3069 találat a(z) szja cimkére
25 év feletti diák dolgozhat-e iskolaszövetkezeti tagként?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdés merült fel egy iskolaszövetkezettel kapcsolatban: 1. Nappali, aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező diák 25. életévének betöltése után dolgozhat-e iskolaszövetkezet tagjaként? Amennyiben igen, csak szja-levonási kötelezettség merül fel vagy egyéb járulékfizetési kötelezettség is keletkezik? 2. Nappali, passzív hallgatói jogviszonnyal rendelkező diák 25. életévének betöltése után dolgozhat-e iskolaszövetkezet tagjaként? Válaszát előre is köszönöm szépen!
Nyereményjáték adózása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk meghirdet egy nyereményjátékot, amelyben a főnyeremény egy autó lenne. Mindenki számára elérhető lesz, a regisztrálók sorsjegyet kapnak, közjegyző jelenlétében kerül majd sor a sorsolásra. Sorsjegyeket tud még pluszban szerezni a játékos, ha megválaszol még különböző kérdéseket. Kérdésem: amikor a gépjárműt átadjuk, akkor azután pontosan mit kell nekünk fizetni? Abban nem vagyok biztos, hogy a nyeremény értékének az 1,18-szorosa vagy az 1,19-szerese után kell megfizetni a 15 százalék szja-t, illetve még – ha jól gondolom – ehót is kellene utána fizetni. Ha kell, annak mekkora a mértéke? Segítségüket előre is köszönöm!
Ajándékozó szja-fizetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk 2016. évben 20 millió forintért vásárolt egy ingatlant, amely után 800 ezer forint illetéket és 100 ezer forint ügyvédi díjat fizetett. A vásárlást követően az ingatlanon kb. 5 millió forint értékű felújítást végzett el, amelyről azonban számlával nem rendelkezik. Az ingatlant 2019-ben a gyermekének ajándékozta. Az ajándékozási szerződésben az ingatlan forgalmi értékét 30 millió forintban határozták meg, figyelembe véve az elvégzett felújítást és a piaci árak változását. Kérdés, hogy az ajándékba adó szülőnek keletkezik-e szja-fizetési kötelezettsége, és ha igen, azt az szja-törvény mely előírásai alapján kell teljesíteni?
Kifizetés adószámos magánszemélynek
Kérdés
Egy adószámos magánszemély tereprendezési munkát végzett részünkre. Mivel elkerülte a figyelmünket, hogy nem egyéni vállalkozóról van szó, ezért az elvégzett munkáról kiállított számla teljes összege átutalásra került a magánszemély részére. (A végzett munka ellenértéke alapján biztosítási jogviszony is keletkezett.) Mi ilyenkor a teendő a levonni elmulasztott szja- előleg és járulékok tekintetében? (A kifizetés időszakáról már benyújtásra került a 08-as bevallás.) Szja: önellenőrizzük az adott időszak 08-as bevallását, és a 18M-04 lapon jelöljük a 332. sorban a le nem vont előleget, és a magánszemély részére kiállított igazoláson felhívjuk a figyelmét arra, hogy azt neki kell megfizetnie [Szja tv. 46. § (6) bekezdés d) pont]? Járulékok: bejelentjük a biztosítási jogviszonyt. Bevalljuk a járulékokat a 08-as bevalláson, és a Tbj. 50. § (5) bekezdése alapján befizetjük a le nem vont járulékot, majd nyilvántartásba vesszük azt a magánszeméllyel szembeni követelésként? AJK nyomtatványt is be kell nyújtanunk a le nem vont járulékokról? Köszönjük válaszukat!
Osztalékelőleg szochója
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a jóváhagyott osztalék szochójára vonatkozik. 2018-ban közbenső mérleg alapján megállapítottam az osztalékelőleget, az szja-t levontam, a 08-as bevallásban szerepeltettem, és a magánszemély szja-bevallásban is szerepel, mint előleg. Jól gondolom-e, hogy akkor kell megállapítani a szochót, amikor jóváhagyták az osztalékot, de bevallani és megfizetni a magánszemélynek kell majd 2020. május 20-áig? A kifizető pedig csak kiállít róla egy igazolást? Ezt milyen formában kell megtenni? Köszönöm a válaszát!
Év vége és az szja: ezekre az elszámolási szabályokra kell figyelni
Cikk
Fő szabály szerint a pénzforgalmi szemléleten alapulnak az szja-törvény rendelkezései, de vannak olyan szabályok is, amelyek egyes jövedelmet visszarendeznek például az előző adóévre, vagy nem a kifizetés időpontjához kötik annak megszerzését.
Német illetőségű ügyvezető munkabérének terhei
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Magyar kft. élére a külföldi anyavállalat egy német illetőségű ügyvezetőt nevezett ki, aki a kft.-t munkaviszonyban Németországból ügyvezeti, csak ha muszáj, akkor jönne ide. (A kft. 3. országban vett árut 3. országba értékesít, ezért Magyarországon csak egy fő van, az előző ügyvezető, aki magyar, ő bonyolítja a kereskedelmet, illetve végzi az adminisztrációs tevékenységet.) A német ügyvezető munkaszerződés szerinti bére nettó 1 000 euró (a szerződésben csak nettó összeg szerepel!). Kérdésem a bér terheire vonatkozik. 1. A magyar-német kettős adóztatást kizáró egyezményt megnézve azt gondolom, hogy a jövedelméből 15 százalék szja-t vonni kell, a 2011.évi LXXXIV. tv.) 14.Cikk (2) b) pontja alapján. 2. Ha egy európai uniós állampolgár több országban is dolgozik, és ha a lakóhelye szerinti országban végzi tevékenysége nagy részét (>25 százalék), akkor a lakóhelye szerinti tb-be tartozik, azaz egészségbiztosítási járulékokat (4+3+1,5 százalék) nem kell vonni, viszont ehhez szükséges beszerezni a német hatóságoktól az A1-es igazolást; 3. Mivel egy EU-állampolgár több országból is kaphat nyugdíjat, ezért azt gondolom, hogy nyugdíjjárulékot vonni kell; 4. Munkabérét szociális hozzájárulási adó terheli és szakképzési hozzájárulás is terheli. Fentiekkel kapcsolatban kérem véleményüket! Kell-e még valamit figyelembe venni? A bérszámfejtés során kell a bérét bruttósítanom úgy, hogy az ezer euró kijöjjön? Van-e a magyar kft.-nek a német adóhatóságok, tb-szervek stb. felé bármiféle kötelezettsége? Tisztelettel: KSI
Már kapható a HVG ADÓ 2020 különszáma!
Cikk
Az idén többször is nekifutott az Országgyűlés az adótörvények módosításának: nyári csomagban három törvénnyel végezték a nagyobb átalakításokat, majd jött a szokásos őszi csomag, kisebb fazonírozásokkal. Ezzel párhuzamosan majdnem tucatnyi olyan javaslatról tárgyaltak és döntöttek az őszi csomag elfogadása után a képviselők, amelyek zöme inkább jogharmonizációs jellegű.
Önálló tevékenységből származó jövedelem
Kérdés
Normál munkaviszony mellett, egyszeri alkalommal valaki szakértői munkát végez. A feladatot megbízási szerződés keretei között végzi el, az ott meghatározott megbízási díj fejében. A megbízó nem a munkáltatója és a megbízási díjat át fogja utalni a magánszemély számlájára. Mikor és milyen összegben illetve melyik számlára kell megfizetni az szja-t és eho-t ezen egyszeri alkalommal? Köszönöm
Így kell adózni a bt.-ben lévő tagi részesedés eladása után
Cikk
Egy bt.-ben az egyik tag megegyezett a jövőbeli taggal részesedése eladásáról. A vevő még idén előleget fizet, a fennmaradt összeget viszont már jövőre törleszti. Mikor kell megfizetnie az szja-t és a szochót? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.
Önálló tevékenységből származó bevétel
Kérdés
Önálló tevékenységből származó bevétel után mennyi a jövedelem és mikor kell, illetve. hova befizetni az szja-t és az ehot?
Külföldi személy magyarországi vagyonkivétje
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. egyik tagja nyugdíjas, német, a másik tagja nyugdíjas, magyar állampolgár. Jelenleg egyszerűsített végelszámolás alatt áll a cég, a vagyoni kivét adó- és járulékfizetési kötelezettségének számításában kérném segítségüket. Eddig a külföldi állampolgárnak nem volt osztalékjövedelme vagy egyéb kivétje, szükséges-e beszerezni bármilyen igazolást az adózás miatt? Illetve milyen adó- és járulék terheli a vagyoni kivét összegét a külföldi, illetve a belföldi nyugdíjas esetén? Külföldi esetén is van bevallási kötelezettség a 08-as nyomtatványon? Van-e bármilyen egyéb kötelezettsége ezzel kapcsolatban a kft.-nek? Válaszukat előre is köszönöm! S.M.
Nők 40 év jogosultsági idős nyugdíja melletti keresetkorlát
Kérdés
Szeretném kérdezni, hogy a nők kedvezményes nyugdíja mellett munkaviszonyban dolgozónak is csak szja-t kell fizetnie, igaz? És az éves keresetkorlát rá vonatkozik?
Külföldről származó osztalék
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély Romániai székhelyű, és Romániában működő vállalkozás tulajdonosa. Ezen cégtől osztalékot szerzett, mely után 5 százalék adó került levonásra Romániában. Erről szóló igazolással rendelkezik. Kérdésem az lenne, hogy Magyarországon ezen osztalék után fizetendő 15 százalék szja-ból levonható-e a Romániában megfizetett 5 százalék adó. Másik kérdés, hogy ezen osztalék után a magyar jogszabályok szerint fizetendő szociális hozzájárulási adót is meg kell-e fizetni.
Közös képviselő - erdőgazdálkodó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági őstermelő, aki magánszemélyek által megbízott erdőgazdálkodó is. Erre az évre szeretnének kifizetni ~ 2 M forintot a tagoknak. Az erdőgazdálkodásról szóló törvény alapján, én úgy értelmezem, hogy többlet haszonbérletet lehet fizetni. Osztalékot semmiképpen, mert nem erdőbirtokossági társulatról van szó. Véleményem szerint mindenkivel haszonbérleti szerződést kell(ett) kötni, továbbá az erdőgazdálkodó mint őstermelő, meg kell hogy fizesse a 2 M forint költség után a 15 százalék szja-t és a 17,5 százalék szochót. A fennmaradó összeget lehetne felosztani a tagok között. Kérdésem önök felé az, hogy jól értelmezem-e a jogszabályt? Amennyiben igen, egy megerősítést kérnék erre vonatkozóan. Amennyiben nem, úgy tisztelettel kérem, szíveskedjenek a helyes megoldást részemre megírni. Várom válaszukat! Köszönettel és tisztelettel: egy könyvelő