63 találat a(z) kollektív szerződés cimkére
Döntött a Kúria – mutatjuk, milyen esetekben tilos és mikor lehet bérköveteléssel kapcsolatos sztrájkot kezdeményezni Cikk
Friss döntésében (BH2024.212.) a Kúria azt vizsgálta, hogy a kollektív szerződés hatálya alatt milyen esetekben tilos és mikor lehet bérköveteléssel kapcsolatos sztrájkot kezdeményezni. Az ügy részleteit cikkünkben foglaltuk össze.
Munkaidőkeret Kérdés
Ügyeljen a munkaidőkeret helyes alkalmazására! Bírságol a hatóság Cikk
A foglalkoztatás-felügyeleti hatóság folyamatosan ellenőrzi a munka- és pihenőidőre vonatkozó rendelkezések betartását, és annak keretében a munkaidőkeret, azaz az egyenlőtlen munkaidő-beosztás szabályainak megfelelő alkalmazását. Cikkünkben összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat, hogyan kerülhetik el a munkáltatók a büntetéseket.
Kötelezhető-e a munkavállaló a munkaruha pénzbeni megváltására? Cikk
Olvasónkban felmerült a kérdés, hogy jogosan várja-e el a társaság a munkavállalótól a munkaruha pénzbeni megváltását, és ha igen, akkor ez kártérítésnek vagy a munkavállaló felé történő termékértékesítésnek tekinthető. A kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
Hőség: több hatósági ellenőrzést és protokoll kidolgozását szorgalmazza az MASZSZ Cikk
A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) munkahelyi hőguta- és hőstresszmegelőzési terv – hőségprotokoll – kidolgozását, ennek kollektív szerződésbe építését, valamint a jelenleginél jóval gyakoribb hatósági ellenőrzést szorgalmaz.
Mire figyeljen a munkáltató az éjszakai munka elrendelése során? Cikk
Az éjszakai munka fizikailag és mentálisan is megterheli a munkavállalót. A törvény szerint éjszakai munkának minősül a 22 és 6 óra közötti időszakban teljesített munkavégzés. Ez abban az esetben is igaz, ha a munkavállaló munkaidejének csak része nyúlik bele az éjszakába. Milyen korlátozások és tilalmak érvényesülnek az éjszakai munka elrendelése során? Hogyan alakul a díjazás?
Munkaidőkeret Kérdés
Szakszervezeti jogokat érint az Alkotmánybíróság friss döntése Cikk
Az Alkotmánybíróság (Ab) 2023. 09. 27. napján alaptörvény-ellenesnek minősítette és megsemmisítette a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) egyik rendelkezését. Az ügy tanulságait az alábbiakban mutatjuk be.
Örülnek a szakszervezetek az Alkotmánybíróság döntésének Cikk
Üdvözlik a szakszervezetek az Alkotmánybíróság határozatát, amelyben alaptörvény-ellenesnek nyilvánította és megsemmisítette a munka törvénykönyve kollektív szerződéskötést szabályozó paragrafusának egy részét – tájékoztatott a Munkástanácsok Országos Szövetsége.
Megsemmisített egy szövegrészt a munka törvénykönyvében az Alkotmánybíróság Cikk
Az Alkotmánybíróság alaptörvény-ellenesnek nyilvánította és megsemmisítette a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 276. § (8) bekezdésének „– tanácskozási joggal –” szövegrészét, valamint a folyamatban lévő perekben alkalmazási tilalmat rendelt el.
Ab-határozat: jár a kollektív szerződés szerinti magasabb végkielégítés akkor is, ha köztulajdonúvá vált a munkáltató Cikk
Az Alkotmánybíróság alaptörvény-ellenesnek nyilvánította és megsemmisítette a Kúria támadott ítéletét, olvasható az Alkotmánybíróság honlapján.