2853 találat a(z) szja cimkére
Részvényeladás Kérdés
A következő ügyben kérnék állásfoglalást. Egy magánszemély 1987-ben állt munkaviszonyba egy mezőgazdasági termelőszövetkezetnél. A termelőszövetkezet 1992-ben átalakult szövetkezetté, mely során a munkáltatójától 20 ezer forint részjegyet és 700 ezer forint értékű üzletrészt kapott. 2002-ben a szövetkezet részvénytársasággá alakult, az üzletrésze és a részjegye helyett 7 millió forint névértékű részvényt kapott. Ezt 2017-ben 9 millió 800 ezer forintért értékesítette magánszemély részére. Mennyi szja-, illetve ehobevallási és -fizetési kötelezettsége keletkezik a fenti ügyletből? Válaszukat előre is köszönöm!
Katás vállalkozó támogatásának elszámolása Kérdés
2017 áprilisában katás kezdő vállalkozó vállalkozása megkezdése előtt vállalkozóvá válási támogatást igényelt és kapott is. A megkapott összeggel szemben költséget nem tud elszámolni, mert az egész év folyamán katás vállalkozó volt. Ez esetben a kapott támogatást egyéb bevételként kell leadózni, és megfizetni utána az szja-t és az ehót?
Egészség-, illetve betegbiztosítás adókötelezettsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az szja-törvény 3. paragrafusának 94. pontja szerinti, a vállalat által a vezetők részére fizetett egészségbiztosítási szolgáltatásra vonatkozó biztosítási díj után felmerülhet-e adófizetési kötelezettség? Ha igen, milyen adóterheket jelent ez a kifizető részéről? Köszönöm a válaszukat.
A katásoknak az szja-t is februárban kell bevallaniuk Cikk
Közeleg a katás egyéni vállalkozók adóbevallási határideje. Összeszedtük, hogy mire kell ügyelni az adózónak, továbbá milyen egyéb teendői vannak a február 26-ai határidőig.
Ingó értékesítés-e? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy magánszemély (nincs adószáma, se vállalkozása), aki programot adott el egy egyéni vállalkozónak, hogy könnyebben tudja feltölteni a termékeket a webshopjába. A magánszemély a munkáért kapott összeget mint ingó értékesítést szeretné bevallani a 2017. évi szja-bevallásában. Helyesen jár-e el?
Illeték és adó ingatlan apportjánál Cikk
Ingatlant apportálna saját résztulajdonában álló cégébe egy magánszemély, az ingatlan egy részét egy másik (szintén résztulajdonában lévő társaság bérelné). Milyen kötelezettségekkel jár az ügylet? Olvasói kérdésre dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó válaszolt.
Beruházás bérelt ingatlanon Kérdés
Ügyfelem (kft.) egy évre lakást bérel magánszemélytől, iroda céljára. A kft. első lépésként fürdőszobai berendezéseket vásárolt: mosdót, WC-t, csapot, lecserélte a régi, hasonló felszereléseket. Nyilvánvaló, hogy az egyéves használat (bérlés) után nem viszi magával a beszerelt eszközöket, és az is nyilvánvaló, hogy a tulajdonos felé nem számlázza ki azok költségeit a bérleti idő lejárta végén. Kérdésem: van-e olyan lehetőség, hogy levonható legyen az említett berencezések áfája? Mi lesz ezen eszközök sorsa a bérleti szerződés felmondása után? A költözéssel kivezeti a könyveiből, de a lakástulajdonos számára (aki egy minőségibb lakást kap vissza) jelent ez valamilyen kötelezettséget? Köszönöm, ha válaszolnak: CsK
Üzletrész-ajándékozás egyeneságbeli rokonnak Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. üzletrészét szeretné szülő a gyerekének ajándékozni. Az ajándékozás során ajándékozási illeték nem merül fel (?!), de van-e adóvonzata az ajándékozásnak, ha az ajándékozott üzletrész névértékét meghaladja a megszerzett üzletrész piaci értéke? Köszönöm.
Fiatal gazda, egyéni vállalkozó Kérdés
A fiatal gazda egyéni vállalkozó 2017. évben kapott területalapú támogatást. A területalapú támogatás szja-alapot képez-e?
Ingatlanapport II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Előző, azonos című kérdésemhez kapot válasz azon részéhez kapcsolódva, mely szerint "Ingatlan apportálása esetén az ingatlan értékesítésének megfelelő módon számított adóköteles jövedelemre kell a személyi jövedelemadót megfizetni" az lenne a kérdésem, hogy ha a magánszemély a 10 éve megszerzett ingatlanát adja apportba, akkor az szja-törvény 62. § (4) pontja miatt mentesül-e az szja fizetése alól? Válaszát előre is köszönöm!
Társasházak: nem magánszemélyek, mégis szja-t fizetnek Cikk
Személyi jövedelemadót furcsamód nemcsak magánszemélyek fizetnek, hanem társasházban tulajdonostársként cégek, szervezetek, önkormányzatok is.
Szja-ból katába év közben Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Szja szerint adózó egyéni vállalkozó szeptember 1-jétől átlépett katába. Az átlépés előtti teljesítési dátummal kiállított számlái az szja szerint adóznak. Ezzel kapcsolatban szeretném azt megkérdezni, hogy ha február 25-éig nem érkeznek meg ezek a kiszámlázott tételek, akkor is le kell adózni az szja szerint, vagy majd ha kiegyenlítésre kerültek csak akkor önellenőrzés keretében? Köszönettel: Köles Péterné
Mellékállású katás szja-bevallása Kérdés
T. Szakértő! Egy kft. főállású társas vállalkozó tagja egyben mellékállású katás is. Neki a kft.-ben van tagi jövedelme, katásként 25 ezer forintot fizet. Az szja-t mikor kell neki bevallani: 02.25. vagy 05.20.? Köszönettel Fidler Gáborné
Szja-előleg levonása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném szíves véleményüket: Egy társas vállalkozás belföldi magánszemélytől bérel egy ingatlant, amely a vállalkozási tevékenység érdekében szükséges. A magánszemély nem járul ahhoz hozzá, hogy a társaság kifizetőként levonja a bérleti díjból az szja-előleget, erről nyilatkozatot is aláírt. Véleménye szerint a teljes bérleti díjat kéri kifizetni minden hónapban, mert ő majd az éves adóbevallásában kíván tételes költségelszámolással adót megállapítani, s azt közvetlenül az adóhatóság által rendszeresített számlaszámra megfizetni. Kérdésem, hogy a társaság jogszerűen eleget tehet-e a magánszemély kérésének? Ha a magánszemély mindenképpen ragaszkodik ahhoz, hogy az szja-előleg levonása ne történjék, egy esetleges adóellenőrzés során jár-e ez jogkövetkezménnyel, ha esetleg bírságolásra kerül sor az szja-előleg levonásának elmaradása miatt, az kit terhel? Amennyiben a NAV a társaság felelősségét állapítaná meg, áthárítható-e ez a magánszemélyre abban az esetben, ha kifejezetten felhívta a bérbeadó figyelmét arra, hogy kívánsága ellentétes az szja-törvényben előírt, kifizetőkre vonatkozó kötelezettségekkel, mely szerint a kifizető kötelessége a bérbeadásból származó szja-előleget megállapítani, levonni, s azt az adóhatóság felé az előírt határidőig továbbítani? Szíves válaszukat köszönöm. Tisztelettel: Győri Erika
Külföldön nyert pénzdíj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Profi sportoló (teniszező) külföldi versenyen pénzdíjat nyer. A kifizető állammal van egyezmény a kettős adózás kizárásáról. A kifizetők többsége von adót a nyereményből – Angliában és az Egyesült Arab Emirátusokban nem, mivel a kifizetett összeg adómentes. Helyesen járunk-e el akkor, ha a bruttó pénzdíjakat tájékoztató adatként tüntetjük fel az szja-bevallásban, és itthon nem fizet a sportoló sem adót, sem ehót ezen nyeremények után?