hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Számviteli politika aktualizálása: számlák elektronikus megőrzése

  • adozona.hu

Szeretnénk cégünk számviteli politikájában szerepeltetni, hogy a számláinkat 2023-tól elektronikus formában fogjuk ezentúl tárolni, és megőrizni rendszerünkben. Ezt hogyan szerepeltessük és írjuk bele a számviteli politikába, hogyan aktualizáljuk? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt a kérdésre.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A számviteli politikában nem elég csak annak tényét rögzíteni, hogy ezentúl elektronikus számlát állítanak ki és fogadnak be, hanem annak kezelésére kell egyértelmű leírást adni.

Olvassa el az Adózóna „Elkészült a beszámoló, hogyan helyezheti letétbe a könyvelő?”, „Jogelőd megszűnése nélküli átalakulás könyvelése” és „Támogatásból vásárolt tárgyi eszköz terven felüli értékcsökkenése” című írását!

A számviteli törvény szerint azon kötelezettségének, miszerint az „eredeti” bizonylathoz elválaszthatatlanul hozzá kell rendelje annak kontírozását, a vállalkozás úgy is eleget tehet, –167. § (7) bekezdés –, hogy a megjelölt adatokat, információkat és igazolásokat az eredeti (elektronikus vagy papíralapú) bizonylathoz egyértelmű, az utólagos módosítás lehetőségét kizáró módon fizikailag vagy logikailag hozzárendeli. A logikai hozzárendelés elektronikus nyilvántartással is teljesíthető.

Ez a gyakorlatban az alábbi formákban teljesíthető

  • Az e-számlához a kontírozási információkat elektronikusan – egy elektronikus melléklet formájában – csatolja. A csatolást egyértelmű hozzárendeléssel és elválaszthatatlan módon kell elvégezni, az utólagos módosítás lehetőségét kizárva. Ennek azonban komoly technikai feltételei vannak: a melléklet csatolása után ismét fokozott biztonságú elektronikus aláírással és minősített időbélyeggel kell ellátni a számlát.
  • A számla egyedi azonosítóját rögzítik könyvelési tételhez a könyvelési rendszerben. Ez az egyedi azonosító lehet pl. a számlaszám, bizonylatszám is. A könyvelési szoftverek működésének jellegéből adódóan a könyvelési rendszer maga a biztosíték arra, hogy ez az összerendelés utólag nem módosítható, továbbá a számla száma alapján az összerendelés bármikor visszakereshető.
  • Külön – az utólagos módosítás lehetőségét kizáró – iktatóprogram használata. Az iktatóprogram állítja elő az iktatószámot, és ehhez rendeli elválaszthatatlan módon az elektronikus számlát, valamint a könyvelési információkat.

A vállalkozás bármilyen más módszert is választhat, feltéve, hogy az megfelel az elvárásoknak (egyértelmű hozzárendelés, elválaszthatatlanság, utólagos módosíthatóság kizárása). A választott eljárást a cégnek szabályzataiban/számviteli politikájában is rögzítenie kell.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Műtéti költség adózása munkaviszonyban

Nagy Norbert

adószakértő

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink