3001 találat a(z) szja cimkére
Már csak így kérhetők az adóbevallási tervezetek
Cikk
Már csak az ügyfélkapun keresztül, vagy a NAV ügyfélszolgálatain személyesen kérhetők az adóbevallási tervezetek, postán már nem lehet azokat igényelni az adóhatóságtól, annak határideje ma éjfélkor lejárt – hívta fel a figyelmet Kiss Péter András, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adószakmai szóvivője az M1 aktuális csatornán.
Kata és az szja-bevallás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy katás egyéni vállalkozónak – aki heti 40 órás munkaviszony mellett katás – a 2018-as szja-bevallásában szerepeltetnie kell-e valahol a katás egyéni vállalkozásából származó jövedelmét? A 18KATA bevallását leadta. Válaszát köszönöm
Alkotói támogatás adózása
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egyik ügyfelünk – egy magánszemély – alkotói támogatást kapott az Emberi Erőforrások Minisztériumának Nemzeti Kulturális Alapjától. A szerződés tartalmazza, hogy "a támogatást a Nemzeti Kulturális Alap 082030 Művészeti tevékenységek kormányzati funkcióra számolja el". A szerződés kitér az szja kezelésére (említi, hogy az 1995. évi CXVII. törvény 19. §-a alá tartozik. A szakmai teljesítés igazolásával egyidejűen a minisztérium igazolást ad ki – ez az szja-bevallás bizonylata). Ugyanakkor nem említ semmilyen más kötelezettséget. Ez akkor egyidejűleg azt is jelenti, hogy semmilyen egyéb adóvonzata (például eho) nincsen az ilyen fajta támogatásnak/jövedelemnek? Válaszát köszönöm! Márkus Márta Patamat Bt
Elkészültek az adóbevallási tervezetek, a további teendőkről tájékoztat a NAV
Cikk
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elkészült az szja-bevallási tervezetekkel, így idén a tavalyihoz képest csaknem ötszázezerrel többen, azaz már 5,6 millióan kaphatnak segítséget az adóbevalláshoz, olvasható a NAV honlapján. A tervezetek az egyéni vállalkozóknak, őstermelőknek, áfás magánszemélyeknek támpontként szolgálnak a bevallás beadásához.
Osztalék
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 2018 júniusában közbenső mérleg alapján osztalék előleg címén 5 millió forintot vett fel. Ebből az szja levonásra került és a NAV felé az utalás is megtörtént. osztalékelőleg 5.000.000 Ft szja levonás - 750.000 Ft Kifizetés 4 250 000 Ft Kérdésem ennek pontos könyvelése lenne 2018-ban és 2019-es jóváhagyás utáni tételek leírása, valamint az eho- és szochofizetési szabályok. Kinek kell fizetnie, a magánszemélynek vagy a cégnek? Munkájukat megköszönve, tisztelettel: Szabó Anita
Igyekezzen, ha sms-ben kérné szja-bevallási tervezete postázását!
Cikk
Az ügyfélkapuval nem rendelkező adózók március 18-áig többek között sms-ben, levélben vagy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján kitölthető űrlapon kérhetik az adóhivataltól, hogy a személyijövedelemadó-bevallási tervezetüket nyomtatott formában küldje el nekik – figyelmeztet a NAV.
Egyszerűsített végelszámolás, vagyonrészről lemondás
Kérdés
Tisztelt szakértő! Egyszerűsített végelszámolását befejező bt.-vel kapcsolatban vannak kérdéseim. Egy két tagból álló bt. - amelynek tagjai egyenes ági rokonok - kültagja lemond a vállalkozásból kivont jövedelem részesedés szerint rá eső részéről, és csak a jegyzett tőkére befizetett vagyonrészre tart igényt. Ebben az esetben a beltag/végelszámoló által a vállalkozásból kivont jövedelem utáni szja-n és szochón kívül keletkezik-e valakinek adó-, járulék-, vagy illetékfizetési kötelezettsége? A 21/2006. (V.18.) IM rendelet 18. sz. melléklete szerinti vagyonfelosztási javaslatban ebben az esetben a 4. pontot kell választani, és a beltag esetében a rá eső jegyzett tőkét, a végelszámoló esetében a saját tőke többi részét kell beírni (csak pénz van a cégben)? A végelszámoló szja-kötelezettségét le kell vonni, az kötelezettségként fog szerepelni. Az adókötelezettségeket a hitelezőnek juttatandó vagyonként kell beírni? Ha nem, akkor hova kerül? Jól értem-e, hogy a szochót a magánszemély vallja be és fizeti meg az szja-bevallásra előírt határidőig, tehát nem kell és nem is lehet levonni, és a társaság által befizetni?
Magánszemély ingóságot ad bérbe egy kft.-nek
Kérdés
Egy kft. havi 30 ezer forintért bérbe vesz egy laptopot egy magánszemélytől, akinek nincs adószáma és a társaság tagja. Van bérleti szerződés és havonta átutalással van fizetve a bérleti díj. Tíz százalékos költséghányad alkalmazásával a 15 százalékos szja-t levonjuk. Kell-e a cégnek is valamilyen adót fizetnie ezután? Ha igen, akkor mit és miért?
Napidíj adózása nyugdíjas munkavállalónál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1.) Sajátjogú nyugdíjas munkavállaló esetében külföldi napidíj elszámolásánál a járulékokat le kell vonni a munkavállalótól vagy csak az szja-t? 2.) Ugyanebben az esetben, ha a nyugdíjas munkavállaló egyben tulajdonos is, hogyan adózik a külföldi napidíja után? Válaszukat előre is köszönöm.
Cégeladás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft.-nket értékesítjük. Négyen vagyunk tagok, részesedésünk 30-30-20-20 százalék. A vásárló egy társaság. A jegyzett tőke 3 millió forint, a vételár 200 millió forint. A kérdésem az lenne, hogy a bennünket terhelő szja és szocho levonásra, illetve megfizetésre kerül-e, vagy azt nekünk magunknak kell megfizetni és bevallani? Valamint hogyan történik az értékesítés könyvelése? Köszönettel!
Ingóértékesítés szja-bevallás, -befizetés
Kérdés
Mint magánszemély készítettem egy emelőt, amit eladtam a cégemnek. Mint magánszemélynek majd a 1953-as bevallásban kell bevallanom és adóznom a 25% jövedelem után? Kérdésem, hogy a 15% szja-t befizessem most, március hóban, vagy majd az éves adóbevallásban?
Könyv-, tanulmány-, cikkírás: kinek éri meg az ekho?
Cikk
Sokan szánják magukat könyvkiadásra, tanulmány, cikk írására manapság, viszont többnyire tanácstalanok, hogyan kell adózniuk. Célszerű-e az ekho választása? Cikkünk azok számára ad eligazítást, akik nem egyéni vállalkozók, adószámuk sincs, csak egyszerűen magánszemélyként egyeznek meg egy kiadóval a mű közreadására.
Részvényopció adózása: kinek, mit kell megfizetnie?
Cikk
Magánszemély évekkel ezelőtt részvényopciót (RSU) kapott az anyacégétől, a részvényeket három évig tartania kellett, majd tavaly eladta őket – valószínűleg a NYSE-n (The New York Stock Exchange) –, és a vételárat átutalták a magyarországi bankszámlájára. Kell-e ezt szerepeltetnie az szja-bevallásában, ha kell, milyen adókulccsal adózik? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.
Aktuális tudnivalók földeladóknak, őstermelőknek
Cikk
A termőföldeladási szezon a tél végéhez közeledve többnyire lezajlott, így az új gazdák használhatják többnyire az idei gazdasági évben a földet. Gyakran merül fel kérdésként, hogyan kell adójogilag kezelni azokat az eseteket, amikor a magánszemély, a mezőgazdasági őstermelő, illetve az egyéni vállalkozó termőföldértékesítéssel összefüggésben előleget kap a másik féltől, vagy termőföld vásárlása során előleget ad a másik félnek. Kérdés az is, mikor számít megszerzettnek ez a bevétel, főként olyan esetben, ha az előleg és a vételár kifizetésére, megszerzésére két egymást követő évben kerül sor.
Katából szja alá – készlet elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szipszer Tamás! Katásan induló egyéni vállalkozó másfél év elteltével áttér az szja alá. Boltos, tehát a katás időszak végén van készlete. A készletet szja-s időszak alatt szja-s bevételként adja el. Véleményem szerint így az szja-s időszakban fordul költségbe, és ott költségként elszámolható. Nos, ez ügyben állásfoglalást kértem a NAV-tól. Az ügyfélszolgálat szerint ez a készlet nem számolható el költségként, és az állásfoglalásos vélemény is az, hogy a készlet költségként elveszett. De... én ezzel továbbra sem értek egyet. Amire hivatkozik a NAV, az szerintem pont az én véleményemet támasztja alá. A NAV által idézett paragrafus (egyébként bennem pont ez ébresztett kétséget a legelején) a 2012. évi CXLVII. törvény (Katv.) 25. § (8) bekezdés a) pontjában foglalt rendelkezés, hogy a kisadózó vállalkozások tételes adója szerinti adóalanyként lezárt adóévben teljesített valamennyi, egyébként az szja-törvény alapján költségnek minősülő kiadást (juttatást); (ezt tekinti a katás időszakban elszámolt költségnek). De az szja-törvény 11. számú melléklet b) pontja szerint költségnek tekintendők a bevétel megszerzésével közvetlenül összefüggő kiadások, az adott előlegek...stb., tehát a bevétel feltétele a költség elszámolásának (fordítva akkor lesz valami költség, ha abból bevétel lesz) másképp nem is lehetne az szja-s egyéni vállalkozónak készlete, mert különben a beszerzéskor kellene rögtön költségelnie. Olvastam Öntől már egy választ, de tisztában szeretnék lenni azzal, hogy jól értettem-e az igenlő válaszát.