hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: mit tehet a munkáltató, ha a foglalkozás-egészségügyi vizsgálaton a munkavállaló nem jelenik meg?

  • adozona.hu

Mit tehet a munkáltató, ha a home office-ban, illetve hibrid munkavégzés keretében otthon dolgozó munkavállaló a kötelező foglalkozás-egészségügyi vizsgálaton nem jelenik meg, a pót időpontokat is figyelmen kívül hagyja? Olvasói kérdésre Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: munkavállalók részére az éves alkalmassági felülvizsgálatra előre időpontot foglalunk egy számukra is alkalmas (előre leegyeztetett) napra. Azonban előfordul, hogy nem mennek el a vizsgálatra, és nem szólnak erről időben. Akár egymás után 2–3 pót időpontban sem jelennek meg. A munkáltatónak az orvosi rendelő kiszámlázza az elmaradt, 24 órával előre le nem mondott vizsgálatot is. Szeretné a munkáltató ezt a költséget a dolgozókkal kifizettetni, ha nincs alapos indokuk arra, hogy a vizsgálaton miért nem megjelenni (tehát, ha valaki covidos lett, vagy kontakt személy, az alapos indok, természetesen nem tartozik ide). Ezt a szankciót a munkáltató bevezetheti-e, és ha igen, milyen feltételekkel, gyakorlattal? Például az időpontot megerősítő e-mailbe, ha beleírja a munkáltató, hogy ha nem jelenik meg a dolgozó, és erről nem tájékoztatja előtte a munkáltatót (rendelőt), akkor a vizsgálati költség a dolgozót terheli? Küldhet neki egy számlát, fizetési felszólítást, hogy fizesse be? Nem a pénzösszegről van szó, hanem arról, hogy a dolgozókat hiába kéri a munkáltató szépen, és mondja el, hogy alkalmassági orvosi igazolás nélkül nem dolgozhatnak, ha az lejár, és nincs megújítva, sajnos, nem veszik komolyan. Ez csak a home office/hibrid office óta áll fenn gyakrabban (nem kötelező bejárniuk egyáltalán az irodába).

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) a 179. §-ban szabályozza a felelősség általános szabályait. Ennek értelmében a munkavállaló a munkaviszonyból származó kötelezettségének megszegésével okozott kárt köteles megtéríteni, ha nem úgy járt el, ahogy az adott helyzetben általában elvárható. A kártérítés mértéke nem haladhatja meg a munkavállaló négyhavi távolléti díjának összegét. Szándékos vagy súlyosan gondatlan károkozás esetén a teljes kárt kell megtéríteni azzal, hogy nem kell megtéríteni azt a kárt, amelynek bekövetkezése a károkozás idején nem volt előrelátható, vagy amelyet a munkáltató vétkes magatartása okozott, vagy amely abból származott, hogy a munkáltató kárenyhítési kötelezettségének nem tett eleget.

Olvassa el az Adózóna „Oltás megtagadása: fizetés nélküli szabadság alatt elhelyezkedhet-e máshol a munkavállaló?”, „Amikor felmondana a munkáltató, de mégsem teheti meg” és „Alkoholszondás vizsgálat a munkahelyen: megalázó-e a munkavállaló számára?” című cikkét!

Ebből következően a munkáltató a kérdéssel érintett esetben is jogosult követelni felmerült kára megtérítését, azaz a foglalkozás-egészségügyi vizsgálat díját. Erre kiváló megoldás az Mt. 285. § (2) bekezdése szerinti fizetési felszólítás. A kötelező legkisebb munkabér háromszorosának összegét meg nem haladó igényét ugyanis a munkáltató fizetési felszólítás útján is érvényesítheti. A fizetési felszólítást egyértelműen kell közölni (ajánlott, tértivevényes levél útján, vagy személyesen az átvétel igazolásával) írásba foglalva, a végrehajtási feltételnek való megfelelőség érdekében pontosan tartalmaznia kell a követelés összegét és jogcímét, a teljesítési határidőt, továbbá a jogorvoslati kioktatást (azt, hogyha a munkavállaló vitatja, 30 napon belül munkaügyi bírósághoz fordulhat, ennek hiányában ugyanis 6 hónapon belül nyújthatja be a keresetet).

Abban az esetben, ha a munkavállaló benyújtja a keresetet, a fizetési felszólításnak halasztó hatálya lesz, azaz a bíróság jogerős döntéséig nem hajtható végre. Ha pedig a fizetési felszólítást a munkavállaló nem támadja meg, abban az esetben a bíróság a munkáltató kérelmére – egy erre a célra rendszeresített formanyomtatvány kitöltését követően – végrehajtási záradékkal látja el, mely alapján az adott összeg – betartva a levonásra vonatkozó rendelkezéseket – levonható lesz a munkabéréből. A fizetési felszólítás akkor látható el végrehajtási záradékkal, ha a tartozásnak a munkabérből való közvetlen levonására nincs lehetőség (pl. mert a munkavállaló ahhoz nem járult hozzá, már nem dolgozik nála stb.), vagy ez nem vezetett vagy aránytalanul hosszú idő múlva vezetne eredményre. Ilyen esetben a bíróság – az elévülési idő elteltére tekintettel –már nem vizsgálja a felszólítás jogszerűségét.

Bár jelen esetben nincs jelentősége már, de leírom a jövőre nézve: amennyiben a minimálbér háromszorosát meghaladja a kárigény, illetve, ha a munkáltató nem kíván élni a fizetési felszólítás lehetőségével, a munkáltató igénye érvényesítése érdekében közjegyző előtt fizetési meghagyásos eljárást kezdeményezhet vagy bírósághoz fordulhat. Helyesen írta, előzetesen tájékoztassák a munkavállalókat a munkáltató fenti eljárásáról.

Érvényes munkaköri alkalmassági vizsgálat hiányában a munkavállaló nem foglalkoztatható, ez pedig a munkáltató felelőssége. Ezért is értek egyet azzal, hogy szükséges szankcionálni a munkavállaló felróható kötelezettségszegését (mulasztását) annak érdekében, hogy erre ne kerüljön sor a továbbiakban.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink