Értékcsökkenési leírás a személyi jövedelemadózásban

  • Lepsényi Mária adószakértő

Az értékcsökkenési leírás elszámolása jelentős tétel a költségek között. A gépek berendezések, felszerelések esetében többféle választási lehetőség van az általános szabály helyett, mivel az újonnan vásárolt eszközök esetében általános esetben is gyorsított értékcsökkenési leírást lehet alkalmazni.

Az értékcsökkenési leírás elszámolásával kapcsolatos részletes tudnivalókat egyéni vállalkozók esetében a személyi jövedelemadózásról szóló törvény (szja-törvény) 11. számú mellékletének II. pontja tartalmazza. A tárgyi eszközök beszerzési árát az egyéni vállalkozók mellett az őstermelői tevékenységet nem családi gazdaságban folytatók, a bérbeadók és a szálláshely-szolgáltatók is – a járművek költségeiről szóló III. fejezetben foglaltakra is figyelemmel – a II. pontban leírtak alapján számolhatják el.

Tárgyi eszköznek minősül minden olyan anyagi eszköz (földterület, telek, telkesítés, erdő, ültetvény, épület, egyéb építmény, műszaki berendezés, gép, jármű, üzemi és üzleti felszerelés, egyéb berendezés), tenyészállat, amely tartósan, legalább egy éven túl – közvetlenül vagy e törvényben meghatározott módon közvetve – szolgálja a vállalkozás tevékenységét (kizárólag üzleti célt szolgál). Az egyéni vállalkozó a saját tulajdonában lévő, kizárólag a tevékenységéhez használt tárgyi eszközeinek beszerzési árát értékcsökkenési leírás keretében számolhatja el, amennyiben a beszerzési ár a 200 ezer forintot meghaladja.

Kapcsolódó cikkünk: Támogatás elszámolása, tárgyi eszköz értékcsökkenése egyéni vállalkozónál

Kizárólag üzemi célt szolgálnak azok a tárgyi eszközök, amelyeket a magánszemély önálló tevékenységével (tevékenységeivel) kapcsolatban használ, azokat más célra részben sem használja, és üzleti nyilvántartásai ezt egyértelműen alátámasztják. Nem minősülhet kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszköznek a személygépkocsi és a termőföld. Ez azt is jelenti a gyakorlatban, hogy a 200 ezer forintot meg nem haladó beszerzési ár esetén nem kell az értékcsökkenési leírásra vonatkozó rendelkezéseket alkalmazni, mivel az szja-törvény 3. és 11. számú mellékletének I.2. pontjaiban foglaltak szerint a beszerzési ár egyösszegben elszámolható. Ez a szabály tehát valamennyi önálló tevékenységet folytatóra vonatkozik (óraadó, tervező stb.).

Több tevékenységhez használt tárgyi eszköz esetében az adózó választhat, hogy melyik tevékenységének bevételével szemben számolja el az értékcsökkenési leírást. Az értékcsökkenési leírás a teljes leírásig nem osztható meg a különböző tevékenységek bevételei között. Amennyiben a magánszemély adózási módot vált (egyéni vállalkozóból őstermelő lesz vagy fordítva), akkor az értékcsökkenési leírás folytatható.

Tevékenység megszüntetése esetén a tárgyi eszközök miatt további bevétellel nem kell számolni. Amennyiben ezen tárgyi eszközöket a későbbiek során értékesíti a vállalkozás, akkor majd az ingó-, illetve az ingatlanértékesítés szabályait kell alkalmazni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben ismertetjük, hogyan kell meghatározni az értékcsökkenési leírás alapját!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Közösségen belüli szolgáltatás

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Európai Unión kívüli értékesítés

Bunna Erika

adótanácsadó

Nemzetközi fuvarozás áfamentessége

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink