hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ez a három leggyakrabban elkövetett hiba alkalmi foglalkoztatásnál

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő
1

Tekintettel arra, hogy ez az egyszerűsített foglalkoztatás felhasználásának népszerű időszaka, összegyűjtöttük azt a három leggyakoribb hibát, melyet a munkáltatók ezen foglalkoztatási forma kapcsán rendszeresen elkövetnek. Nézzük, melyek ezek a tévedések, és mi a helyes gyakorlat!

Elegendő a jogviszonyt bejelenteni, munkaszerződés nem is szükséges

Az egyszerűsített foglalkoztatás szabályait részben a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.), részben pedig az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény (Efo tv.) tartalmazzák. Az Mt. 42. §-a alapján a munkaviszony munkaszerződéssel jön létre. Az Mt. 44. §-a szerint pedig a munkaszerződést írásba kell foglalni.

Olvassa el az Adózóna „Alkalmi foglalkoztatás: a három legfontosabb követelmény, amit be kell tartani”, „Egyszerűsített foglalkoztatás – mikor érdemes élni vele, mire érdemes figyelni?” és „Alkalmi munkavállalók: elmulasztott bejelentés következményei” című írását!

Az írásba foglalás elmulasztása miatt a munkaszerződés érvénytelenségére csak a munkavállaló – a munkába lépést követő harminc napon belül – hivatkozhat. Az Mt. 202. § (2) bekezdése azonban úgy rendelkezik, hogy a munkaviszony a törvényben meghatározott bejelentési kötelezettség teljesítésével jön létre. A munkáltató bejelentési kötelezettségét többféle módon, elektronikus azonosítását követő elektronikus kapcsolattartás útján, vagy országos telefonos ügyfélszolgálaton keresztül telefonon teljesíti.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mégis miért van jelentősége a munkaszerződés írásba foglalásának, mi minősül egyszerűsített foglalkoztatás keretében munkanapnak, illetve kötelező-e minimálbért fizetni az alkalmi munkavállalónak!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

A cikk nem létező problémákat feszeget.

1.
Tényleg nem szükséges az EFO esetén az írott (minta) munkaszerződés, az csak egy lehetőség, néhány extrém kivétellel szükségtelen.

2.
Az éjszakai munkavégzés esetén 1 nap, az 2 nap lehet. Ezt a banális összefüggést az érintettek eddig is tudták, csak fájt 8 órára 2 napot kifizetni.

3.
Az a munkálató, amelyik 2700 forintot leszurkol közteherként naponta, de párezer forint bér ad hivatalosan, az bolond.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ügyfélkapu+

Szipszer Tamás

adószakértő

Ügyfélkapu

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink