1242 találat a(z) táppénz cimkére

Szociális szövetkezet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alakult egy szociális szövetkezet. Tagjai munkaviszony alapján végeznek személyes közreműködést, amelyért pénzbeli juttatást is kapnak.Szeretném megkérdezni, jól gondoljuk-e, hogy természetbeni ellátásra és nyugdíjra jogosultak lesznek, de pénzbeli ellátásra (táppénz, gyed) nem? Munkaidő-nyilvántartásra nem kötelezettek? Nem vonatkozik rájuk a minimálbér kifizetésének kötelezettsége? Válaszát köszönöm.

Többes társas vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Heti 36 órát elérő munkaviszony melletti társas vállalkozó (kft. ügyvezetője) táppénzre kerül. Kérdésem, hogy a táppénz első napjától – mivel a biztosítás szünetel a munkaviszonyában – főállású vállalkozónak minősül-e, és meg kell-e fizetni a teljes járulékot mindazok ellenére, hogy táppénzen van? Köszönettel:

Csed számítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás vállalkozó csed/gyed összegével kapcsolatban kért tőlem tanácsot, amiben nem vagyok járatos. Szeretnék egy megerősítést kérni, hogy a gondolatmenetem helytálló-e. Tegyük fel, hogy az ezzel kapcsolatos jogszabályi előírások nem fognak változni. Az egyéni vállalkozás 2016. április 11-én indult, előtte a magánszemélynek hosszú ideje nem volt biztosítási jogviszonya. Tegyük fel, hogy a katás egyéni vállalkozó 2016 novemberétől emelt összegű katát fizet, ahol a járulékalapja 136 250 Ft. A szülés várható időpontja 2017. augusztus 5., ettől az időponttól igényel csedet. A csed megállapításához visszaszámolok 3 hónapot, majd 180 napot. Ha jól értelmezem, akkor a 2016. december 3. és 2017. május 31. közötti időszak járulékalapot képező jövedelme lesz a csed alapja. A csed naptári napi összege pedig bruttó 136 250*0,7/30=3 179 Ft Hogyan befolyásolja a kapott összeget, ha például 2017. július 1-jétől táppénzre megy? Ha jól számolom 2018. január 19-éig jár a csed. Hogyan kell ezt követően a gyedet kiszámítani? Köszönettel Vágner Emília

Többes jogviszony, táppénz, munkahelyi baleset Kérdés

Cégünk részmunkaidőben foglalkoztat munkavállalót, akinek van főállása (heti 10 órában). A munkavállalóval főállásában munkahelyi baleset történt. Nálunk hogy kell számfejteni? Ki kell adni itt is a betegszabadságot? Jár neki erre a jogviszonyára tekintettel is táppénz, hisz a munkahelyi baleset nem nálunk történt? Ha igen, a táppénz igényléshez csak fénymásolt papírokat tudnánk beadni, hisz a másik munkahelyén adja be az eredetieket. Nekünk is kell fizetni az 1/3-t? Segítségüket köszönöm

Rokkant nyugdíjas táppénz-jogosultsága Kérdés

Tisztelt Széles Úr! Utalva a D kategóriás rokkant tagi jogviszonyos képviselő járulékfizetési kötelezettségére adott válaszára, ezzel kapcsolatban kérdezném, hogy betegség esetén ezen személy jogosult-e táppénz ellátásra ? Köszönettel

Egyszemélyes kft. tulajdonosa heti 36 órás munkaviszony mellett látja el az ügyvezetői tevékenységet, az ügyvezető hölgy várandós lett, táppénz és csedre való jogosultság kérdéskörei. Kérdés

Tisztelt Szakértő egy kft.-nek egy tagja van, aki az ügyvezetést heti harminchat órás munkaviszony mellett látja el. Az ügyvezető hölgy várandós. Hogyan tud működni a cég, ha a terhessége alatt munkaviszonyára való tekintettel táppénzben részesül, illetve a szülés utáni időszak alatt (a gyermek fél éves koráig)? Fenti időszak alatt elláthatja-e a mostani ügyvezetést díjazás nélkül a működéshez szükséges minimális teendőket, aláírásokat, melyeket otthonról is tud intézni? A munkaviszonyára való tekintettel táppénzre, illetve csedre jogosult-e, ha az egyszemélyes tagi jogviszonya továbbra is él, vagy meg kell azt szüntetnie? Meghatalmazással átadhatja-e az aláírást erre az időszakra? A cégbíróságon be kell jelentenie a meghatalmazással átadott aláírási jogot? Köszönöm a segítséget.

Nyugdíjhoz vásárolható szolgálati idő Kérdés

A fentiekhez kapcsolódóan szeretnék érdeklődni, illetve tanácsukat kérni, hogy 1954. 03.18-án született 40 éves munkaviszonnyal rendelkező férfi hogyan tudná "megvásárolni" az öregségi nyugdíjhoz szükséges kb.1,5 évet. További kérdésem lenne, hogy méltányossági táppénz igényelhető-e, 1 éves táppénzes állomány igénybevétele után. Válaszukat várva: Pongrácz Jolán

A nyári diákmunka veszélyei: csak ők kaphatnak táppénzt, orvosi ellátást Cikk

A nyári szünidei munkát végző diákokat csak akkor illetik meg a társadalombiztosítási ellátások, ezen belül a táppénz és a baleseti táppénz, ha a a Tbj. (1997. évi LXXX. törvény) szerinti biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyban alkalmazzák őket. Nem keletkeztet biztosítási jogviszonyt például a diákszövetkezet tagjaként végzett munka.

Megváltozott munkaképességű foglalkoztatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállalónk 2015. október 7-étől táppénzben részesül, a komplex minősítése során "foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható" B1 minősítést kapott. Megváltozott munkaképességűként szeretnénk tovább foglalkoztatni, és az alábbi kérdések merültek fel: - Amennyiben kéri a rehabilitációs ellátást, meg kell-e szüntetni a munkaviszonyát, vagy a táppénz megszűnését követően tovább lehet foglalkoztatni, a jövedelemkorlát figyelembe vételével? A másik kérdés: 365 napon keresztül 6 órában foglalkoztatott munkavállaló mennyi szolgálati idővel számolhat? Üdv.: Temesvári Éva

Táppénz, gyed stb. ellátások alapja Kérdés

2016. december 31-én megszűnik a munkaviszonyom. Utána igénybe venném az álláskeresési járadékot, majd azt követően katás egyéni vállalkozóként dolgoznék mindaddig, amíg nem leszek terhes. Előreláthatólag veszélyeztetett terhes leszek. Mi után kapnám a táppénzt, majd a szülést követően a anyasági ellátásokat?

Veszélyeztetett terhesség, szülési szabadság, gyes Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, adjon tanácsot a következő kérdésben: Édesanya veszélyeztetett terhes volt, így táppénzt kapott a szülés napjáig. Mivel nem volt meg a 365 nap biztosítása, így egyből gyesre vált jogosulttá. Ebben az esetben a Mt. 127. §-át figyelembe kell-e venni? Az anya jogosult-e szülési szabadságra vagy egyből fizetés nélküli szabadságra kerül és a gyest kell figyelembe venni? Amennyiben jogosult szülési szabadságra, akkor esetében mennyit és mikor kell kiadni? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: S.G.

Ellátás alatti átjelentések Kérdés

Tisztelt Szakértő! Könyvelünk egy céget, amely hamarosan egy másik cégbe szeretné az összes alkalmazottját átjelenteni. Valószínű, hogy a tartozások miatt a cég majd felszámolás alá fog kerülni. Van kettő dolgozó, az egyik veszélyeztetett terhes és táppénzen van, a másik pedig gyesen van még. Jól gondolom-e, hogy nem lehet őket átjelenteni, s valószínű, hogy a dolgozók sem fognak belemenni a közös megegyezésbe, és az ellátások miatt sem lenne túl jó. Esetleg erre lenne valamilyen megoldás? Előre is köszönöm szépen a segítséget.

Haláleset miatti két szabadnap Kérdés

Tisztelt Szakértő! Dolgozónk 2016. 04. 01-től jelenleg is betegállományban van. Elmondása alapján súlyos mozgásszervi megbetegedése miatt a háziorvos kezdeményezni fogja a rokkantság megállapítását. Tehát valószínűleg egy évig is betegállományban lesz. Sajnos édesanyja 2016. 05. 02-án meghalt. Kérdésem: A közeli hozzátartozó halála miatti kettő nap szabadnapot, a táppénzes idő megszűnése után is kiadhatjuk? Akkor is, ha az már 2017. évben lesz? Köszönöm segítségüket. F. E.

Kórházi ellátás betegszabadság alatt Kérdés

A munkahelyemen bérszámfejtő vagyok. Az egyik dolgozónk megbetegedett, és betegszabadságra ment. Betegszabadsága nyolcadik napján kórházba került, ahol 3 napot töltött. Erre a három napra betegszabadságot kell-e neki számfejteni, vagy táppénzt?

Betegszabadság és táppénz: most megtudhatja, mi a különbség Cikk

Ugyan már huszonnégy éve él a betegszabadság intézménye, de még mindig sok kérdés merül fel azzal kapcsolatban, hogy kinek, mikor és milyen mértékben jár a betegszabadság, s milyen feltételek mellett, mikor, és milyen mértékben jogosult valaki táppénzre. Cikkünkben részletezzük a tudnivalókat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Értékpapírszámla, jelentési kötelezettség

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Cafeteriajuttatás – számla elszámolhatóság

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Temetési segély, számla nélküli elszámolás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink