509 találat a(z) szolgálati idő cimkére

40 éves munkaviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! A nők kedvezményes nyugdíjba vonulásánál például a 6 órás munkaviszony ugyanolyan idővel jár, mintha 8 órás munkaviszonya lenne, természetesen a 6 órás munkaviszony bére eléri a minimálbér összegét. S ha valaki 6 órás munkaviszonyos 195 000 forint bruttó bérrel, s mellette katás egyéni vállalkozó, ahol fizeti az 50 000 forint katát, akkor mi lesz neki a nyugdíjalap? A 195 000 forint + 98 500 forint? És az évei hogy alakulnak 1 év egy évnek felel meg?

Nők kedvezményes nyugdíja: mi minősül jogosultsági időnek? Cikk

Mi számít bele a jogosultsági időbe a nők kedvezményes nyugdíjánál? Összefoglaltuk.

Szolgálati járandóságból öregségi nyugdíj Cikk

A szolgálati járandóságban részesülő személyek, ha nyugdíjkorhatáruk betöltéséig újabb biztosítási időket szereztek, kérhetik nyugdíjuk újraszámítását. Új ellátásuk összegét azonban nemcsak növelő, hanem csökkentő tényezők is befolyásolják.

Öregségi nyugdíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2015. december 3-án a nők 40 év jogosultsági idővel nyugdíjba mentem. Az öregségi nyugdíjkorhatárt 2019. július 18-án töltöm be és szeretném kérni a nyugdíjam újraszámítását. Azóta folyamatosan dolgoztam a saját cégünkben mint nyugdíjas (kiegészítő tevékenységet végző) vállalkozó, majd 2019. 01. 01-jétől jelenleg is, munkaszerződéssel. A társadalombiztosítási egyéni számlán nyilvántartott adatok alapján a 2016. 06. 01. – 2018. 12. 31. (2,5 év) a folyamatos a biztosítási időszak, amely alatt összesen 649 000 Ft nyugdíjjárulékot fizettem be. Kérdésem: kérhetem-e és mikortól a nyugdíjmegállapító szervtől az öregségi nyugdíj összegének ismételt megállapítását, arra hivatkozva, hogy a korhatár előtti ellátásban részesülés időtartama alatt legalább 365 nap szolgálati időt szereztem? Szolgálati idő-e a fent leírt biztosítási időszak? Köszönettel: Eperjesi Zsuzsanna

Kisadózó szolgálati ideje Kérdés

Tisztelt szakértő! Megjelent egy írás nemrégiben, amiben "riogatják" a katás vállalkozókat. Ebben ez olvasható: kettős veszedelem fenyegeti a társadalombiztosítási nyugdíjuk tekintetében. Egyrészt a nyugdíjszámítás során a figyelembe vehető szolgálati idejük rövidebb lesz, és e rövidebb (arányosított) szolgálati idő alapján kell majd megállapítani azt a nyugdíjszorzót, amellyel a számított nettó életpálya átlagkeresetüket meg kell szorozni a nyugdíj összegének meghatározásához. Másrészt e számított nettó átlagkeresetet is csökkenti a katás időszakban beszámítható kereset nagyon alacsony összege. Jól gondolom hogy ez félrevezető? Kétféle szolgálati idő van: a jogosultsághoz szükséges szolgálati időnél 1 év az 1 év, még akkor is ha minimálbéres, részmunkaidős vagy katás az illető. Ennek a szolgálati/jogosultsági időnek akkor van jelentősége, ha valaki a nyugdíjkorhatár előtt (nők 40 évével) megy el, vagy ezt nézik, amikor megvan-e a minimum 15 vagy 20 év szolgálati idő. Ha a nyugdíjkorhatárral megy el, akkor nincs jelentősége. A nyugdíj összegének kiszámításához másképp számolják az éveket és ennél számít, hogy ha a mindenkori minimálbérnél kevesebb a nyugdíjjárulék-alap (például az 50 ezres katásoknál). Kérem, hogy tegyük tisztába ezt, mert az ügyfeleink teljesen kiborultak, hogy most akkor kinek van igaza. Köszönettel

Az EU több országában is dolgozott? Kúria-határozat az öregségi nyugdíjról Cikk

Hogyan kell megállapítani az öregségi nyugdíjat, ha valaki több európai uniós tagállamban is dolgozott, de nyugdíjra csupán a tagországokban szerzett szolgálati idők összeszámításával szerez jogosultságot?

Nők 40 éves nyugdíjjogosultság Kérdés

Tisztelt szakértő! A nők 40 éves jogosultsági idejével kapcsolatban kérdezném , hogy 2 gyermek esetén ha valakinek megvan a 32 év szolgálati ideje akkor gyermekenként kapnak-e plusz 1-1 évet? Válaszukat köszönöm

Kata és a szolgálati idő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, hogy ha egy katás vállalkozó megy nyugdíjba, akkor egy katás év egy év szolgálati időnek számít? Több variációt is hallottam ezzel kapcsolatban. Az egyik szerint csak 3/4 évnek számít, mivel a havi 50 ezer forintos kata is 6 órának felel meg, mert nem éri el a minimálbért, és ezért kell arányosítani. A másik variáció pedig, hogy az egy év katás jogviszony egy év szolgálati időnek számít, csak a nyugdíjnál lesz majd arányosítás. Előre is köszönöm a válaszukat. Üdvözlettel: Reinhardt Éva

Szolgálati idő Kérdés

Az egyetemen eltöltött évek (1980-1986), diploma megszerzése nélkül, szolgálati időnek számítanak-e?

Szolgálati idő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megnöveli-e a nyugdíjszolgálati időt – a nők 40 nyugdíjra vonatkozóan – ha a napi 8 órás (heti 40 órás) munkaviszony mellett elhelyezkedek egy vállalkozáshoz napi 4 órás (heti 20 órás) munkaviszonyban? Válaszukat köszönöm.

Szolgálati idő híján is nyugdíjat kapnának a legalább négy gyermeket felnevelő lengyel anyák Cikk

Lengyelországban a jövőben azok az anyák is kapjanak minimálnyugdíjat, akik legalább négy gyermeket felneveltek, és emiatt egyáltalán nem tudtak munkát vállalni, vagy nem szerezték meg a nyugdíjfizetéshez szükséges szolgálati időt – így döntött a szejm a csütörtökre virradóra elfogadott törvénytervezetben.

Nyugdíjba készül? Számolja ki velünk ellátását! Cikk

Az Adózóna nyugdíjkalkulátora az öregségi nyugdíj várható összegének meghatározására szolgál. A kalkulátor input adatai a kereseti és a munkaidő adatok (munkában töltött napok, illetve kieső napok).

Efo a nyugdíjszámításnál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy 55 éves hölgy teljes munkaidős munkaviszonyban dolgozik, és mellette szombatonként egyszerűsített foglalkoztatás keretében vállal munkát. A szolgálati idő számításnál, jogszerző időként extra/plusz napként veszik figyelembe ezeket a napokat? Válaszát köszönöm!

Ők mehetnek nyugdíjba 2019-ben Cikk

Idén kizárólag az 1955. előtt születettek, valamint az 1955-ben született személyek, legkorábban a 64. életévük betöltésétől szerezhetnek jogosultságot öregségi nyugdíjra. Az 1957-ben vagy azt követően születetteknek már a 65. életévük betöltéséig várniuk kell. Fontos változás 2018. július 26. óta, hogy a nyugellátás megállapításának már nem feltétele a biztosítási jogviszony megszüntetése.

Öregségi nyugdíjkorhatár mellett egészségügyi szolgáltatási járulék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy 70 éves nő nem szerzett saját jogú nyugdíjellátásra megfelelő szolgálati időt. Ő nem rendelkezik jövedelemmel, egészségügyi szolgáltatási járulékot fizet. Férje nyugdíjat kap és őstermelésből származik bevétele. Jól értelmezem-e, hogy a nő egészségügyi szolgáltatásra jogosult [Tbj. 16.§ (1) bek. k) pont] és egészségügyi szolgáltatási járulékot nem kell fizetnie [Tbj. 39. § (2) bek.]? Van-e lehetőség visszaigényelni az egészségügyi szolgáltatási járulékot, amit nem kellett volna befizetnie? Ha igen, mely időszakra van erre lehetőség? Az elévülés esetleg korlátozza-e a visszaigénylés lehetőségét. A nő valójában dolgozott, de régen és más neve alatt. Van-e lehetősége a nőnek saját jogú nyugellátás igénybevételére? Van-e lehetősége méltányosságból nyugellátást igényelnie? Mi szolgálhat az egyéb hiteles módon történtő szolgálati idő igazolására? Tanúk, egyéb okiratok? Milyen más ellátást és hol (kitől) igényelhet a "nyugdíjas" éveire? Köszönettel Ale Gábor

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Adószámos magánszemély könyvkiadó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink