1242 találat a(z) táppénz cimkére
Családtámogatási ellátások Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk munkavállalója jelenleg gyeden van, 2014. 03. 15-én született a gyermeke. Várhatóan júliusban születik meg a második baba. Érdemes-e táppénzre mennie (korábban a garantált bérminimumnak megfelelő összegű munkabére volt), illetve milyen ellátásokra jogosult? Több ellátásra is jogosult egyidejűleg? Köszönöm válaszukat!
Csed, gyed igénylése Kérdés
Tisztelt Szakértők! Április végén születik a baba. Tavaly az év egy részében dolgoztam, mert két munkaviszony között volt egy hónap szünet. Tavaly október elseje óta táppénzen vagyok. Idén január végén dolgozni kezdek egy munkahelyen, mert a régi munkahelyem megszűnik hamarosan, és próbáltam keresni egy másik munkahelyet. Jogosult leszek csedre és gyedre? Mi alapján fogják kiszámolni? Beleszámít a számításba a tavalyi munkabér, a táppénz időszaka és az idei munkabér is? Számít-e, hogy az új munkahely határozott időre vagy határozatlanra vesz majd fel? Köszönettel: R.
Kata és a táppénz Kérdés
Egy katás vállalkozó táppénzen volt október 5-étől december 7-éig. Október hónapra befizeti az 50 ezer forintot. November hónapra nem fizeti be, mert egész hónapban táppénzen volt. Decemberre sem fizeti be, mert a táppénz ebben a hónapban szűnt meg, és ez az állapot több mint 30 napig állt fenn, nem számítva a novembert, mert ez egész hónapnak számít. Jól értelmeztük a katatörvényt? A bejelentéseket megtettük. Válaszukat köszönjük.
Táppénz, csed, gyed Kérdés
Alkalmazottunk 2012. december 30-ától tgyáson, gyeden és gyesen volt. 2015. december 30-ától szabadságon van. Újból gyermeket vár. Mi alapján számolják ki a táppénzt, a csedet és a gyedet, ha a szabadságát megszakítva táppénzre megy? A 2012. évi bére alapján, vagy a szabadság idejére eső bért veszik alapul? A szabadság aktív munkavégzésnek tekinthető? Válaszukat köszönjük.
Táppénz és csed: így kapható egyidejűleg több helyről Cikk
Jár-e egyidejűleg több jogviszony után táppénz, illetve csecsemőgondozási díj – érdeklődött olvasónk. Széles Imre társadalombiztosítási szakértő válaszát ismertetjük.
Folyamatos táppénz áthúzódása a következő évre Kérdés
Egy munkavállalónk már 2015 szeptember óta folyamatosan táppénzen van. Február 18-án lejár a határozott idejű szerződése. Január 1-jétől táppénzt vagy betegszabadságot kell részére elszámolni?
Táppénz, csed, gyed Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni a következőkben. Adott egy munkavállaló, akinek volt egy határozott idejű munkaviszonya: 2015. 04. 01-06. 29-ig, majd 2015. 08. 01-től a mai napig folyamatosan dolgozik. 10. 31-ig 183 ezer forint bruttó bére volt, majd november 1-jétől négy órában dolgozott 61 ezer forintért. Januártól ismét dolgozhatna magasabb óraszámban, illetve vállalkozást is indíthatna. Amennyiben visszaváltoztatnánk az óraszámát nyolc órásra, 183 ezer forint bruttó fizetésért, és mellette egyéni vállalkozó is lenne, ahonnan kivenné a vállalkozói kivétet, és a szakmás bér után megfizetné a járulékokat, akkor, amikor keresőképtelen lenne, járna-e neki táppénz mindkét jogviszonya után? Mi van akkor, ha már februártól keresőképtelen lesz? Jár-e neki táppénz, ha igen, meddig? Mi lesz a táppénz mértéke? A táppénznek van-e maximuma? Mi lesz ebben az esetben a csed alapja? Van-e a csednek maximuma? Mindkét jogviszonya után megkaphatja a csedet és a táppénzt? Köszönettel várom válaszát!
Amikor az év január 10-ig tart, miért is? Cikk
Az adóév végét követően a munkáltatóknak, kifizetőknek számtalan teendőjük van a magánszemélyek éves adókötelezettségének teljesítésével kapcsolatban. A kötelezettségek összefoglalása mellett az is kiderül, miért érdemes késleltetni a táppénzes lap beküldését.
Óriási változás a gyedben 2016-tól! Módosul a táppénzszabály is Cikk
Jelentősen változnak jövő januártól a gyermekgondozási díjra (gyedre), a táppénzre, a nyomtatványokra és az egyidejűleg több ellátás folyósítására vonatkozó szabályok. Ebben a sorrendben ismertetjük a 2016. januártól alkalmazandó új szabályokat.
Betegszabadság több munkáltatónál Kérdés
Az egyik kollégánk, aki év közben lépett be, megbetegedett. Időközben kiderült, hogy a korábbi munkahelyén a 15 nap betegszabadságot kimerítette. Az OEP tőlünk is kéri az időarányosan kiadható betegszabadság kiírását. Kérdésünk az, hogy melyik lehetőség a valós: egy évben 15 nap betegszabadság jár, ha azt a munkavállaló az első munkahelyén kihasználta, akkor a további betegnapjaira táppénz jár, vagy a másik nézőpont szerint minden munkáltatónak ki kell adnia az éves betegszabadság időarányos részét a 15 napnak, függetlenül attól, hogy az adott évben hány betegszabadságnapot használt már fel a dolgozó?
Szakmunkástanuló táppénzének szja-kérdése II. Kérdés
Kedves Mária! Azonos című kérdésemre adott válaszát köszönöm. Szja vonatkozásában teljesen helyes, azt megértettem. A táppénzt terhelő járulékkal van még egy kis gondom. Az alábbi hivatkozások alapján úgy értelmezem, hogy a táppénz nem képez járulékalapot. Rossz következtetést vontam le? A Tbj. szerint: Járulékalapot nem képező jövedelem 21. § Nem képezi a nyugdíjjárulék és az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapját: a) a foglalkoztató által megállapított és folyósított társadalombiztosítási ellátás, valamint a szociális ellátásnak nem a foglalkoztatót terhelő összege, Társadalombiztosítási ellátások 14. § (1) A társadalombiztosítás rendszerében nyújtott ellátások az egészségbiztosítás és a nyugdíjbiztosítás keretében vehetők igénybe. (2) Egészségbiztosítási ellátások: a) egészségügyi szolgáltatás; b) pénzbeli ellátások: ba) csecsemőgondozási díj, bb) gyermekgondozási díj, bc) táppénz; Köszönettel: István
Táppénz több munkaviszony (kata) esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: főállásban egy zrt.-nél, könyvelő munkakörben dolgozom, másodállásban katás vállalkozó vagyok, és otthon is könyvelek. Kiderült, hogy babát várok, és szeretnék a zrt.-nél táppénzre menni, amint lehetséges, mert a bejárás eléggé nehézkes. A katás tevékenységemet viszont a táppénz ideje alatt is szeretném folytatni. Lehetséges ez így? Illetve, ha jól értelmezem, a gyermek születésekor, a csecsemőgondozási díj folyosítása során nem dolgozhatok katásként sem 1 évig? Válaszukat előre is megköszönve!
Így dolgozhat táppénz mellett, ha több állása van egyszerre Cikk
Gyakran felmerül a kérdés: lehetővé teszik-e a jogszabályok, hogy ha valaki több jogviszonnyal rendelkezik, megbetegszik, de betegsége miatt csak az egyikben nem tudja ellátni a feladatát, a másik fajta munka levégzésére viszont alkalmas, dolgozhat-e, miközben a másik jogviszonyában táppénzt kap? Cikkünkben összefoglaljuk, hogyan lehetséges ez.
Táppénzes dolgozó kirúgása: mit tehet a sejk, aki mit se sejt? Cikk
Mikor, hogyan köteles bejelenteni a munkavállaló a keresőképtelenségét, és milyen kötelezettségei vannak a munkáltatónak beteg dolgozójával kapcsolatban, s mit jelent az általános elvárhatóság követelménye?
Szakmunkástanuló táppénzének szja-kérdése Kérdés
Tisztelt Cím! Szakmai állásfoglalásukat szeretném kérni az alábbi kérdésben. Tanulószerződéses szakmunkástanulók gyakorlati képzésével foglalkozó tb-kifizetőhely esetében a tanulók keresőképtelenségének idejére folyósított táppénz összegéből kell-e szja-t vonni? Esetleg még más adó vagy járulék fizetendő? Meglátásunk szerint a tanulószerződéses szakmunkástanulók ösztöndíja adómentes. Ugyancsak adómentes a keresőképtelenségük első 10 napjára járó, betegszabadság jogcímen megszerzett juttatásuk. Elképzelhető, hogy az volt a törvényalkotó célja, hogy az egyébként adómentes juttatásokat adókötelessé tegye betegség esetén? Ugyanabban a jogviszonyban, ugyanarra a tevékenységre tekintettel szerzett jövedelemről beszélünk. Ha a kifizetett táppénz összegéből szja-t kell vonni, akkor az egyébként adóbevallás benyújtására nem kötelezett tanulóknak is szja-bevallást kell készíteniük, ami további indokolatlan terhet róna a többnyire kiskorú tanulókra, általában pár száz forint miatt. Köszönettel.