adozona.hu
Erre ügyeljünk új munkavállaló felvételekor!
//adozona.hu/munkajog/Erre_ugyeljunk_uj_munkavallalo_felvetelekor_DXWTRS
Erre ügyeljünk új munkavállaló felvételekor!
A vállalkozások munkajogi megfelelését vizsgálva olyan problémák tárhatóak fel, melyeket érdemes már a munkaszerződés megkötésének pillanatában kezelni. Az alábbiakban ezen javaslatainkat mutatjuk be.
A munkaszerződés inkább rövid legyen, és ne tartalmazzon felesleges elemeket!
Számos vállalkozás nem jogász által készített minta munkaszerződéseket használ. Ezek jellemzően nem követik a jogszabályi változásokat, illetve olyan kérdéseket is szabályoznak, melyeket nem lenne szükséges. Ez pedig azért problémás, mert ezzel a munkáltatók a saját kezüket kötik meg. Amit ugyanis a munkáltató munkaszerződés keretében szabályoz, az később csak közös megegyezéssel módosítható.
A munkaszerződésben a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 45. §-a alapján a feleknek a munkavállaló alapbérében és munkakörében kell csupán megállapodniuk. Ezek hiányában a munkaviszony érvényesen létre sem jön.
A munkaviszony tartamát is célszerű a munkaszerződésben meghatározni. Ennek hiányában a munkaviszony határozatlan időre jön létre. Ha pedig a felek a munkavégzés helyében nem állapodnak meg, úgy munkahelynek azt a helyet kell tekinteni, ahol munkáját szokás szerint végzi.
Olvassa el a téma kapcsán az Adózóna "Ezek a munkajogi kedvezmények járnak a kisgyermekes munkavállalóknak", "Dolgozók másodállásban – mutatjuk a szabályokat", valamint "Mire jó, mikor és hogyan kérhető a munkavállalói biztosíték?" című írásait is, vagy rendelje meg a HVG Munkajog 2021 különszámát kiadói kedvezménnyel! |
A munkaviszony – eltérő megállapodás hiányában – általános teljes napi munkaidőben történő foglalkoztatásra jön létre.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mit nem tanácsos és mit érdemes szabályozni a munkaszerződésben!
Hozzászólások (0)