2853 találat a(z) szja cimkére
Szja Kérdés
Amennyiben a társas vállalkozó, kft. ügyvezetője nem vesz fel juttatást, máshol nem biztosított, akkor csak a járulékokat kell megfizetni utána? Ez lehetséges így? Nem kell juttatást felvennie? Minimálbér 150 százaléka után kell fizetni a járulékokat? Köszönöm.
Szja-bevallás Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2013. szeptember óta szüneteltetem az egyéni vállalkozásomat. Előtte kata alá tartozó vállalkozó voltam. 2017 évben öregségi nyugdijas voltam, más jövedelmem nem volt. Kérdésem: kell-e szja-bevallást tennem, vagy valamilyen más bevallást szükséges-e tennem? Köszönettel: TJ.né
Erdőbirtokosság – osztalék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Erdőbirtokossági társulás több éve, kb. 10 éve folyamatosan nyereséget halmoz fel a kapott MVH-támogatásokból. Jelenlegi eredménytartaléka 4 millió forint, plusz a 2017. évi adózott eredménye 3 millió 500 ezer forint. Tehát 2018-ban 7 millió 500 ezer forint az eredménytartalék. A szervezet formájából adódóan jegyzett tőke nincs, tehát az eredménytartalékon kívül nincs más eleme a saját tőkének. Mivel a 2017. év is nagy mértékben nyereséges volt, és a 2018. évben még nagyobb nyereséggel fognak zárni várhatóan, ezért a mostani közgyűlésen osztalék kifizetéséről szavaznának. Osztalékelőleget fizetnének ki a tagok részére a tulajdoni hányad arányában. Kérdésem: az erdőbirtokossági társulás milyen feltételekkel fizethet ki osztalékot, ilyen szempontból ugyanaz vonatkozik rá, mint egy gazdasági társaságra? Kötelező levonni az erdőbirtokossági társulásnak a szja- és ehoelőleget, és bevallani azt a '08-as bevalláson, vagy kifizetheti a "bruttó" összegeket, és majd bevallják és befizetik a tagok az adót és az ehót? Milyen összeg fizethető ki osztalékelőlegként? A 4 millió forint vagy a 7 millió 500 ezer forint felhasználható az eredménytartalék terhére? Egyáltalán kifizethető minden annak ellenére, hogy ez már a korábbi évekről felhalmozódott eredmény? Mielőbbi válaszát előre is nagyon köszönöm! Nagyon fontos lenne a nagyon részletes, mindenre kiterjedő válasz, mert a közgyűlésen hosszan kell várhatóan érvelnem, a lehetőségeket indokolva.
Örökölt lakás eladása és új ingatlan vásárlásának adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéskörben szeretném a segítségüket kérni: Tavalyi évben megörököltük a szülői családi ház 1/3-át (kb. 23 millió forint értékben), amelyet idén szeretnénk értékesíteni. Mivel egy nagyobb értékű ingaltant szeretnénk vásárolni (42 millió forint értékben), amely után vagyonszerzési illetéket kell fizetnünk, arra gondoltunk, hogy az örökölt ház anyai 1/3-át is ránk íratnánk ajándékozással, ami egyenes ágon illetékmentes, így a házrész 2/3-ának értéke meghaladja az új ingatlan értékét, és így nem szükséges vagyonszerzési illetéket fizetni. Viszont azt nem tudjuk pontosan, hogy az örökölt lakás eladásából származó bevétel után milyen adófizetési kötelezettségünk keletkezik, ha a bevételből új lakóingatlant vásárolunk? Segítségüket előre is köszönjük!
Ingatlan-bérbeadás cégnek Kérdés
Amennyiben egy magánszemély rendelkezik adószámmal, és a szerződésében úgy állapodnak meg a gazdasági társaság bérlőjével, hogy a bérleti díj 90 ezer forint/hónap. valamint külön megállapodnak abban, hogy a rezsiköltség változatlan formában továbbszámlázásra kerül, akkor a rezsi a vállalkozás igénybe vett szolgáltatása a bérbeadó továbbszámlázott szolgáltatásaként, vagy a magánszemély önálló tevékenységébe tartozó bevétele, és a bérleti díjjal egy kalap alá kell venni, és kifizetőként az adót le kell vonni belőle?
Ingatlan illetéke Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2017-es évben nagymamámtól egyenes ágról örököltem egy lakást a testvéremmel, aki az én javamra lemondott a ráeső tulajdon részéről (16,7millió forint). Ezt a lakást 2018-ban eladtam 800 ezer forinttal drágábban, mint az értékbecsült díja.(17,5 millió forint). A megszerzéssel és az értékesítéssel kapcsolatos költségek 920 ezer forintot tesznek ki. (Temetés, ingatlanos megbízási díj, értékbecslési díj, hagyatéki eljárási díj.) Ezután 2018 év közepe fele megvesszük a vállalkozó által épített új lakásunkat (tehát 15 millió forintig illetékmentes) 21,5 millió forint értékben. A jogszabályok olvasásakor úgy értelmezem, hogy sem ingatlanértékesítési szja, sem illetékfizetési kötelezettség nem terhel. Ebben szeretném a szakértői megerősítését kérni, illetve ha mégis van fizetési kötelezettségem pontosan mekkora összeg után, mit kell fizetnem? Köszönettel
Erős csúsztatás a NAV-tól az ajándék adókötelezettségéről Cikk
A NAV honlapján olvasható a „Magánszemélyek közötti ajándékozás adó- és illetékvonzatának legfontosabb szabályai” című közlemény. Úgy tűnik, a legfontosabbak közül kimaradt a lényeg!
Szellemi szabadfoglalkozású Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szellemi szabadfoglalkozású – aki adószámmal rendelkezik – két helyről kapott jövedelmet. Az első helyről önálló tevékenységből származó jövedelmet, amiből szja-t vontak, és a járulékokat is befizették utána. Utána kibocsátott több számlát, szerződés nincs, mintha vállalkozó lenne. Semmit nem fizetett be utána sem ő, sem a vevő. Hogy tudja ezt bevallani, és mit kell utána fizetni?
Egyéni vállalkozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném segítségét. Van egy egyéni vállalkozóm, akinek a vállalkozói tevékenységét megszüntették 2017. 02. 23-án, a hivatalos levél kelte 2017. 05. 02. 2017. 04. hóban kiállított egy áfás számlát és leadott költségszámlákat is. Be kellene adnom áfabevallást, szja-bevallást és iparűzésiadó-bevallást is. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben mi a teendőm? Az áfabevallásban csak a fizetendő áfát tüntethetem fel? Az szja és az iparűzési adó bevallásában hogyan kell szerepeltetnem? Előre is köszönöm válaszát!
Pénznyeremény adózása Kérdés
Kifizetőnek minősülő társaság fotópályázatot hirdet, amin bárki részt vehet. A pályázat díját pénzben határozzák meg. A pályázatot zsűri értékeli és rangsorolja a beadványokat. Véleményem szerint az így realizált nyeremény a nyertes magánszemély összevonandó jövedelmének tekintendő, amely után 15 százalék szja-levonási és -fizetési kötelezettség terheli a magánszemélyt. A kifizetőnek a nyeremény bruttó összege után 19,5 százalék ehót is kell fizetnie. Tisztelettel kérem szíves állásfoglalásukat. Boronkay László
Baráti meghívás luxusutazásra: kell-e adót, illetéket fizetni? Cikk
Egy cég tulajdonosa a barátja közreműködésével elnyert sikeres pályázat révén realizált osztalékából mediterrán hajóútra invitálta kísérőként a barátját. Kell-e a cégtulajdonos barátjának adót, illetéket fizetnie a hajóútra befizetett összeg után?
Őstermelők, figyelem! Jóváhagyás nélkül nem lesz bevallás a NAV tervezete Cikk
A mezőgazdasági őstermelőknek (családi gazdálkodóknak, családi gazdaság tagjainak) ki kell egészíteniük az adóbevallási tervezetüket az önálló tevékenységből, illetve az őstermelői tevékenységből keletkezett jövedelemmel és az ahhoz kapcsolódó fizetési kötelezettségekkel – figyelmeztet újfent a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Fémforgalmi engedélyköteles termék Kérdés
Azzal a kéréssel fordulok Önökhöz, hogy segítsenek annak a meghatározásában, hogyan kell eljárni, a helyes adózási szempontok meghatározásában. Egy cég fémhengereket vásárol magánszemélytől, amit megmunkálás után áruként értékesít. Egyik kérdésem, hogy ez fémforgalmi engedély köteles-e ? A magánszemélytől köteles-e a cég adó és járulék levonására, bevallására, megfizetésére? Az szja-törvény 58. § (10) bekezdésében foglaltak alapján kell-e eljárni, a járulék 19,5 százalék eho? A megmunkálást más végzi bérmunkában,előfordul,hogy az alvállalkozó EU-s országból való. Köteles-e igazoltatni, hogy a magánszemély honnan vásárolja a fémet? Segítségüket előre is köszönöm. Üdvözlettel: Gács Józsefné
E-szja: gyorsabbak az adózók, sokan nem hagyják az utolsó pillanatra a bevallást Cikk
Több mint kétmilliószor léptek már be a NAV e-Szja felületére az ügyfelek, hogy megnézzék adóbevallási tervezetüket. A NAV által készített, személyre szabott dokumentum pillanatok alatt elérhető az ügyfélkapun keresztül. Az adózók többségének nincs dolga a tervezettel, mert a NAV minden jövedelmi adatot megkapott munkáltatójuktól.
Adószámos magánszemély ehoalapja, ha kifizetőtől és nem kifizetőtől is származik a bevétele Kérdés
Szakértőként működő adószámos magánszemély 2017-ben nem kizárólag kifizetőtől kapott bevételt. A magánszemélytől kapott bevétel után 10 százalékos költséghányad figyelembevételével a 15 százalék szja és 22 százalék eho-előleg befizetésre került. A 2017. évi jövedelem bevallásakor tételes költségelszámolást kíván alkalmazni. Ebben az esetben miként kell eljárni az eho és szja-alap számításánál?