Járulék vagy más? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Rövid kérdésem van. A táppénz egyharmada járulék vagy egyéb személyi jellegű költség? Köszönettel.
Tisztelt Szakértő! Rövid kérdésem van. A táppénz egyharmada járulék vagy egyéb személyi jellegű költség? Köszönettel.
Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló 2015. 10. 12-étől heti 40 órás munkaviszonyban áll a munkáltatónál. Mellette het 10 órás munkaviszonya van egy másik munkáltatónál, ami 2008. óta folyamatos. 2016. május 26-ától táppénz jár neki, de a tb-számfejtő azt mondja, hogy a táppénz mértéke az ő esetében csak a minimálbér 50%-a, mert csak 141 nap biztosítási jogviszonya van a jelenlegi munkahelyén, és a szerződés szerinti jövedelme magasabb, mint a minimálbér. Azzal tisztában vagyunk, hogy a többes jogviszonynál külön-külön kell elbírálni a táppénz összegét, de a kérdés, miért nem folyamatos a biztosítási idő, miért mondja, hogy nincs meg a 365 napja? Arra kérnénk választ, hogy a tb-számfejtő jól számolta-e ki a táppénz összegét? Köszönettel várjuk válaszát.
Tisztelt Szakértő! Egy kevés létszámú munkahelyen vagyok könyvelő, bérszámfejtő. Telefonbemondás alapján tudtam, hogy a munkatársam betegállományban van 2016.08.29-től, sőt azt is, hogy ez már 15 nap utáni, tehát táppénz. Nálunk a bérszámfejtés a hónap utolsó napján történik, tehát most augusztus 31-én, a bérek átutalása pedig 1-2 nappal később, jelen esetben szeptember 2-án. Mivel az orvosi igazolást nem kaptam meg, ezért rendes munkabért számfejtettem augusztus 29-31-ig három munkanapra. Kérdésem: helyesen jártam-e el, vagy "feltételezve", a bejelentés alapján már nem lett volna szabad elszámolnom a munkabért? Előre is köszönöm válaszukat: Anderlik István Gyuláné.
Tisztelt Szakértő! Milyen ellátásra jogosult az a munkavállaló, aki belépése után röviddel kórházi ellátásra és műtétre is szorul? A munkavállaló pályakezdőnek már nem minősül, de itthon korábban nem volt biztosított. Külföldön dolgozott évekig, és a hazatéréséig ott volt biztosítása. Jogosult-e itthon a kórházi ellátásra térítés nélkül? Gondolom táppénzre az irányadó időszak rövidsége miatt csak korlátozott ideig jogosult. Köszönettel. Soltész Nóra
Tisztelt Szakértő! 2016. évben munkaviszonyát megszüntető kismama, aki 2014. 06. 01.-09. 04-ig táppénzben részesült, majd 2014. 09. 05-én szült. Kérdésem, hogy a 2016. évben, a szabadságmegváltás kiszámításakor a 2014. évben érvényben lévő szabadságkiszámítási szabályt, miszerint a 31. napon túli betegállomány időszaka nem számít biztosítási időnek, ebben az esetben figyelembe kell venni. Válaszát előre is köszönöm szépen! Reményik Anikó
Tisztelt Szakértő! Dolgozónk folyamatosan táppénzen tartózkodik, súlyos betegségből adódóan. A munkáltató szeretne részére rendkívüli segélyt kifizetni. A felmerült kérdés az, hogy adható-e rendkívüli segély a táppénz folyósításának ideje alatt? Köszönöm.
Tisztelt Szakértő! Az alábbi esetben kérném szíves segítségét. Egyéni vállalkozó a cukrászdája mellett tanulószerződéssel tanulók képzését is végzi, 2016. január 1-jétől a plusz oktatói kiegészítő tétel igénybevételére is jogosult, ezt az összeget az oktató bérére és járulékára lehet felhasználni. A vállalkozó a 1617-es átvezetési kérelem alapján a 2016. 01-04. hóra járó oktatói kiegészítő tételt 2016. 08. hónapban kérte vissza, számfejtették is. Az egyéni vállalkozónak oktatói bér jogcímen lett számfejtve/és át is utalta a saját magán bankszámlájára a nettó összeget. Ez egy szerencsétlen egybeesés azzal, hogy a vállalkozó 2016. 08. hónapban végig táppénzen volt. A vállalkozó augusztus hónapra jogosult oktatói kiegészítő tételre a táppénz miatt? (Van szakképzett cukrász munkavállalója, de nem mestercukrász.) A 1658-as bevallásban hogyan lehet ezt feltüntetni, hiszen bért kapott, járulékot fizetett, és közben táppénzen volt? Köszönöm a segítséget.
Teljes munkaidős dolgozónak, ha átmeneti bányászjáradékot is kap, jár-e betegszabadság és táppénz?
Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy egy bt.-ben a munkavállaló táppénzen van és tartósan ott is lesz előreláthatóan 2017 februárjáig. Ha a bt.-t a cég ügyvezetője megszünteti szeptemberben, akkor a munkavállalót ki kell jelenteni. A munkavállaló jogosult lesz még továbbra is táppénzre, vagy a kijelentés után már nem fog táppénzt kapni? Ha jogosult lesz táppénzre, akkor van-e valami kilépéstől számított idő, amíg jogosult a táppénzre?
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás alkalmazottja 2016.05.05–05.26. között betegszabadságon volt. 2016.05.27–08.31. között táppénzen. A kérdésem az lenne, hogy van-e védett időszak a munkábaállás után? Ez pontosan hány nap? A munkaviszonyát közös megegyezéssel szeretnénk megszüntetni. Válaszát előre is köszönöm.
Egy egyszemélyes kft. ügyvezetője és tulajdonosa heti 36 órás munkaviszony alapján látja el a vállalkozásban a feladatait. Ügyvezetőként 0 forintot kap megbízási szerződés alapján. Több mint egy éve táppénzen van. (A táppénzt a munkaviszony alapján kapta.) A táppénz folyósítása már lejárt, de táppénzes papírokat még kap. Hogyan van a biztosítása? Kell-e fizetnie járulékokat? Ha igen, mi az alapja? (A cégben van alkalmazott, aki a munkát ellátja.)
Tisztelt Szakértő! Főállású egyéni vállalkozó táppénz-, csed-, gyedjogosultságával kapcsolatban kérem a segítségét. Főállású egyéni vállalkozóként biztosított 2012. július 1-jétől. Tgyás: 2014.12.12-2015.05.28-ig. Gyed: 2015.05.29-től jelenleg is, jogosultsága 2016. 12.29-én jár le. Az OEP honlapján lévő tájékoztató szerint, "ha az édesanya egy évnél idősebb gyermekére tekintettel gyedet kap, és emellett keresőtevékenységet folytat, akkor keresőképtelensége esetén megilleti őt a táppénz is". Az egyéni vállalkozó jelenleg várandós. A szülés várható időpontja: 2017. március 12. 2016. év folyamán az egyéni vállalkozói tevékenységét személyesen folytatta, a vállalkozásból bevétele származott, de személyi jövedelemkivétet július 31-éig nem könyvelt, így járulékot sem fizetett. 1. Veszélyeztetett terhessége esetén jogosult-e az egyéni vállalkozó táppénzre a meglévő gyermek utáni gyed folyósítása mellett, vagy választania kell a két ellátás között? 2. Amennyiben augusztus hónapban könyvelne 222 ezer forint személyi jövedelemkivétet, jól gondolom-e, hogy ez lenne a majdani csed, illetve gyed alapja? 3. Az augusztusi jövedelemkivét befolyásolhatja-e a táppénzre való jogosultságát, ha igen, hogyan? Tisztelettel: Katalin
Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy egy munkavállaló a betegszabadság letelte után nem megy táppénzre, hanem a szabadságát szeretné kivenni, ezt megteheti-e törvényesen? Köszönettel!
Tisztelt Adózóna! Érdeklődöm, hogy gyesről visszatérve korábbi munkahelyre milyen dátum és hová fog bekerülni a tb-kiskönyvbe; a biztosítási jogviszony megszűnése aznapra datálódik, amikor majd most visszatér a kismama (ami egyáltalán nem biztos)? A szülés előtt még dolgozott, de volt táppénzen is 2 hetet, majd visszajött rövid időre átadni a munkakört, és már a szülésig táppénzen volt. Köszönöm.
Tisztelt Szakértő! Segitségét kérem az alábbi dolgozó szabadságának meghatározásához: Szül.ideje: 1978.09.27. Gyermek születése: 2013.10.14. Csak ezen gyermek után jár a pótszabadság. 2013. évben szabadságon nem volt, táppénzen volt 07.01-10.13-ig, majd 2013.10.14-től tgyáson, majd gyeden, jelenleg gyesen van. 2016.10.15-től jönne vissza dolgozni. Segitséget kérek, hogy a nevezett esetben a dolgozónak mennyi szabadságot kell a munkáltatónak kiadni? Válaszát előre is megköszönve, tisztelettel: Kövesdi Anita
Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől