1242 találat a(z) táppénz cimkére
Nyári munka: hogyan marad a legtöbb pénz a diákok zsebében? Cikk
A nyári szünidőben sok fiatal szívesen vállal (vagy vállalna) munkát. A diákokat értelemszerűen az a kérdés foglalkoztatja leginkább, hogy ezért cserébe mennyi pénz marad a zsebükben?
Mikor nem biztosított az őstermelő? Táblázatban a kizáró okok Cikk
Az őstermelő nem minden esetben lesz biztosított. Biztosítási jogviszony hiánya esetén nem kell társadalombiztosítási járulékokat és szociális hozzájárulási adót fizetni, azonban ez esetben az őstermelői tevékenység alapján társadalombiztosítási ellátás sem keletkezik.
Rokkantsági ellátás megállapítása előtti időszak Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkavállaló táppénzes állományba került, mielőtt az egyéves időszak lejárt volna, kérte egészség-károsodásának megállapítását. A munkaadó a táppénzes időszak lejártával nem szüntette meg a munkaviszonyt, bért vagy más jövedelmet nem fizetett, járulékbevallásában biztosítás-szünetelésként a 84. jogcímkódot jelölte meg. Másfél év elteltével megállapították a rokkantságot, nem rehabilitálható, kérheti az ellátását. Mi a teendője a munkavállalónak és a munkaadónak? A táppénzzel el nem látott időszakra vonatkozóan a munkáltató jól járt-e el, ha nem, hogyan helyesbíthető?
Táppénz – rendkívüli felmondás Kérdés
Rendkívüli felmondás történik a munkavállaló részéről, de a munkáltató nem akarja elengedni. A munkavállaló megindokolta a felmondást. Ebben az esetben köteles-e a munkáltató elengedni a munkavállalót, illetve a munkavállalót érheti-e szankció emiatt?
Táppénz a dolgozónak gyed, gyes, nyugdíj mellett. Lehet, nem lehet? Cikk
Három százalék pénzbeli egészségbiztosítási járulék megfizetésével – egyéb feltételek fennállás esetén – jogosultak lehetünk táppénzre, terhességi-gyermekágyi segélyre, gyermekgondozási díjra. Jár-e táppénz a nyugdíjas dolgozónak, a gyed, illetve gyes mellett munkát vállalónak, ha gyermeke vagy ő maga megbetegszik?
Táppénz és tgyás jogosultság Kérdés
Tisztelt Szakértők! Az egyik ügyfelem, 2011. 12. 12-től ügyvezető az A kft.-ben. 2013. 09. 30-ig napi 4 órában minimálbérrel volt bejelentve. 2013. 10. 01-től (mivel ügyvezető) 0 Ft-tal jelentjük. 2013. 10. 01-től B kft.-ben 8 órás munkaviszonyt létesített. 2014. 01. 01-től veszélyeztetett terhesség miatt táppénzen volt 2014. 03. 21-ig. 2014. 03. 22-én megszületett a lánya. Kérdésünk, hogy a fentieket figyelembe véve, melyik kereset a táppénz, illetve a tgyás alapja? Válaszukat előre is köszönjük!
Szabadság alatti keresőképtelenség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyesről visszatérő dolgozó, a fizetés nélküli szabadság lejárta után jelezte, hogy szeretne visszatérni dolgozni, a felhalmozott szabadságának kivételével kezdve. Majd később jelezte, hogy megszakítja a szabadsága letöltését, mert a gyermeke beteg lett, így betegszabadság címén marad otthon. Kérdésem, hogy jogos-e ilyen címen kérnie a szabadság későbbi kiadását? Közben már tárgyal a munkavállalóval a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetéséről, amiben a követelései közt szerepel a végkielégítés kifizettetése is, aminek az alapját így tudja kitolni 5 évre.
Katás egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Olvastam a tegnapi napon felkerült "Ennyi a kata, ha.... cikket, kérdésem ehhez kapcsolódó. A katás egyéni vállalkozó terhessége alatt már táppénzen volt, minden hónapban lejelentettük a 14101E nyomtatványon, hogy nem keletkezik tételes adófizetési kötelezettsége, most már megszült. Kérdésem: továbbra is kell havonta ezen a nyomtatványon jelenteni, hogy nincs fizetési kötelezettsége? Üdvözlettel: Ili
Ennyi a kata, ha gyeden, táppénzen van, vagy hó közben változik státusa Cikk
Hogyan alakul a katás adófizetési kötelezettsége, ha táppénzen, gyeden van, vagy ha hónap közben változik vállalkozói státusa? Mikor nulla forint, mikor 25 ezer és mikor 50 ezer forint a kata? Figyeljen a részletszabályokra!
Egyenlőtlen munkaidő-beosztás betegszabadságának kiadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó az általánostól eltérően heti 20 órára jelentette be az egyik munkavállalóját, és ezt úgy dolgozza le,hogy az egyik héten hétfőn, szerdán, pénteken, a másik héten pedig kedden és csütörtökön. Ezeken a napokon 8 órában dolgozik. A 3 munkanapos héten kapott orvosi igazolást, és így szerdától péntekig betegszabadságon van. Ezen a héten tehát szerdán és pénteken dolgozik. Ha órában adom ki neki a betegszabadságot később, ha táppénzre megy a foglalkoztatói igazoláson nem tudom feltüntetni, mert ott napban kéri az adatokat. A kérdésem: hány nap betegszabadság jár neki, melyik napokra adhatom ki? Egyáltalán a csütörtököt, amikor nem dolgozik, azt bele kell számítani a betegszabadság napjaiba? Kérem szépen a segítségét ebben a számomra nehéz témában! Válaszát előre is köszönöm.
Tagi jogviszonyban álló betegsége utáni táppénz 1/3-ad Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bt. beltagja után, aki tagi jogviszonyban fizeti a járulékokat, keresőképtelensége esetén kell-e táppénz 1/3-ot fizetni? Tisztelettel: dr Hegedűs László
Kötelező orvoshoz vagy hazaküldeni a beteg dolgozókat! Cikk
Hemzsegnek a munkahelyek a beteg dolgozóktól annak ellenére, hogy a vonatkozó törvény szerint nem lehet betegen dolgozni, és beteget dolgoztatni sem. Cikkünkben arra keressük a választ, hogy milyen jogai és kötelezettségei vannak a beteg munkavállalónak, milyen szabályok vonatkoznak a munkáltatóra, és hogyan alakul a keresőképtelenség díjazása?
Munkahelyváltás pénzbeli ellátás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy munkahelyváltás esetén hogyan állapítanák meg a pénzbeli ellátásomat? Öt éve dolgozom folyamatosan egy helyen (minimálbérre voltam végig bejelentve), megszakításom nincsen. Ha esetlegesen új helyre kerülnék (magasabb összeggel, mint a minimálbér), és beteg lennék, akkor munkahelyváltás miatt a táppénzhez nem lenne meg a 180 napi jövedelmem, ebben az esetben az új munkahelyem szerződés szerinti jövedelme alapján számolódna a táppénz összege vagy a minimálbér összege alapján? Tgyás esetén pedig gondolom a táppénzre vonatkozó szabályok szerint kaphatnám az ellátást. Mert így a további feltétel a 2 éven belüli 365 nap meglenne, és így nem kerülnék rosszabb helyzetbe csupán egy munkahelyváltás miatt?! Előre is köszönöm a segítségét!
Gyes-gyed, szabadság Kérdés
Tisztelt Cím! Egy munkavállaló 2007 októberében lépett be munkavállalóként a vállalkozásunkhoz, majd 2008 januárjában elment táppénzre, mint utóbb kiderült, kismama volt. 2008 júliusában megszülte első gyermekét, és azóta szült további kettőt. A napokban megjelent a vállalkozás vezetőjénél, hogy még a gyes lejárta előtt szeretné megszüntetni a munkaviszonyát, és igényt tartana a szabadság pénzbeni megváltására. A problémánk az, hogy a „dolgozó” három hónapot dolgozott a vállalkozásnál, majd 6 évig táppénzen és gyesen volt, ezek után pedig jelentkezik a szabadság megváltásáért, és felmond. A kérdésem az lenne, hogy a vállalkozásnak van-e lehetősége ez esetben elkerülni a szabadság megváltását, és hány napi szabadság illeti meg a hölgyet, amennyiben nem? A munkavállaló 1974-ben született, és 2008-ban nem vett ki szabadságot. Várom mielőbbi válaszukat. CsI
Munkajog munkavállaló együttműködése Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Kérdéssel fordulok önökhöz. Egyik általunk könyvelt, illetve bérszámfejtett cégnél van egy munkavállaló, aki 2013. szeptembertől veszélyeztetett terhes. Ezt be is jelentette a munkáltatónak. Lejelentettük a táppénz-igényét az OEP felé. Később az OEP kiküldött egy levelet, hogy 2013. december 5-éig jár a táppénz, nincs több jogosultsága, mert sokáig nem volt biztosítási jogviszonya. December 5. után kiírta a terhesgondozó, felvetette magát a háziorvosával táppénzre, 8-as kóddal. A munkavállaló mindezek után előre egy exel táblázatban közölte a munkáltatóval, hogy ő mikor megy szabadságra, betegszabadságra, táppénzre egészen február végéig. A munkáltatóval nem veszi fel a kapcsolatot több mint két hónapja többszöri kérésre sem, írásban is történt már megkeresés, erre sem reagált. Januárban is fizetés nélküli szabadságra számfejtettük, mert semmit nem tudunk a munkavállalóról. Most kaptunk az OEP-től egy végzést, miszerint a munkavállaló leadott táppénzes lapokat, és az OEP-et hatalmazta fel, hogy kérje be a munkáltatótól a Foglalkoztatói Igazolást. Nem tudom elkészíteni a Foglalkoztatói Igazolást, mert nem is tudom, hogy mikortól volt táppénzen. Az OEP tájékoztatása szerint 01.07.-01.18.-ig adott le táppénzes lapokat, de nem tudják meg mondani, hogy milyen kóddal (8 vagy 9). Felháborítónak tartom a munkavállaló viselkedését. Kérdésem az lenne, ilyen esetben a munkáltató milyen lépéseket tehet jogszerűen? Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel Sziron Ágnes