adozona.hu
Késik a táppénz? Így ellenőrizheti, hol akadtak el a papírok
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Kesik_a_tappenz_Igy_ellenorizheti_hol_akadt_8C2FXD
Késik a táppénz? Így ellenőrizheti, hol akadtak el a papírok
Legkésőbb meddig kell megérkeznie a táppénznek? Mostanában többen érzékeltek késést, akár több hetest, hónapost is. Kinek van joga elbírálni a keresőképtelenséget, mire érdemes figyelnie a munkavállalónak az orvosi igazolás leadásakor, milyen kötelezettségei vannak a foglalkoztatónak, illetve a tb kifizetőhelynek, milyen határidőkre kell figyelni? Ezekkel foglalkozunk cikkünkben.
Az 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 45. §-a határozza meg, hogy kik jogosultak a keresőképtelenség elbírálására.
(2) A keresőképesség elbírálására az egészségügyi szolgáltató finanszírozási szerződésben nevesített orvosa és a keresőképesség elbírálására jogosító szerződést kötött orvos jogosult.
A gyakorlatban ez leginkább a háziorvost jelenti, de a keresőképtelenséget szakorvos is elbírálhatja, ő abban az esetben jogosult, ha e feladat ellátására a NEAK-kal finanszírozási szerződést kötött intézmény vezetője kijelölte. A keresőképtelenség elbírálására jogosult szakorvosok adatait a finanszírozási szerződés melléklete tartalmazza [102/1995. kormányrendelet, 2. § (4)]. Fel szokott merülni például veszélyeztetett terhesség esetén is, hogy „ki veszi táppénzre” a várandós kismamát. Az ajánlást a szakorvos írja, a legtöbb esetben a háziorvos veszi keresőképtelen állományba az adott személyt. De amennyiben az adott szakorvos (például nőgyógyász) a NEAK-kal finanszírozási szerződést kötött, akkor neki is megvan erre a lehetősége.
2021. január 1-jétől változtak a keresőképtelenség igazolására vonatkozó szabályok (102/1995. kormányrendelet). Ebből a keresőképtelen személy annyit érzékelhetett, hogy már nem a régóta ismert rózsaszín orvosi igazolást kapta. Az év eleji pár hónap nem volt mindenhol problémamentes, sokszor a keresőképtelen személlyel küldték vissza a régi formátumú orvosi igazolást, hogy cseréltesse ki.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben ismertetjük a Magyar Államkincstár tájékoztatóját, továbbá a táppénzes papírokkal kapcsolatos határidőket, az orvosok kötelezettségeit, valamint határidőcsúszás esetén a keresőképtelen munkavállalók lehetőségeit!
Hozzászólások (0)