha az 1968. január 1-je előtt született gyermek tartósan betegnek vagy fogyatékosnak minősült, a ténylegesen megszerzett szolgálati időt – tartósan beteg vagy fogyatékos gyermekenként – 550 naptári nappal, és nem 365 nappal kell növelni. Az emelt mértékű növelésre az az anya jogosult, akinek a gyermeke a 18. életévének betöltését megelőzően már tartósan beteg vagy fogyatékos volt.

Olvassa el a témához kapcsolódóan az Adózóna „Nyugdíj összege: így számolják, ha több uniós országban is dolgozott – példával”, „Törvényváltozások: nyugdíj, korhatár előtti ellátás, adategyeztetés” és „Késik a táppénz? Így ellenőrizheti, hol akadtak el a papírok” című cikkét is!

Önmagában az a tény, hogy az anya 1968. január 1-je előtt gyermeket szült, nem alapozza meg a szolgálati idő elismerését. A szolgálati idő e jogcímen történő növelésére abban az esetben kerülhet sor, ha az anya bármilyen egyéb jogcímen legalább egy napra szolgálati időt szerzett. A szolgálati idő növelése azon gyermek után is jár, aki halva született, vagy születését követően elhunyt.

Ezt a kedvezményt, figyelemmel a szülés meghatározott időpontjára, továbbá arra, hogy az idén már az 1956. év második felében született személyek töltik be a reájuk irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt, már egyre kevesebb személy érvényesítheti, a kedvezményt jellemzően az 1950. előtt született személyek tudták igénybe venni, ezzel növelni a szolgálati idejüket.

Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja, milyen egyéb járulékfizetés nélküli és járulékfizetés alapján járó kedvezményt lehet szolgálati időként elismerni, illetve a nyugellátásra való jogosultság, a nyugellátás összege alapjául szolgáló havi átlagkereset megállapítása tekintetében milyen kedvezmények adhatók!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink