Jelentős adminisztrációs tehertől szabadultak meg az anyavállalatok – változott a számviteli törvény

  • Sinka Júlia okleveles adószakértő, számviteli tanácsadó

2025. május 13-án lépett hatályba a számviteli törvényt módosító rendelkezés, amelynek köszönhetően az összevont (konszolidált) fenntarthatósági jelentést készítő anyavállalat mentesül az egyedi fenntarthatósági jelentés készítése alól. Átmeneti szabály alapján az érintettek már a 2024. évet érintően is élhetnek e lehetőséggel.

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Sztv.) előírja a fenntarthatósági jelentés készítését azon vállalatok kötelezettségeként, amelyeknél az üzleti évet megelőző két – egymást követő – üzleti évben a mérleg fordulónapján a következő három mutatóérték közül bármelyik kettő meghaladta az alábbi határértéket:

a. a mérlegfőösszeg a 10 000 millió forintot,

b. az éves nettó árbevétel a 20 000 millió forintot,

c. az üzleti évben átlagosan foglalkoztatottak száma a 250 főt.

A meghatározott feltételek teljesülése esetén a fenntarthatósági jelentés készítésére kötelezett társaságok nem azonnal a 2024. évben induló üzleti évtől kötelesek elkészíteni a jelentésüket, hanem fokozatosan a 2024. és a 2028. évben induló üzleti évek közötti időszakban.

Ehhez kapcsolódóan az Sztv. bevezetett egy negyedik határértéket a 2024. évben induló üzleti évre vonatkozóan: az ebben az évben átlagosan foglalkoztatottak számának meg kell haladnia az 500 főt.

Számviteli témában közölt korábbi írásainkat itt olvashatja el!

Fenntarthatósági jelentést köteles készíteni az a mikrogazdálkodónak nem minősülő vállalkozó, amelynek átruházható értékpapírjait az Európai Gazdasági Térség valamely államának szabályozott piacán kereskedésre befogadták. Továbbá fenntarthatósági jelentés készítésére kötelezett meghatározott esetekben az uniós tagállam jogának a hatálya alá nem tartozó vállalkozó leányvállalata, illetve fióktelepe. Ha az elmúlt két üzleti évnek a határérték megállapításához szükséges adatai részben vagy egyáltalán nem elérhetőek, akkor az elmúlt évekre vonatkozóan arányosított adatot, illetve a tárgyévi várható adatot kell figyelembe venni.

A fenntarthatósági jelentést az üzleti jelentésben kell elkülönítetten megjeleníteni. Mivel a fenntarthatósági jelentés készítésére kötelezett társaságok éves beszámolót vagy összevont (konszolidált) éves beszámolót készítenek, így értelemszerűen azzal együtt üzleti jelentés is készül, vagyis a fenntarthatósági jelentés lényegében az üzleti jelentés rendszerezett kiegészítését jelenti. Értelemszerűen a beszámolóra vonatkozó határidők és közzétételi kötelezettségek – ideértve emellett a könyvvizsgálati kötelezettséget és könyvvizsgálói véleményt is – érvényesek a fenntarthatósági jelentésre is.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogy milyen további adatokat kell tartalmaznia a számviteli jelentésnek, illetve milyen egyéb ismeretek hasznosak a változtatás értelmezéséhez!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szünetelő egyéni vállalkozó bevételt szerez

Szipszer Tamás

adószakértő

Átalánydíjas vállalkozás újraindítása

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink