3069 találat a(z) szja cimkére
Ingatlan eladásából származó bevétel felhasználása
Kérdés
Üdvözletem! A kérdésem az lenne, hogy egy, ugyanabban az évben, lakáscélra 20 millió forintért vásárolt és 40 millió forintért eladott ingatlan esetében, ha az egész összeget egy új lakóingatlan megvásárlására fordítom, abban az esetben is adóköteles a kettő közötti különbözet? Illetve az első esetben vásárolt ingatlanhoz igénybe vett (még nem visszatörlesztett) kölcsön összege csökkenti-e az adó alapját?
Tehergépkocsi magáncélú használata
Kérdés
A cég által üzemeltetett kisteherautók (5 darab) menetleveleiről havonta készül egy kimutatás, melyből megállapitható a megtett kilométer, azon belül a magáncélú használat. A havi magánhasználat a megtett kilométer nagyjából 40 százaléka, dolgozónként és gépkocsinként eltérő. Több megválaszolt kérdésben olvastam, hogy a magáncélú utak költsége munkaviszonyból származó jövedelemként adó- és járulékköteles, ha azt nem térítik meg a dolgozók. A cégvezető viszont megkérdezett egy másik kollégát, aki szerint ez esetben nem kell fizetni szja-t, járulékot az szja-törvény 4. § (2a) bekezdésének nem bevételre vonatkozó szabályai miatt. Melyik a jogszerű megoldás?
Tiszteletdíj közterhei
Cikk
Tiszteletdíj esetén mikor merül fel a biztosítási jogviszony, lehet-e a jövedelemből költséghányadot érvényesíteni? Olvasói kérdésekre Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.
Egyéni vállalkozás megszüntetése, készlet
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ruházati áruk kereskedelmével foglalkozó áfás egyéni vállalkozó a tevékenységét 2015. 07.01-jétől szünetelteti. 2019-ben úgy döntött, hogy a vállalkozást megszünteti a szüneteltetés alatt. A szüneteltetés megkezdése előtt a leltározott áru értéke 3 500 ezer Ft volt, ami szerepelt 1553 bevallásban. Az eltelt négy év alatt a leltárba szereplő áruk egy része kiment a divatból, eladhatatlanná vált. Kérdésem, hogy a megszűnéskor milyen érték után kell áfát és személyi jövedelemadót bevallani és megfizetni? Lehet-e a leértékelni, illetve selejtezni. Köszönöm a választ.
Családi adó- és járulékkedvezmény évközben kezdődő munkaviszony esetén
Kérdés
A 2018. évi éves szja-bevallásom helyes kitöltéséhez, illetve önellenőrzéséhez kérnék segítséget. 2 kiskorú gyermekem van, családi pótlékot folyósítottak részemre 2018 teljes évben és egyedülállóként nevelem őket. Munkaviszonyom 2018. 09. 01-jén kezdődött. Jövedelmi adataim a következők voltak havonta. Munkabér: 283.946,-/hó Levont szja: 7.591,-/hó Megállapított eg.bizt. és nyj.: 48.271,-/hó Levont eg.bizt. és nyj.: 48.271,-/hó Ezt a bért 2018.09.-2018.12. hónapok között kaptam. Kérdésem mennyi szja-t, illetve járulékot tudok visszaigényelni? Köszönöm előre is segítségüket.
Munkavállaló sportolásának munkáltatói támogatása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkáltató szeretné támogatni a munkavállalói sportolási lehetőségét. Ennek keretében a munkáltató szerződést kötne egy szolgáltatóval (például fitneszterem) a munkavállalói javára sportolási lehetőség kedvezményes igénybevételére. Eszerint a munkáltató bármely dolgozója által a szolgáltatónál megváltott bérlet, illetve egyszeri díj árából sportolási alkalmanként 500 forint kedvezményt adna a szolgáltató. A munkavállalóknak adott kedvezmény összegéről személyenkénti bontásban havonta utólag egy összesített számlát bocsátana ki a szolgáltató. Hogyan adózik ebben az esetben az így biztosított juttatás? Személyenként és havonta le kell vonnunk az adott dolgozó által érvényesített kedvezmény mint adóköteles juttatás szja-előlegét és egyéni járulékait az adott munkavállaló munkabéréből, továbbá szochót is kell fizetnünk a havi juttatási összeg után a szolgáltató számlája alapján? Válaszát előre is nagyon köszönöm. Tisztelettel B.Gy.
Külföldről származó jövedelem (adó + járulékok)
Kérdés
Lengyel ügyvezető díjazása utáni járulékfizetés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk egy lengyel társaság 100 százalékos tulajdonában van. A anyacég lengyel ügyvezetőt is választott a magyar mellé, aki megbízási díj ellenében látja el a tisztségét. Az ügyvezető hazájában rendelkezik biztosítással, ételvitelszerűen kint él. Kérdésünk, hogy az őt megillető díjazás után kell-e bárminemű levonást eszközölnünk (szja, nyugdíjjárulék stb.), illetve kell-e utána szakképzési és szociális hozzájárulást fizetnünk? Köszönettel.
Efo – bérpótlék szja-mentes-e?
Kérdés
Egyszerűsített foglalkoztatás esetén, ha a minimálbéres óradíjban állapodnak meg a felek, de a pótlékok miatt napi 9000 forintra jön ki a bér (esti munkavégzés), akkor szja-fizetési kötelezettség fennáll? Ha igen, akkor van rá mód, hogy ezt a munkáltató vonja le? Vagy ezt mindenképp a munkavállaló rendezi az éves szja-bevallásában?
Lakáseladás – szja
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2015-ben magánszemélyként 14 millió forintért vásároltam egy panellakást, amit 2019-ben 29 millió forintért eladtam. 2015-ben – a vásárlást követően – a bejárati ajtót biztonsági ajtóra cseréltettem, amelynek költsége 140 ezer forint plusz áfa = 177 800 forint volt. Négy év telt el a vásárlás és az eladás között, tehát a 30 százalékát kell a jövedelemnek megfizetni. Jövedelem: 29-14-0,177800 = 14.8222 Fizetendő szja: 14.8222 * 0.15 * 0.3 = 666 999 forint Kérdésem, hogy az ingatlaneladás után mennyi szja-t kell a jövő évi adóbevallásban megfizetnem? A vásárláskor 280 000 Ft illetéket (2%) kellett fizetni. Tehát akkor Jövedelem: 29-14-0,177800-0.28 = 14.8222 Fizetendő szja: 14.5422 * 0.15 * 0.3 = 654 399 forint. Jól számolok?
Szerbiai kárpótlás
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az alábbi ügyben kérem szíves állásfoglalásukat: Terheli-e illeték vagy személyijövedelemadó-fizetési kötelezettség (vagy bármi más adónem) az alábbi vagyont és jövedelmet? Magyarországi illetőségű ügyfelem Szerbiából a II. világháborúban elkobzott vagyon visszaszármaztatása révén vagyonhoz és jövedelemhez jut (nagyszülő és nagyszülő testvéreinek elkobzott földjei, háza után). Földet kapna kártalanításként, amit azonnal értékesít Szerbiában. Terheli-e a vagyonszerzést (föld) öröklési vagy visszterhes vagyonátruházási illeték Magyarországon? A földértékesítésből származó jövedelem után keletkezik-e szja-fizetési kötelezettség?
Életbiztosítás adózása
Kérdés
Tisztelt Szakértő, Egy kft.-ben 2011. 12. hóban a két tulajdonosra kötöttek életbiztosítást, a kedvezményezettek a tulajdonos magánszemélyek. Az éves összeget 2011. óta mindig december hónapban, egy összegben utalta el a cég. A biztosítási évforduló 12. 08. Az összeg sosem haladta meg a mindenkori minimálbér 30%-át, így adót nem fizetett a cég. 2018. 12. hóban nem utalt, csak 2019. 02. hóban utalta el az éves biztosítási összeget. Erre vonatkozik az átmeneti szabály, hogy 2019-ben még nem kell adót fizetni? Ha igen, akkor jövő évtől havonta kell az adókat megfizetni? És milyen adókat kell utána fizetni? Válaszát előre is köszönöm. Hajni
1853 bevallás, amikor a bérbevevő nem fizetett bérleti díjat
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlan-bérbeadás kapcsán (ahol a bérbeadó magánszemély 10 százalék költséghányad választása és nyilatkozat mellett, a bérbevevő pedig cég) a bérbevevő nem fizette ki az adóévben minden számláját a bérbeadónak, de elutalta a teljes adóévi számlakötelezettség kifizetői szja-t a NAV felé. Az adóévi 18M30 kifizetői nyilatkozatot úgy állította ki, hogy a teljes évi meg nem fizetett bérleti díj is, mint bevétel szerepel az igazoláson, valamint ennek a meg nem fizetett bérleti díjnak az adója is, mint levont adóelőleg. (A kiállított és befogadott számlák alapján a az abban szereplő összegek – ha időben fizetett volna – „pontosak”, a tartozást a bérbevevő elismerte). A magánszemély szja-bevallásában a bérbeadás bevételek között, és így automatikusan annak adójaként a bevalláson csak az adóévi, pénzügyileg rendezett összeg fog szerepelni, ami kevesebb lesz, mint az igazoláson szereplő összeg. A fentiek alapján helyesen járunk-e el, és milyen összegben kell a magánszemély szja-bevallásában a kifizető által levont és befizetett szja-t szerepeltetni? Ha a kifizető által levont szja-t beállítjuk a magánszemély bevallásába jelentős adó-visszaigénylése lesz a magánszemélynek. Másik kérdésem, hogy a kifizetőnek lehetősége van-e önellenőrizni a kiadott 18M30 adatlapot, és nyilván a 1808-as bevallásokat azzal, hogy tévesen szerepeltet adatot benne, több adót fizetett be, és így a visszaigénylés őt illetné meg? Válaszát előre is köszönöm szépen!
NAV: ha bajban van az szja-bevallásával, itt kérhet segítséget
Cikk
Már csak négy nap van hátra a személyi jövedelemadó (szja) bevallás határidejéig, azaz május 20-án éjfélig lehet átnézni, elfogadni, módosítani és kiegészíteni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által készített szja-bevallási tervezetet, amit legegyszerűbben az ügyfélkapuval rendelkezők tehetnek meg az adóhivatal honlapjáról elérhető webes felületen – közölte a NAV csütörtökön az MTI-vel.
Földvédelmi eljárás költségének térítése
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Cégünk naperőmű létesítésével foglalkozik. Jelenleg az engedélyek beszerzése zajlik, és csak utána kezdődik el a megvalósítás. Mivel cég nem vásárolhat földterületet, ezért magánszemélyek területén fogja a beruházást megvalósítani. A magánszemélyekkel szerződést kötöttük, melyben vállaltuk, hogy a felmerült költségeket mi vállaljuk, és azt a tulajdonosnak megtérítjük. Az a kérdésem, hogy ha a tulajdonos földvédelmi eljárást indít a terület végleges más célú hasznosításának céljából, és ezért földvédelmi járulékot fizet, amit cégünk a szerződés alapján megtérít neki, keletkezik-e a tulajdonosnak az szja-törvény 4. §-a szerint adófizetési kötelezettséget képező bevétele? Köszönettel: Borbás Katalin