1297 találat a(z) táppénz cimkére

3-as keresőképtelenség kód Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk egyik alkalmazottja motorbalesetet szenvedett munkából hazamenet. A baleset szerencsére nem volt súlyos. A táppénzpapírra az orvos 3-as keresőképtelenség kódot írt. Kérdésem az lenne, hogy milyen összegű táppénz illeti meg, illetve kit terhel ez az összeg? Válaszát előre is köszönöm, Szabóné Sós Ildikó

Kata, táppénz Kérdés

Tisztelt Adószakértők! 2014. 01. 06-tól 2014. 02. 04-ig volt először táppénzen egy katás egyéni vállalkozó, 02.hónapra nem kellett katát fizetnie. Most 2014.10. 31-től 2014. 11. 23-ig volt ismét táppénzen. Kérdésem az lenne, hogy november hónapra kell-e katát fizetnie? Köszönettel: Tóth Lászlóné

Őstermelő gyermekvállalással kapcsolatos ellátásai Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 2013.05.14-től főállású őstermelő, a férjével közös őstermelői igazolvánnyal. Járulékot a bevétel 20 százaléka után fizet. 2015.június elejére várja 3. gyermekét. Milyen ellátásokra lesz jogosult? 2006.03.17-2013.05.13 között biztosítási jogviszonnyal rendelkezett, de 2007.04.02-én és 2010.01.01-én gyermeke született, akik után igénybe vette a gyedet, gyest. Ha az orvos keresőképtelenné nyilvánítja, nem kell megfizetnie a járulékokat (táppénzt persze nem kap), ennek igazolására táppénzes papírral kell rendelkezzen, vagy elég csak orvosi igazolás? Köszönöm válaszát!

Táppénzen van, gyedre megy? Így kell kiszámítani az ellátást Cikk

Olvasónk gyermeket vár, veszélyeztetett terhes. Azt kérdezte, hogyan számolják ki részére a táppénzt, a terhességi-gyermekágyi segélyt és a gyedet? Széles Imre tb-szakértőnk válaszolt.

Anyasági ellátások alapja munkaviszony és egyéni vállalkozás esetén Kérdés

Tisztelt Adózóna! Első gyermekem 2011.09.17-én született. 2 éves kora után (2013.09.18) visszamentem dolgozni a heti 40 órás munkaviszonyomba. Emellett egyéni vállalkozó is vagyok, ahol a gyes folyósítása alatt (2014.09.17-éig) nem végeztem tevékenységet és járulékot sem fizettem. A második gyermek érkezését 2015 őszére tervezzük. Kérdésem, hogy a jövőbeni táppénz és anyasági ellátások összegét mindkét jogviszonyból számolják-e, illetve milyen lépéseket lenne érdemes tennem (például az egyéni vállalkozásban pár hónapig járulékot fizetni), hogy a lehető legtöbb táppénzt és ellátást kapjam majd? Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Emese

Dupla nyugdíj, dupla táppénz? Ellátások többes jogviszonyban Cikk

Mennyi táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed jár annak a munkavállalónak, aki több helyen is biztosított, s hogyan veszik figyelembe a többes jogviszonyt a nyugdíjba menetelhez szükséges szolgálati idő, valamint a nyugdíj kiszámításánál?

Táppénz számítása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kérem segítsenek az alábbi táppénzügyben. 2015. április hónapra vagyok kiírva szülésre, jelenlegi biztosítási jogviszonyom 2014. 09. 15-én kezdődött. Jelenleg heti 40 órás munkaviszonyom van, havi 200 000 forint bruttó bérrel. Ezt megelőzően 2013. 01. 01-2014.07.31-éig volt heti 10 órás munkaviszonyom. A héten kiderült, hogy veszélyeztetett terhes vagyok. Az a kérdésem, hogy ha november végén elmegyek táppénzre, mi lesz a tgyás, valamint a gyed számításának az alapja? Válaszukat előre is köszönöm.

Így változhat a táppénz számítása 2015-től Cikk

Módosulhatnak jövőre a táppénz kiszámításnak szabályai az Emberi Erőforrások Minisztériumának honlapján szereplő törvénytervezet szerint.

Táppénz tartama és összege többes jogviszony esetén Kérdés

Megszakítás nélküli folyamatos jogviszonyban álló munkavállaló 1978. óta, 2011. 12. 23.-tól ügyvezető tagi jogviszonyban, és 2012. 01. 01-től ügyvezető, szintén tagi jogviszonyban. A két cégnél az ügyvezetői beosztást heti 36 órás munkaviszony mellett, járulék fizetés nélkül látja el. A munkaviszonya 2013. 07. 26-án megszűnt, és 2013. 07. 27-től másik cégnél, szintén heti 40 órás munkaviszonya áll fenn. Beteg lett 2014. 01. 03-án. Az OEP szerint nem jogosult az egy évig tartó táppénzre és a magasabb százalékos táppénz mértékre, mivel többes jogviszony esetén a megszűnt (2013. 07. 26-án) jogviszony keresetét a korábban kezdődő jogviszonyhoz kell beszámítani (2012. 01. 01. tagi jogviszony), de ebből a jogviszonyból nem kérték a táppénz megállapítását. Az OEP a két évnyi folyamatos jogviszonyt sem találta megállapíthatónak. Kérdés: jár-e az egyéves táppénzes időszak és a 60 százalékos táppénzmérték a folyamatos munkaviszony után, az említett többes jogviszony értelmezhető-e jelen esetben?

Betegszabadság vagy táppénz? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég új munkavállalót alkalmaz, aki a belépés időpontjában táppénzen van. Kérdésem, hogy ilyen esetben a betegszabadság időarányosan jár neki, és ezzel indítja a távollétet, vagy mivel folyamatos a táppénz, a betegszabadság nem érvényesíthető ebben az esetben? Köszönettel.

Soha ne tegye ezt, ha táppénzen van! Nagyon pórul járhat Cikk

Táppénzen lévő dolgozó súlyos betegségére tekintettel kérte a leszázalékolását. A munkáltatója azt javasolta, hogy mindketten jobban járnak, ha közös megegyezéssel megszüntetik a munkaviszonyát. Mi lesz így a táppénzzel? – kérdezte olvasónk. Széles Imre, társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.

Táppénz munkaviszony megszűnése után Kérdés

Kedves Szakértő! Ügyfelem egy cégnél dolgozott, 08.14-től táppénzre került. Ezzel egyidejűleg kezdeményezte a leszázalékolását is súlyos betegsége miatt. Táppénzes papírok leadása céljából felkereste a munkáltatót. A munkáltató azt javasolta neki, hogy közös megegyezéssel szüntessék meg a munkaviszonyt, mert így mindenki jól jár. Ezért 2014.10.20-ával közös megegyezéssel táppénz alatt megszüntették a munkaviszonyt. Ügyfelem most nagyon meg van ijedve, hogy jól döntött- e. Kérdeznénk hogy így a továbbiakban jogosult-e táppénzre, hiszen előre láthatólag a leszázalékolásig táppénzen marad. Amennyiben ez rá nézve hátrányos, törölhető-e a közös megegyezés dokumentum, és milyen feltételekkel. Mit lehet ez ügyben tenni, sajnos nagyon nagy szükség lenne a táppénz összegére, egyéb jövedelemmel nem rendelkezik. Köszönettel várom sürgős válaszukat.

Betegszabadság, táppénz: mikor, melyik jár? Cikk

A munkavállaló betegszabadság ideje alatti pénzbeli ellátását teljes egészében a munkáltató fizeti. A keresőképtelenség azonban nem minden esetben terheli teljes mértékben a munkaadót; van, amikor már az első naptól táppénz jár.

Passzív táppénz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó alkalmazottja április 29-én betegsége miatt hosszú hónapokra keresőképtelenné válik. Betegszabadságon, táppénzen 2014-ben még nem volt. Munkáltatója aznap elhunyt, az alkalmazott munkaviszonya automatikusan megszűnt. Az OEP az igényelt táppénzt arra hivatkozva utasította el, hogy a munkavállaló nem áll munkaviszonyban, passzív táppénzre pedig nem jogosult. Kérem válaszát, helyes-e a OEP eljárása? Köszönettel

Tgyás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ellentmondást látok a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény azon két rendelkezése között, hogy "az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai (terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a táppénz) összegének megállapításánál az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban elért jövedelmet kell figyelembe venni" (39/A. § (1) bekezdés), illetve "a tgyás összegét a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem naptári napi átlaga alapján kell megállapítani" (42. § (2) bek., 48. § (2) bek). Mi a helyzet akkor, ha a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben más volt a munkáltató, mint az ellátásra való jogosultság kezdő napján, tehát a két biztosítási jogviszony nem azonos, ugyanakkor a szülő nőnek a szülést megelőző évben, az előző munkahelyén több mint 180 nap jövedelme volt. Milyen jövedelem alapján kell ekkor megállapítani a tgyás összegét? Válaszát köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink