adozona.hu
Jelentős adminisztrációs tehertől szabadultak meg az anyavállalatok – változott a számviteli törvény
//adozona.hu/szamvitel/Jelentos_adminisztracios_tehertol_szabadult_1HAN5I
Jelentős adminisztrációs tehertől szabadultak meg az anyavállalatok – változott a számviteli törvény
2025. május 13-án lépett hatályba a számviteli törvényt módosító rendelkezés, amelynek köszönhetően az összevont (konszolidált) fenntarthatósági jelentést készítő anyavállalat mentesül az egyedi fenntarthatósági jelentés készítése alól. Átmeneti szabály alapján az érintettek már a 2024. évet érintően is élhetnek e lehetőséggel.
a. a mérlegfőösszeg a 10 000 millió forintot,
b. az éves nettó árbevétel a 20 000 millió forintot,
c. az üzleti évben átlagosan foglalkoztatottak száma a 250 főt.
A meghatározott feltételek teljesülése esetén a fenntarthatósági jelentés készítésére kötelezett társaságok nem azonnal a 2024. évben induló üzleti évtől kötelesek elkészíteni a jelentésüket, hanem fokozatosan a 2024. és a 2028. évben induló üzleti évek közötti időszakban.
Ehhez kapcsolódóan az Sztv. bevezetett egy negyedik határértéket a 2024. évben induló üzleti évre vonatkozóan: az ebben az évben átlagosan foglalkoztatottak számának meg kell haladnia az 500 főt.
Számviteli témában közölt korábbi írásainkat itt olvashatja el! |
Fenntarthatósági jelentést köteles készíteni az a mikrogazdálkodónak nem minősülő vállalkozó, amelynek átruházható értékpapírjait az Európai Gazdasági Térség valamely államának szabályozott piacán kereskedésre befogadták. Továbbá fenntarthatósági jelentés készítésére kötelezett meghatározott esetekben az uniós tagállam jogának a hatálya alá nem tartozó vállalkozó leányvállalata, illetve fióktelepe. Ha az elmúlt két üzleti évnek a határérték megállapításához szükséges adatai részben vagy egyáltalán nem elérhetőek, akkor az elmúlt évekre vonatkozóan arányosított adatot, illetve a tárgyévi várható adatot kell figyelembe venni.
A fenntarthatósági jelentést az üzleti jelentésben kell elkülönítetten megjeleníteni. Mivel a fenntarthatósági jelentés készítésére kötelezett társaságok éves beszámolót vagy összevont (konszolidált) éves beszámolót készítenek, így értelemszerűen azzal együtt üzleti jelentés is készül, vagyis a fenntarthatósági jelentés lényegében az üzleti jelentés rendszerezett kiegészítését jelenti. Értelemszerűen a beszámolóra vonatkozó határidők és közzétételi kötelezettségek – ideértve emellett a könyvvizsgálati kötelezettséget és könyvvizsgálói véleményt is – érvényesek a fenntarthatósági jelentésre is.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogy milyen további adatokat kell tartalmaznia a számviteli jelentésnek, illetve milyen egyéb ismeretek hasznosak a változtatás értelmezéséhez!
Hozzászólások (0)