Revolut számlán keletkezett jövedelmek: ezek az adóvonzatok

  • adozona.hu
2

Olvasónk Revolut számlán történt értékpapír-adásvétel utáni nyereség, illetve Revolut befektetési és megtakarítási számlám realizált kamatjövedelem adózási kérdéseivel fordult az Adózóna oldalához. Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolta meg a kérdéseket.

A kérdés részletesen így szól:

1. Magánszemély az MNB által nyilvántartott pénzügyi szolgáltató Revolut Securities Europe UAB brókerszámláján szerez tőkepiaci jövedelmet, amelyről elektronikus úton állít ki igazolást a szolgáltató. Ez a NAV gyakorlata szerint ellenőrzött tőkepiaci ügyletnek tud minősülni vagy árfolyamnyereségként kell bevallani és adót fizetni? Ha árfolyamnyereség, akkor szja-t kell bevallani, másrészről a szochót is meg kell fizetni a „plafonig”?

2. Szintén Revolut felületen rendelkezik magánszemély befektetési számlákkal amerikai dollár és euró devizában. Ezeken a számlákon egyrészről kamatjövedelem realizálódik, másrészről a devizaárfolyam ingadozása kapcsán keletkezik árfolyamnyereség. Helyes-e az a gyakorlat, ha egyrészről kamatjövedelem kerül bevallásra (szja és szocho megfizetésével), másrészről az árfolyamnyereség is adózik szja, illetve szocho (plafonig) tekintetében?

3. Szintén Revolut, de már megtakarítási számla. Kamatjövedelem keletkezik, amely után a szolgáltató 15 százalék litván adót von automatikusan. Itt be kell-e vallani az adóalapot Magyarországon is, emellett fel kell-e tüntetni a külföldön megfizetett szja összegét, így ennek kapcsán itthon fizetési kötelezettség nem keletkezik?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

1. A konkrét dokumentumok hiányában, látatlanban nehéz megmondani, hogy milyen értékpapírok adásvétele történt a befektetési szolgáltatónál. A litván bróker által kiállított igazolásnál attól függően kell az értékpapírügyleteket minősíteni, hogy az a magyar szja-törvény értelmében kamatnak, vagy tőkepiaci ügyletnek minősül. Árfolyamnyereség jogcímet nem tartom valószínűnek. Az ellenőrzött tőkepiaci ügyletnél nincs szocho, de a kamatnál van, méghozzá felső korlát nélkül.

Olvassa el az Adózóna „Cég ingatlant vesz bérbe adószámos magánszemélytől: így kell a számlát betenni a bérszámfejtésbe” és az „Értékcsökkenési leírás a személyi jövedelemadózásban” című írását! Megjelent: Ingatlanügyletek a gyakorlatban – adózási és számviteli útmutató című kiadványunk

2. A kamatjövedelemnél egytértek az szja- és szochokötelezettség megállapításával. Az árfolyamnyereség ebben az esetben sem tűnik helyes megoldásnak, mert feltételezem, ellenőrzött tőkepiaci ügyletben történt a deviza adásvétele is.

3. A litván kettős adózás elkerüléséről szóló egyezmény értelmében a kamat abban az országban adóztatható amely országban a magánszemély belföldi illetőségű. Ugyanakkor Litvániában is megadóztatható, de az adó mértéke nem haladhatja meg a kamat bruttó összegének 10 százalékát. Ennek következtében 10 százalék adó beszámítása lehetséges, azaz 5 százalék adót Magyarországon meg kell fizetni, és a túlvont adót Litvániában lehetséges visszaigényelni, az ott hatályos előírások szerint. A kamat után szochokötelezettség is keletkezik, de a Szocho tv. 1. § (5) bekezdése szerint az adófizetési kötelezettség a kamatjövedelem Magyarországon adóztatható része után keletkezik, feltéve, hogy a magánszemély Tbj. belföldi és a kamat 2023. június 30-át követő ügyletre vonatkozik.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
Bhorvathne

Kedves Zsolt!
A külföldi pénznemben megszerzett kamatjövedelmet a bevétel napján érvényes MNB hivatalos devizaárfolyamot, illetve olyan külföldi pénznem esetében, amely nem szerepel az MNB hivatalos devizaárfolyam-lapján, az MNB által közzétett, euróban megadott árfolyamot alkalmazzuk. A külföldi pénznemben megszerzett kamatjövedelemből, az adót ugyanazon külföldi pénznemben kell megállapítani, levonni és a jövedelem megszerzésének időpontjában érvényes árfolyamon átszámítva, forintban kell megfizetni. Tehát ez esetben a megelőző hó 15-i árfolyam nem vehető figyelembe – kivéve, ha a kamat egyéb összevonás alá eső jövedelemnek minősülne.
Árfolyamnyereség számításakor az értékpapír szerzési érték kiszámításához az értékpapír tulajdonjogának megszerzésének, a dematerializált értékpapír értékpapírszámlán történő jóváírásának napján érvényes MNB által közzétett árfolyamot kell figyelembe venni. Az értékesítés bevételére a bevétel megszerzése időpontjában, vagy az azt megelőző hónap 15. napján érvényes árfolyamot kell alkalmazni még abban az esetben is, ha az átváltás ténylegesen nem történt meg. Ebből a két rendelkezésből következik, hogy mind a szerzési értéket, mind az eladásból származó bevétel összegét át kell váltani forintra.
Az egyezmény szerint megfizetett adó átváltása a megfizetés napján vagy az év utolsó napján érvényes árfolyamon vehető figyelembe.
Legyen szép a napja!
Beáta

Ruszin Zsolt

Milyen árfolyammal kell végezni az átszámítást?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkavállaló jogviszonya végelszámolás után

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Túlóraelszámolás

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink