1412 találat a(z) táppénz cimkére

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Várandós kismamát az orvos keresőképtelen állományba vett a szülés várható időpontját két hónappal megelőzően. Tudomásom szerint a várható szülési időpontot megelőző 28 nappal meg kell igényelnie a csedet. Kérdésem: mi a csed jogosultságának kezdő időpontja, a szülés tényleges időpontja, vagy az azt megelőző 28. nap? A csed összegének megállaptásánál melyik időponttól visszamenőlegesen számított harmadik hónap vége az irányadó időszak vége? Ugyancsak ez a kérdésem arra vonatkozóan is, hogy a folyamatos 180 nap biztosítási jogviszony meglétét melyik időponttól számítják? Mi van akkor, ha a szülés időpontjától visszamenőleg megvan a 180 nap, de az azt megelőző 28. naptól visszamenőleg nincs 180 nap folyamatos biztosítási jogviszonya a kismamának? Valóban igaz-e az, hogy amennyiben a kismama két hónappal a szülést megelőzően már táppénzen van, nem maradhat táppénzen a szülés napjáig, hanem az azt megelőző 28. naptól már csedet kap, és azt meg is kell igényelnie a szülés várható időpontjától visszamenőleg számított 28. naptól? Válaszát előre is nagyon köszönöm.

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Várandós kismama előrehaladott terhessége (8. hónapos) miatt munkáját nem tudja ellátni. Amennyiben a háziorvos keresőképtelennek nyilvánítja, de nem veszélyeztetett terhes, jól értelmezem-e, hogy az eb-törvény 46. § (2) bekezdésében foglaltak alapján azonnal táppénzt kap, a munkáltatónak nem kell a részére betegszabadságot biztosítani? (Az említett jogszabályhely szerint a 44. § a) és f) pontjában említett keresőképtelenség esetében táppénzre legkorábban a betegszabadságra való jogosultság lejártát követő naptól jogosult. A várandósság miatti keresőképtelenséget viszont a 44. § b) pontja rögzíti.) Válaszát előre is nagyon köszönöm.

Kérdés

Tisztelt Szakértő! A vállalkozás egyik dolgozója, aki 2014 novemberében létesített munkaviszonyt az érintett vállalkozással, várandós, a gyermeke születését 2015. július végére várja (az orvosi dokumentumok alapján). A vállalkozás részéről egyértelműnek tűnt, hogy a vállalkozás a dolgozó részére a szülés várható időpontját megelőző 28 nappal kiadja a szülési szabadságot, és kitölti a foglalkoztatói igazoló lapot, hogy kezdeményezze a tgyás igénylését. A dolgozó azonban közölte, hogy eme munkaviszonyát megelőzően nem rendelkezett munkaviszonnyal, a munkanélküli hivatalnál sem jelentkezett le, iskolába nem járt. Erősen kérdésessé vált, vajon van-e 365 nap biztosítási jogviszonya. Ha nem rendelkezik 365 nap biztosítási jogviszonnyal, kaphat-e tgyást? Pontosan milyen időszakokat vesznek figyelembe a tgyás meghatározásánál (például csak a Tbj 5. § (1)…). Ha nem jogosult tgyásra, akkor milyen ellátásban részesülhet? Kaphat-e a szülési szabadság ideje alatt táppénzt? Ha igen, milyen feltételekkel (például csak akkor, ha valamilyen szövődmény következtében megbetegszik vagy ő, vagy gyermeke?...) Gondolom, a szülési szabadság mindenképpen megilleti, de akkor milyen ellátást fog kapni ez idő alatt? Válaszukat előre is köszönöm!

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni a következőben: egy munkavállaló ez év áprilisáig rendesen dolgozott, majd egy tartós betegség miatt táppénzre kényszerült. Orvosa nem engedi már dolgozni, vár még egy műtét a munkavállalóra, mely után táppénzen már nem lesz tartható, de kénytelen lesz a munkaviszonyát megszüntetni, mivel orvosa a leszázalékolást javasolja, a dolgozó a munkáját már nem lesz képes ellátni. Kérdésem arra irányulna, hogy kilépéskor a táppénzes időszakra is jár neki szabadság? Vagy csak év elejétől áprilisig? Válaszát előre is köszönöm.

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy abban az esetben, ha egy dolgozó jelenleg is táppénzen van, de megállapítottak részére augusztus 1-jétől kezdődően rokkantsági ellátást, kaphat-e táppénzt a továbbiakban is, párhuzamosan a rokkantsági járadék mellett. Folyamatos kezelés alatt áll, és ezután kerül sor a műtétre. Válaszukat köszönöm.

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkaidőkerettel kapcsolatban lenne kérdésem. Féléves keretben dolgoznak a munkavállalók ebben a félévben, elvileg 1000 óra a ledolgozandó óraszám. – Betegszabadság, illetve szabadság esetén, ha arra a napra mondjuk 6 vagy 12 órát kellett volna dolgozni, a keretbe hogyan kell azt elszámolni? Rendesen, 8 órában, vagy ahogy a beosztásban dolgozott volna a munkavállaló? – A táppénz kieső idő a keretnél, tehát nem kell beleszámolni, csak a betegszabadságot? Előre is köszönöm válaszát!

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Heti 40 órás munkaviszonnyal rendelkezem, emellett egyéni vállalkozást működtetek. Második gyermekünk érkezését jövő nyárra tervezzük. Kérdésem, hogy a teljes munkaidős munkaviszonyom mellett, az egyéni vállalkozásból történő jövedelemkivét után is kapok-e majd táppénzt és anyasági ellátásokat? Tisztelttel: Emese

Cikk

Határozott időtartamú szolgálati jogviszonyát határozatlanra szerette volna változtatni, de munkaadója a korább táppénzes napok száma miatt elutasította kérését és megszüntette jogviszonyát. A vitás ügy a Kúriánál kötött ki.

Kérdés

Tisztelt Szakértő! 40 órás munkaviszony melletti katás egyéni vállalkozónak is jár-e táppénz vállalkozói jogviszonya után? Ha igen, mi a táppénz számításának alapja? Köszönettel.

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély 2007. 03. 01. – 2014. 11. 30-áig volt munkaviszonyban egy kft.-nél. 2013. novembertől gyesen volt. (előtte tgyáson és gyedeb), 2014. szeptember 26-án egyéni vállalkozó lett. Volt táppénzen októberben 2 hetet, illetve 2014. december 1-jétől újra táppénzre ment, mert veszélyeztetett terhes lett, 2015. áprilisig. Az OEP szerint nem jár táppénz a teljes időre, mert csak 2014. 09. 26-ától számolják. Nem gondoljuk jól, hogy 12. 1-jétől már nem többes jogviszonyos, és akkor már tovább járna neki a táppénz? Hogy másként bírálandó az októberi, illetve a december 1-jétől kezdődő táppénz jogosultsági idő? Köszönettel.

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban az esetben, ha a munkáltató nem tb-kifizetőhely, akkor kinek kell beírnia a tb-kiskönyvbe a táppénz, gyes, gyed ellátások idejét?

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy 1958-ban született, munkaviszony melletti bt. férfi kültagja (személyes közreműködés nélkül) beteg lett. Az egyéves táppénze októberben telik le. Táppénz letelte után nem lesz munkaképes, állapotában nem lesz javulás, végleges lesz (nem rehabilitálható). Milyen ellátást kaphat, mi a számítás alapja? Az ellátás nagyságát, lehetőségét befolyásolja-e, hogy a bt.-ben kültag vagy meg kell szüntetni a tagságát? Köszönettel: Fidler Gáborné

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyik cégünk alkalmazottja hónap elején megkapta a cég által megtérített helyközi buszbérletét. A 4. napon elment betegállományba és az egész hónapot ott töltötte. Az lenne a kérdésem, hogy a következő hónapban valamilyen formán betudható-e a bérlet fennmaradó részének ára? Akár kiszámlázással, akár csak a következő havi bérlet részarányos megtérítésével? Tisztelettel: Kiss Géza

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó 14 napra kórházi ellátásra szorult Mivel annak időtartama nem haladta meg a 30 napot, fizette a havi 50 000 forintot. Kérdésem: jogosult-e táppénzigénylésre és ellátásra? Köszönettel K. Anna

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kettős adózás és tb kötelezettség

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Pénzbeli díjazás, poszterverseny

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Kft. ügyvezető jogállása

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2026 június
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink