hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egészségügyi dolgozóknak juttatott 500 ezer forint – újabb gyakorlati kérdés

  • adozona.hu

Olvasónk a következőket írta: „Ügyfelem háziorvos. Az asszisztense január óta folyamatosan táppénzen van, ezért katás egyéni vállalkozó asszisztenst foglalkoztat heti három alkalommal, aki számlát ad. Jár-e az asszisztensnek a jutalom, ha igen, milyen módon és mennyi adót kell levonni? Én mint könyvelő kértem, hogy nyilatkozzon a vállalkozó, mivel van főállású munkaviszonya és máshol is dolgozik másodállásban mint vállalkozó, hogy nem vette fel máshol az egészségügyi dolgozóknak járó jutalmat. Tudomásom szerint a januártól táppénzen lévő asszisztensnek jár, függetlenül attól, hogy nem dolgozott a koronavírus alatt, de lehet, hogy rosszul tudom.” Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A veszélyhelyzet során nyújtott többletmunkájuk elismeréseként az egészségügyi és egészségügyben dolgozókat érintő egyszeri rendkívüli juttatásról szóló 275/2020-as számú kormányrendelet az egészségügyben dolgozó – közfinanszírozott – dolgozóknak a veszélyhelyzet alatti többlettevékenységük elismeréseként biztosít egyszeri, rendkívüli 500 ezer forintos juttatást.

Ezt a juttatást a foglalkoztatónak kell kifizetnie, de a foglalkoztató állami támogatást igényelhet erre a juttatásra.

A kapott juttatás – amelyet maga az egészségügyben dolgozó kap – nem tekinthető támogatásnak. Ez a juttatás egyértelműen a tevékenység ellenértéke.

A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény (Katv.) 2. § 12. pontja értelmében a kisadózó bevétele mindazon vagyoni érték, melyet a tevékenységével kapcsolatban azzal összefüggésben bármely formában, bármely jogcímen megkap. A kapott 500 ezer forintos juttatás tehát katás bevételnek számít, hiszen azt egyértelműen a tevékenységével kapcsolatban kapja meg a vállalkozó.

Amennyiben a tevékenységet vállalkozóként – vagyis áfaalanyként – végzi az egészségügyben dolgozó, akkor a kapott 500 ezer forint is áfaalanyként illeti meg, vagyis ezen bevétele is gazdasági tevékenységének ellenértéke, s azt számláznia kell a megbízója felé.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Előfizetési csomagajánlataink:


Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!

Kérdések és válaszok

Tárgyi eszköz – bruttó érték meghatározása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Csehországi adókötelezettségek

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Egyéni vállalkozó – támogatott ingatlan tevékenység alóli kivonása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2020 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
hirdetés

exit_to_app Ön korábban már belépett a HVG csoport egyik weboldalán. Ha szeretne ezen az oldalon is bejelentkezni, ezen a linken egy kattintással megteheti.

close