adozona.hu
Trágárság a munkahelyen: mi fér bele, és mi nem a Kúria-döntések tükrében?
//adozona.hu/munkajog/Tragarsag_a_munkahelyen_mi_fer_bele_es_mi_n_SV47QS
Trágárság a munkahelyen: mi fér bele, és mi nem a Kúria-döntések tükrében?
Kollégák között nem példa nélküli egy-egy konfliktus, hevesebb szócsata. Probléma akkor adódhat, ha a nézeteltérés a trágárságig fajul, amikor a felek nem riadnak vissza a sértő kifejezések használatától sem. Következetes az ítélkezési gyakorlat abban, hogy egyetlen munkavállaló sem köteles eltűrni munkatársa agresszív viselkedését, sértő, durva beszédét (BH.2004.203.). Ugyanakkor kiemelt jelentősége van egyebek mellett annak, hogy milyen környezetben és milyen körülmények között, milyen indíték, milyen közlési stílus mellett hangzanak el az adott kifejezések.
A munkaviszony megszüntetése drasztikus szankciónak tűnhet, ugyanakkor a bírósági gyakorlatban számos példa, így a cikkünkben ismertetett első jogeset is igazolja, hogy a munkavállaló nemkívánatos magatartása a munkaviszony azonnali hatályú felmondását is megalapozhatja. A másodikként ismertetett eset pedig éppen a fokozatosság elvére biztatja a munkáltatót. Ilyen jellegű munkavállalói kötelezettségszegések esetén mindig javasolt az eset pontos kivizsgálása, az arányosság követelményének betartása. Itt sem kell írásbeli figyelmeztetésnek megelőznie a munkaviszony megszüntetését, de néha sokat segíthet. Érdemes továbbá a munkáltatónak a határokat élesen elkülönítő munkahelyi etikai szabályzatot alkotnia.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben két konkrét jogeseten keresztül mutatjuk be, mely esetben lehet felmondási indok a trágár beszéd, és mikor nem lehet arra hivatkozni.
Hozzászólások (0)