Kúria-döntés: szankcionálhat-e a munkáltató az írásbeli figyelmeztetésben?

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

A munkáltató a nem megfelelően teljesítő munkavállalót figyelmeztetésben részesítheti. Gyakran felmerül a kérdés, hogy ennek milyen következményei vannak, belefoglalható-e az írásbeli figyelmeztetésbe egyéb joghátrány is? Ezeket a kérdéseket boncolgatja a Kúria is a BH2024.299. számú döntésében.

A munkavállaló az üzemi étkezdét károsította meg

A munkavállaló 2021. november 2-ától állt alkalmazásban logisztikai specialista munkakörben. A munkáltató nem rendelkezett kollektív szerződéssel, és a munkaszerződés sem tartalmazza a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 56. paragrafusában rögzített hátrányos jogkövetkezményeket. A munkáltató 2019 óta önkiszolgáló fizetési rendszerrel működő éttermet üzemeltet. 2023 év elején visszaélés volt tapasztalható a rendszerben, ezért az alperes munkáltató vizsgálatot rendelt el 2023. január és május közötti időszakban. Ennek során 139 alkalmazottnál tárt fel fizetési hiányokat, köztük a felperesi munkavállalónál is, aki nem ütötte be minden esetben a szelet feliratot, ezért 13 alkalommal 440 forinttal károsította meg az étkezde üzemeltetőjét, mindösszesen 5720 forint kárt okozva.

A munkavállaló a meghallgatása során előadta, hogy több alkalommal odaadta a kártyáját a csoportban lévő gyakornokoknak, főállású kollégáknak, valamint a német vezetőknek is. 2023 májusában kapott egy kommunikációs e-mailt, azóta van tisztában a kantin működésével. Úgy tudta, hogy a főételhez jár egy szelet is, és azért nem ütött be külön ilyen tételt a pénztárgépbe.

Ajánljuk figyelmébe az Adózóna Munkaügyi iratmintatárát!

A munkáltató 2023. szeptember 19-én írásbeli figyelmeztetésben részesítette a munkavállalót, egyben felhívta, hogy a jövőben jóhiszeműen és tisztességesen, kellő körültekintéssel és gondossággal járjon el, tanúsítson a belé vetett bizalomnak megfelelő magatartást. Szenteljen nagy figyelmet a szabályok betartásának, tájékozódjon körültekintőbben. Tájékoztatta továbbá, hogy ezen írásbeli figyelmeztetést elhelyezte a munkavállaló személyi dokumentációjában, ami ismételt kötelezettségszegés esetén figyelembe vehető, akár a jogviszony megszüntetését is maga után vonhatja, mindezeken túlmenően a fenti kötelezettségszegés miatt a 2024. és 2025. évre vonatkozóan fizetésemelésben nem részesül.

A munkavállaló szerint szabálytalan volt az eljárás és a szankció, ezért bírósághoz fordult, az ügy a Kúriáig jutott.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben ismertetjük a munkáltató érvelését és a Kúria döntését.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ügyfélkapu+ , bajban a könyvelők

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 január
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink