adozona.hu
Dolgozók másodállásban – mutatjuk a szabályokat
//adozona.hu/munkajog/Dolgozok_masodallasban__mutatjuk_a_szabalyo_27MMMU
Dolgozók másodállásban – mutatjuk a szabályokat
A munka törvénykönyve (Mt.) a másodállás vagy mellékállás fogalmát nem ismeri. Azt azonban nem tiltja, hogy egy munkavállalónak párhuzamosan több jogviszonya álljon fenn, egyetlen kivétellel: érvénytelen az egyszerűsített foglalkoztatásra vagy alkalmi munkára irányuló munkaszerződés, ha annak megkötése időpontjában a felek között munkaviszony áll fenn. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy ne okozhatna problémát: fokozottan felmerülhet a munkáltató jogos gazdasági érdekeinek sérelme, de az alkalmazott nagyfokú leterheltsége befolyásolhatja a mindennapi munkavégzést is.
Az Mt. általános magatartási követelményei szerint a felek kötelesek egymást minden olyan tényről, adatról, körülményről vagy ezek változásáról tájékoztatni, amely a munkaviszony létesítése, valamint a törvényben meghatározott jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése szempontjából lényeges. Ilyen például, ha a munkavállaló nyugdíjas lesz, megváltozik a lakcíme, de ide tartozik egy újabb munkaviszony vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony létesítésének szándéka is. A tájékoztatást olyan időben és módon kell megtenni, hogy az lehetővé tegye a munkáltató ezzel kapcsolatos jogainak gyakorlását.
A munkavállalónak az újabb jogviszony létesítését megelőzően meg kell néznie a munkaszerződését. Ha ebben a felek kizárták ezen lehetőséget, vagy a munkáltató jóváhagyásához kötötték, a dolgozó köteles betartani a munkaszerződésben rögzített szabályokat.
Mindemellett meg kell vizsgálni a munkáltatónál hatályos kollektív szerződést, illetve az összeférhetetlenségről rendelkező belső szabályzatait is. Ha ezekben nincs tiltás vagy korlátozás, a tájékoztatási kötelezettség abban az esetben is terheli a munkavállalót. Lényeges azonban, hogy ez nem jelent engedélykérési kötelezettséget.
Munkajogi témában olvassa el az Adózóna "Mire jó, mikor és hogyan kérhető a munkavállalói biztosíték?", "A szabadságkiadás szabályainak alkalmazása veszélyhelyzetben", valamint "A munkabérfizetés szabályai: mutatjuk a tévedési lehetőségeket" című írását is, vagy rendelje meg a HVG Munkajog 2021 különszámát kiadói kedvezménnyel! |
A munkavállaló köteles a munkáltató által előírt helyen és időben munkára képes állapotban megjelenni, munkaideje alatt – munkavégzés céljából, munkára képes állapotban – a munkáltató rendelkezésére állni, munkáját személyesen, az általában elvárható szakértelemmel és gondossággal, a munkájára vonatkozó szabályok, előírások, utasítások és szokások szerint végezni. Ha ennek eleget tud tenni, a munkáltató erre hivatkozással jogszerűen nem tagadhatja meg az újabb munkaviszony létesítését. Tény ugyanakkor, hogy ez előre nem mindig látható, így majd menet közben derül ki, hogy a munkavállaló fáradt, rendszeresen késik, igazolatlanul van távol. Ezek abban az esetben is megalapozhatják a jogszerű felmondást vagy akár az azonnali hatályú felmondást, ha egyébként a munkáltató nem tiltakozott az új jogviszony létesítése ellen.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen okokból tagadhatja meg a munkáltató a hozzájárulást, melyek a vezető állású és a fiatal munkavállalókra vonatkozó eltérő szabályok, valamint, hogy vonatkoznak-e az előírások a munkaviszony mellett létesítendő egyéb jogviszonyokra (például megbízás, vállalkozás) is!
Hozzászólások (0)