1312 találat a(z) társasági adó cimkére
Társasági adó – személyautó Kérdés
Egy kft. személyautót vásárolt, megfizeti a cégautóadót. Az autót javarészt magáncélra használják. Elszámolhatók-e a személyautóhoz kapcsolódó költségek a cégnél, hogyan kell azt könyvelni (az üzemanyag anyagköltség vagy személyi jellegű adómentes kifizetés)? Meg kell-e növelni a taoalapot a magáncélú használat arányában? Kell-e útnyilvántartást vezetni? Köszönettel: Királyné Anikó
Ezek a tao-t, a kivát és a katát érintő új módosítási javaslatok Cikk
A napokban az Országgyűléshez benyújtott, adózási tárgyú törvényjavaslatok érintik a társasági adóra, a kivára és a katára vonatkozó jogszabályi előírásokat is. Ismertetjük a tervezett főbb módosításokat.
Nyilvánosak a tao-pénzek – a Kúria szerint is Cikk
Nyilvánosak a tao-pénzek, az erre vonatkozó adatokat ki kell adni – mondta ki a Kúria szerdán abban a perben, amelyet a Transparency International indított az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Nemzetgazdasági Minisztérium ellen.
Felfüggesztett, törölt adószám Kérdés
Tisztelt Adózóna, tisztelt Szakértők! Szeretném megkérdezni, hogy felfüggesztett adószám esetén a költségek, ráfordítások hogyan működnek a társasági adó, illetve az iparűzési adó alapjában, azaz csökkenthető-e az adóalap. Ugyanezt szeretném megkérdezni törölt állapotú adószám esetén is. Az adószám jelenleg is törölt állapotban van. Köszönettel: Hain Zoltán
Üzemi étkeztetés, értékcsökkenés a társasági adóban Kérdés
Tisztelt Adózóna.hu! Társasági adóval kapcsolatos kérdést szeretnék feltenni. Cégünk dolgozóinak üzemi étkeztetést biztosít. Az étterem helyiségét béreljük, és felszereltük konyhai eszközökkel (sütő…stb.) Azt szeretném megkérdezni, hogy az ezekre a tárgyi eszközökre elszámolt értékcsökkenéssel meg kell-e növelnünk a társaságiadó-alapot, vagy az ilyen jogcímen elszámolt értékcsökkenés a társaság érdekében felmerült költségnek minősül? Ennek megválaszolásában kérném a segítségüket. Előre is köszönöm!
Újabb két ítélet: a társasági adó közpénznek számít Cikk
Két pert is megnyert a Demokratikus Koalíció a tao-támogatások nyilvánosságáért – írta meg az Index.
Tandíj szja-megítélése és átvállalása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy fogorvoslással foglalkozó bt. személyesen közreműködő beltagja az egyetem elvégzése után két éven keresztül tandíjat fizet a szakvizsga megszerzése érdekében. Kérdés, hogy ez a tandíj elszámolható-e a bt. költségei között? Kire szóljon a számla: a magánszemély (adómentes bevétel lesz?) vagy a bt. nevére? A bt.-beltag szüleinek is van egy egészségügyi szolgáltatást nyújtó bt.-jük. Ha ezen bt. átvállalja a tandíjat, akkor keletkezhet-e a tandíj eredeti kötelezettjénél szja- és járulékalapot képező jövedelem (ha a számla a magánszemély nevére szólna), és ez függhet-e attól, hogy kinek a nevére szól a számla a bt.-beltag magánszemély vagy a bt. nevére? Az átvállalás esetén az átvállaló az egész kötelezettséget elhatárolja, majd a pénzügyi rendezésként ráfordításként elszámolja. Kell-e tao adólapot növelni ezzel a ráfordítással? Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm.
Az adózást és a tb-t is harmonizálni kell az EU-ban Macron szerint Cikk
„Nagyon európaiként" értékelte Jean-Claude Juncker bizottsági elnök Emmanuel Macron keddi beszédét, amelyben a francia elnök a közös piac alapítóinak „vízióihoz való visszatérést” javasolta, megoldásként is a szélsőjobboldal térnyerése ellen. Hangzatos elvek megfogalmazása mellett több mint húsz tételből álló konkrét kezdeményezést is tett, bírálói szerint sok esetben már korábbról ismert ötleteket is felmelegítve.
Eszközbeszerzés elszámolása zártvégű pénzügyi lízing esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi esettel kapcsolatban szeretném a segítségét kérni. Családi gazdálkodó, zártvégű pénzügyi lízing konstrukcióban vásárol nagyértékű eszközt, melyet 2017-ben üzembe is helyez. A kizárólag üzleti célt szolgáló eszközt – adóköteles jövedelmének csökkentése érdekében – szeretné egyösszegben költségként elszámolni a 2017. évről benyújtandó adóbevallásában. Megteheti ezt zártvégű pénzügyi lízing esetén is? Bizonytalan vagyok amiatt, hogy ugyan az eszköz teljes bekerülési értékét leszámlázta a lízingbeadó, de ennek a számlának a pénzügyi rendezése a lízingszerződés szerinti ütemezésben történik meg három év alatt. Egyszeres könyvelésben akkor számolunk el költséget, amikor a számla pénzügyileg rendezve van. Az eszköz egyösszegű költségelszámolásának feltétele a számla tárgyévben történő teljes pénzügyi rendezése? Válaszát előre is köszönöm.
Átalakulás Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2017.10.01-vel a 2016. évben alakult kft. átalakul zrt.-vé. A kérdésem ebben az esetben, hogy 2017.09.30-ai dátummal le kell zárnom a kft.-t, és leadnom a mérleget, valamint társaságiadó-bevallást, majd új cégként kezelni a zrt.-t, és az üzleti éve 2017.10.01-2017.12.31-ig tart, vagy marad a folyamatos könyvelés, és az üzleti év 2017.01.01-17.12.31-ig tart csak nem kft., hanem zrt. formában. Köszönöm előre is a válaszát.
MVH-támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Következő az esetünk: mezőgazdasági növénytermesztő cégünk még 2015-ben a 9/2015 FM-rendelet alapján szemes fehérjetakarmánynövény-támogatást igényelt. Azonban ezt az igényt elutasították, pénzt nem kaptunk, és még 2 190 073 forint összegű büntetést is megállapítottak. Egész pontosan a határozat így szól: "A kérelmét elutasítom, és egyben 2 190 073 forint összeg erejéig kizárom a támogatásból, mely összeg jövőben megállapításra kerülő támogatások összegéből kerül levonásra". Az elutasító határozat még 2016.07.29-én érkezett. A büntetést a 2017-ben kiutalt támogatásokból kezdték el levonni 2017.06. hóban, illetve van még egy része, amelyet még nem vontak le, ez vélhetően később fog jelentkezni. Az lenne a kérdésünk, hogy a fenti elmarasztalásra vonatkozik-e ránk a társasági adóban a bírság miatti adóalap-növelési kötelezettség? Amennyiben igen, akkor azt melyik évben kell alkalmazni: a határozathozatal évében (2016), vagy a pénzügyi teljesítés évében (2017), vagy esetleg 2015-ben, az igénylés évében, vagy valamilyen megosztást kell alkalmazni az évek között? Az MVH-határozatban 3 év volt megjelölve a bírság levonására, 2017.06.01-2017.06.30. között 1,5 millió forint már teljesült, de 2016-ban egyetlen forintot sem tartott vissza a hivatal. Üzleti évünk a naptári évvel azonos.
Közműfejlesztési hozzájárulás könyvelése eladásra épített társasházak esetén Kérdés
Lakásépítéssel foglalkozó kft. közműfejlesztési hozzájárulás fizetésére kötelezett az épülő lakások után. Hogyan könyveljük az átutalt összeget? Hogyan kell azt a társasági adónál számításba venni?
Hogyan adóznak a közérdekű nyugdíjas szövetkezetek és tagjaik? Cikk
A nyugdíjas szövetkezetek létrejöttéhez kapcsolódóan több, közterhet megállapító jogszabály (például a társasági adóról, a személyi jövedelemadóról, a szociális hozzájárulási adóról, a társadalombiztosításról, a szakképzési hozzájárulásról és az általános forgalmi adóóról szóló törvény) is változik.
Évek óta felgyűlt, ki nem fizetett osztalék elengedése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft.-nél évek óta elfogadásra, és előírásra kerül az osztalék. A cég anyagi lehetősége nem engedte idáig, és a közeljövőben sem, hogy a tagok számára kifizesse az osztalékot. A kft. a tagokkal szembeni kötelezettségként tartja nyilván ezt az összeget, most már 30 milliót. Kérdésem: elengedhetik-e a tagok a kft.-vel szembeni követelésüket? Ha igen, milyen jegyzőkönyvet kell erről a tényről írni, és milyen jogszabály vonatkozik erre a lehetőségre? Valamint kérdezem még, hogy a kft.-nek milyen adó-, illeték-, illetve járulékfizetési kötelezettsége keletkezik az elengedett kötelezettség leírásából? A társaságiadó-alap hogyan változik ezáltal? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: BM
Tárgyieszköz-értékesítés/-selejtezés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft.-ben van egy tárgyi eszköz, melynek a beszerzési értéke 8 millió forint volt. Több éven keresztül értékcsökkenést számoltunk el rá. Most jelenleg 3,5 millió forint az értéke. Értékesíteni szeretnénk, és néztük a piaci értékeket, ami alapján jó, ha 500 ezer forintért el lehetne adni. Kérdésem az lenne, hogy ilyenkor hogyan kell a könyvelésben módosítani a tárgyi eszköz értékét (kontirozással), hogy valós értéken szerepeljen és a kivezetés is számvitelileg helyes legyen, illetve milyen hatása van a társasági adóra, esetleg áfára? Várom válaszukat! Köszönettel.