536 találat a(z) szolgálati idő cimkére
Mikorra essen a nyugdíjmegállapítás napja? Cikk
Mikor érdemes benyújtani a nyugdíj megállapítása iránti kérelmet? Közalkalmazottként dolgozó olvasónknak ez okozott fejtörést. A kérdésre Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt.
Nők 40: kedvezményes nyugdíjjogosultság 2020-ban Cikk
Sokak előtt ismert, hogy a nők részére lehetőség nyílik az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően sajátjogú nyugellátás megállapítására. A köznyelvben csak „nők 40” nyugdíjaként ismert saját jogú öregségi nyugellátásra való általános jogosultsági feltétel csupán a 40 évi jogosultsági idő megszerzése.
Kata + munkaviszony Kérdés
Szolgálati idő nyugdíjhoz és munkahelymegőrző támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy a veszélyhelyzetre való tekintettel, ha egy dolgozó munkahelymegőrző támogatást kap és a munkaviszonyában a korábbi heti 40 óra helyett csak heti 10 órában van foglalkoztatva, a szolgálati idő számítását erre az időszakra a heti 10 óra vagy 40 óra alapján fogják figyelembe venni? Előre is köszönöm.
Hibás NYENYI adatszolgáltatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A női munkavállaló előzetes adategyeztetési eljárás a nők kedvezményes öregségi nyugdíjára vonatkozó szolgálati ideje alapján májusban mehet nyugdíjba. A munkavállaló határozatban lévő éveihez tartozó keresetek az elmúlt napokban ellenőrzésre kerültek és kiderült, hogy 1999. évben és azt követően is van a NYENYI adatszolgáltatásban a nyugdíjintézetnek beküldött hibás kereset, és az ahhoz tartozó hibás nyugdíjjárulék-összeg. Ok: az adatok nem tartalmazzák mind a 12 hónapot. A helyes adatok az éves bérjegyzék havi bontással és a járulékfizetés ténye is NAV folyószámlákkal igazolhatók. Megvárja-e a munkavállaló a nyugdíjintézeti határozatot, arról hogy a 40 éves biztosítási ideje megvan és mehet nyugdíjba? Vagy estleg már előzőleg észrevételező nyilatkozat kitöltésével küldje az ügyfélkapun a helyes keresetet a hozzá tartozó helyes nyugdíjadatokkal és a NAV folyószámlákat a befizetett járulékokról? Ezeket cég ügyvezetője a hiba leírásával megindokolja, majd aláírásával és pecséttel ellátja? Válaszát előre is köszönöm!
Nyugdíjnövelés eltérő szabályok alapján: íme egy példa a számításra Cikk
A nyugdíjszámítás összetett, többlépcsős folyamat. Ennek megfelelően a keresőtevékenységet folytató, nyugdíjkorhatár előtt állók nehezen tudják eldönteni, hogy mikor járnának jobban, ha kérik a nyugdíjkorhatár elérésekor a nyugellátás megállapítását és tovább dolgoznak, vagy a nyugdíj megállapításának kérése nélkül folytatják tovább keresőtevékenységüket.
Katások nyugdíja: változás a jogszerzésben Cikk
A koronavírus kapcsán előállt veszélyhelyzetben több olyan kormányrendelet született, amely a kisadózó vállalkozások részére, átmeneti jelleggel, kedvezményt nyújt a társadalombiztosítási kötelezettségvállalásaik teljesítése terén. A főállású kisadózókkal kapcsolatban szinte minden esetben felmerül az a kérdés, hogy esetükben kell-e alkalmazni az úgynevezett arányos szolgálatiidő-számítást, vagy a befizetéseik után az adott időszak teljes időtartama nyugdíjra jogosító szolgálati időként elismerhető lesz.
Bértámogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 105/2020. kormányrendelettel kapcsolatban maradt néhány tisztázatlan kérdésünk. Jól értelmezzük, hogy a 20T1041-es nyomtatványon jelenteni kell a munkaidő-csökkentést, ami ennek megfelelően munkaszerződés-módosítást is maga után von, mind munkaidő, mind pedig munkabércsökkenés tekintetében is? Ezzel párhuzamosan pedig a munkavállaló nyugellátásra jogosító szolgálati ideje is csökken? Korábban megjelent egy másik módosítás is, mely szerint a vészhelyzet kihirdetésének következtében fizetés nélküli szabadságon lévő munkavállalók esetében nem szűnik meg a biztosítottság, tehát nem kötelezettek egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére. Ebből következően nem szakad meg a folyamatos biztosításban töltött idejük, és a fizetés nélküli szabadság lejártát követően a táppénzre való jogosultságot úgy tekintjük, mintha folyamatos lenne a biztosítási jogviszonyuk? A 20T1041-es nyomtatványon sem kell jelenteni a biztosítás szüneteltetését? Illetve megjelent a SZÉP-kártyával kapcsolatos módosítás is, mely szerint nincs járulékfizetési kötelezettség szociális hozzájárulási adó tekintetében. Ez a kivás cégekre is vonatkozik, tehát kivát sem kell fizetni? Köszönjük segítségüket! Üdvözlettel: Hegedűs Andrea
Szolgálati idő növelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A Nők40 kedvezményt veszem igénybe, így közalkalmazottként szabadságomat, majd felmentési időm utolsó 4 hónapját töltöm. Most szembesültem vele, hogy egy hét plusz szolgálati idő kellene ahhoz, hogy meglegyen a 43 év szolgálati időm. A közalkalmazotti jogviszonyom felmentéssel 2020. július 20-án szűnik meg. Van rá mód, hogy valahogy megszerezzem a hiányzó napokat? A továbbfoglalkozás a közszférában már nem lehetséges, mivel felmentési időmet töltöm. Ha tehetek valamit, akkor annak mi a módja, hogyan szerezhetem meg a 43 évhez szükséges munkaviszonyhoz a munkanapokat? Volt egy rövid munkanélküli időszakom, Köszönöm a válaszát!
Megjelent a márciusi VálaszAdó Cikk
Katások szolgálatiidő-számítása, nyugdíj melletti munka, a társas vállalkozói jogviszonyra vonatkozó tb-szabályozás ellentmondásai, munkavégzés betegen, külföldön kifizetett autópályadíj áfája – e témákról (is) részletes cikkekben számolt be az Adózóna.
Nyugdíjhoz szolgálati idő számítása (kata + munkaviszony) Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy 50 ezer Ft-ot fizető katás egyéni vállalkozó még 20 órás munkaviszonnyal is rendelkezik, hogyan számítják ki az ezen időszakra vonatkozó szolgálati idejét? Ha jól tudom, az 50 ezer forintos kata csak kb 60 százalékos időnek számít nyugdíj tekintetében. A 20 órás munkaviszony ehhez hozzáadódik? Vagy párhuzamos jogviszony esetén az időbe csak az egyik számít? Előre is köszönöm a válaszukat!
Járulékfizetés igazolása nyugdíj megállapításához Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nyugdíjba menetel előtt kérve lett a megállapító szervtől a szolgálati idő megállapítása. Az általam számolt, illetve a megállapított szolgálati idő 7 évvel eltér. Megállapító szerv tájékoztatása szerint ez idő alatt nem került járulék befizetésre. Az akkori munkáltatónál – önkormányzat – viszont azt mondták, hogy az adott időszakra vonatkozó kartonokat leselejtezték, számítógépes nyilvántartás sincs róla. Kérdésem az lenne, hogyan tudom igazolni, az érintett időszakban a munkáltató tőlem levonta a járulékokat, illetve az adót is? Válaszukat előre is köszönöm.
Katások nyugdíja: a szolgálati idő számítása 2020-ban – példával Cikk
Újra és újra felmerülő kérdés, hogy a kisadózó vállalkozó a járulékfizetései alapján milyen mértékű társadalombiztosítási szolgáltatásra szerezhet jogosultságot, valamint esetükben kell-e alkalmazni az úgynevezett arányos szolgálatiidő-számítást, vagy a befizetéseik után minden esetben az adott időszak teljes időtartama nyugdíjra jogosító szolgálati időként elismerhető lesz.
Nyugdíj előtti álláskeresési segély Kérdés
Jól értem-e a szabályt: amennyiben a nyugdíjig hátralevő három évre igénybe veszem a segélyt, akkor a nyugdíj megállapításakor ez a három év is figyelembe lesz véve a szolgálati idő számításakor (azaz 6 százalékkal magasabb lesz a szorzó), viszont az átlagjövedelem számításnál az átlagot nem rontja le a segély alacsony összege?
Korkedvezményre jogosultság érvényessége Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1960. szeptember 27-én született férfi vagyok. 2018 áprilisában a Kormányhivataltól kapott határozat szerint 38 év 53 nap nyugdíjjogosultság elbírálásához figyelembe vehető szolgálati idővel rendelkezem, melyből 27 év 252 nap korkedvezményre jogosító időt, azaz 5 év korkedvezményt szereztem. Folyamatosan a Rendőrségnél dolgoztam hivatásos szolgálati beosztásban. Kérdésem: betegségem következtében a hivatásos státuszom megszűnik 2020 márciusától, tehát a 60. születésnapom előtt. A továbbiakban RIASZ-osként vagy munkavállalóként foglalkoztatnának. Jelent-e ez bármilyen változást a korkedvezményre jogosultságomban, azaz lesz -e lehetőségem 2020. szeptember 27-étől igénybe venni a korhatár előtti ellátást? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Sz. P.