1297 találat a(z) táppénz cimkére
Új ügyvezető táppénze
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy speciális helyzet állt elő egy ügyfelemnél: az eddig munkaviszonyban alkalmazottként foglalkoztatott fiú átvette édesanyjától a cég irányítását és tulajdonjogát 2017.01.12-én. Másnap, tehát 2017.01.13-án az új ügyvezető kórházba került és előreláthatólag sokáig betegállományban lesz. Cégbírósági végzés még nincs a változásról. A kérdésem az lenne – mivel a januári bért számfejteni kellene –, hogy ha eddig egy napot nem dolgozott még főállású társas vállalkozóként, akkor nem jár neki táppénz? Gondolom mint alkalmazottnak betegszabadságot már nem számfejthetek, és nem igényelhetek táppénzt mert hivatalosan már nem alkalmazott. Válaszukat előre is köszönöm!
Főállású társas vállalkozó táppénz lehetősége
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Abban szeretném a tanácsukat kérni, ha főállású társas vállalkozó betegállományban van, van-e lehetősége táppénzt igényelni? Járulékfizetésének eleget tesz a garantált bérminimumot alapul véve, de jövedelmet nem vesz ki, csak a járulékot fizeti. Még egy kérdés, hogy betegszabadsággal itt kell-e számolni? Válaszukat köszönöm.
Betegszabadság vagy táppénz?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk alkalmazottja 2016 októberében kórházba került súlyos szívbetegséggel, december óta folyamatosan otthonában folytatja a táppénzes állományát. Októberi kórházi tarózkodása első napjaira figyelembe lett véve a 2016. évi betegszabadsága, most, amikor új évet kezdünk akkor január 1-jétől ismét elkezdődik a 15 napi betegszabadság számítása, vagy folytatódik a táppénze és majd a következő betegségnél kezdődik a betegszabadság számítása? Szeretném megtudni, mi van a betegszabadság számításával, ha a dolgozó ledolgozza az ünnepnapot megelőző szabadnapot az előírt időben, de ő a szabadnapon kórházban van? Ez volt november 1-jén, amikor ledolgoztuk a hétfői október 31-ei napot előre. A betegszabadságot 31-ére kell-e számítani, vagy az szabadnapnak számít, tehát a munkanapra járó betegszabadságnak nem része?
Mi a teendő halálozás esetén?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az a sajnálatos eset történt, hogy egy bt. kültagja és egyben alkalmazottja életét vesztette. Az egyik kérdésem a bérszámfejtéssel és a munkaviszony végével kapcsolatos. Az illető hosszú ideje táppénzellátásban részesült, tehát van tavalyi szabadsága és idei is. Ugyanúgy számfejtek, mintha közös megegyezéssel kilépett volna, tehát megváltom pénzben a szabadságát? Kinek fizeti ki a cég a járandóságát? Úgy tudom, hogy az örökösnek jár, de míg a hagyatéki eljárás le nem zárul, addig nem adhatom neki. Továbbá kérdezném, hogy a 08-as járulékbevallást és a 2016. évi szja-bevallást is el kell készítenem? De ki írja majd alá? A táppénzkifizetéssel kapcsolatban pedig azt kérdezném, hogy milyen formában kell jeleznem az OEP-nek, hogy elhunyt. Előre is köszönöm válaszát!
Megjelent a februári VálaszAdó
Cikk
Január közepén váratlanul módosította a kormány a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló rendeletet. Változott a szocho mértéke, így hozzá kapcsolódó kedvezmények is, módosultak a táppénz, a gyed szabályai. Nagy felbolydulást eredményezett a székhelyszolgáltatók bejelentése körüli mizéria.
Főállású katás – gyáp
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy édesanya 2016-ban egy kft.-ben heti 40 órás munkaviszonyban állt, a bruttó bére egész évben a garantált bérminimum volt. A kft.-ben 2017.01.01-től heti 10 órás munkaviszonyban áll, a bruttó bére várhatóan 2017.01.01-től 2017.03.31-ig bruttó 100 000 Ft, 2017.04.01-től 40 250 Ft/hó. 2017.01.01-től egy bt.-ben főállású katás beltag. Van egy 5 éves gyermeke és egyedülállóként neveli. A kérdés, hogy ha gyermekápolási táppénzre szeretne menni január 5-20-áig és a továbbiakban többször is, ilyenkor mi lesz a figyelembe vehető jövedelme és mennyi lesz a napi átlagkeresete? Válaszát előre is köszönöm.
Szülésről visszatérő anya szabadsága
Kérdés
Tisztelt hölgyem/ Uram ! Segítségét szeretném kérni az egyik alkalmazott hölgy elmaradt szabadságának kiszámolásához. A hölgy 2011.06.01-jén lépett be a cégbe, 2011.11.24-én táppénzre ment mint veszélyeztetett terhes, 2012.07.03-án megszülte első gyermekét és már nem is tért vissza a munkába, 2015.02.04-én megszülte második gyermekét. A belépés évében nem volt szabadságon. Kérdésem lenne mely napokra jár neki szabadság ebben az esetben? Hogyan kell kiszámolni? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel, sárköziné Annamária
Betegszabadság egyik évről másikra átnyúló folyamatos táppénz esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy dolgozó 2016 decemberétől 2017-ben jelenleg is folyamatosan betegállományban van. Évi 15 nap betegszabadságát decemberben pont kimerítette. Kérdésem, hogy 2017 januárjában újrakezdődik-e a 15 nap betegszabadsága, vagy a decemberi 15 nap betegszabadság letelte után januárban már táppénz jár neki. Azaz, hogyan kell eljárni, ha a betegállomány egyik évről a másikra átnyúlik? Tisztelettel várom válaszát.
Változtak a gyed és a táppénz szabályai
Cikk
A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 2017. január 1-jétől hatályos módosításai több kisebb pontosításon túl jelentősebb változást tartalmaznak a gyermekgondozási díjra jogosultság, a táppénz megállapítása, a jogalap nélkül felvett ellátás visszafizetése és a jogviszonyok összeszámítása kapcsán. Az alábbiakban, a fenti sorrendben, ismertetjük az egészségbiztosítási változásokat.
Táppénz folyósítása
Kérdés
2016. december hónaptól a munkavállaló folyamatosan táppénzen van, megszakítás nélkül. A 2017. évre járó 15 nap betegszabadságot a folyamatos táppénz ideje alatt be kell számítani a 2017. év elején? Válaszukat köszönöm.
Megváltozott munkaképességű személyek táppénzre jogosultsága
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Vannak olyan dolgozóink, akik régen rokkantnyugdíjasok voltak és most is azt mondják magukról, hogy ők nyugdíjasok. Abban szeretnék tanácsot kérni, hogy akik 2012. január 1. előtt rokkantnyugdíjat kaptak, ami ugye változott és rehabilitációs vagy rokkantsági ellátás lett belőle, az ő munkabérükből milyen járulékokat kell vonni, jogosultak-e mondjuk táppénzre, a munkajogban vannak-e az ő foglalkoztatásukkal kapcsolatosan más előírások, például felmondás esetén. Köszönöm szépen a segítséget: Krcsik Eszter
Biztosított vagy sem: miért fontos ez gyermekgondozási támogatás alatt?
Cikk
Megszűnik a kismama biztosítási jogviszonya, ha csed, gyed, gyes vagy gyet ideje alatt szűnik meg a munkaviszonya például azért, mert határozott idejű volt a munkaszerződése, vagy a munkáltatója jogutód nélkül húzza le a rolót. A biztosítás megszűnésének a biztosításhoz kötött ellátások ismételt igénylésekor lehet komoly jelentősége, noha a jogosultsági szabályok bizonyos tekintetben figyelembe veszik, ha a biztosítás ilyen időszakban ér véget. Cikkünkben ezeket az eshetőségeket vesszük számba.
Csed és gyed
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2017. januárban várom a kisbabámat (január 10. volt szülés várható időpontja, még nem született meg, de pár napon belül igen). Tavaly májusban és júniusban katás egyéni vállalkozó voltam, 75 ezer forintos katával. Július 1-jétől alkalmazotti státuszban voltam bruttó 230 ezer forintos fizetéssel december 1-jéig. Onnantól veszélyeztetett terhesként táppénzen, majd a hónap közepétől cseden vagyok. Kérdéseim: – Mennyi csedet és gyedet fogok kapni? – Milyen bruttó bejelentett fizetés, és mennyi időn keresztül kellett volna, hogy a maximális gyedet kapjam? – Utólag ezt lehet-e még kipótolni, és ha igen, hogyan? Köszönöm a válaszát!
Munkaidőkeret elszámolása táppénz időszak alatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 6 havi munkaidőkeretet alkalmazunk cégünknél. Az elszámolási időszak végén a munkavállaló részére túlmunka jogcímén teljesíthetek-e kifizetést, ha táppénzen van?
Kata-táppénz
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású kisadózó egyéni vállalkozó szeptembertől folyamatosan táppénzen volt. Keresőképes az orvosi igazolás alapján: december 31. Kérdésem, hogy december hónapra vonatkozóan meg kell-e fizetni a katát? A törvény alapján, ha 30 napig fennállt az állapot (jelen esetben táppénz), akkor mentesül a kisadó megfizetése alól. Emiatt az 1 nap miatt mégis kell fizetni? Köszönöm!