2853 találat a(z) szja cimkére
Szja-utalás a NAV részére Kérdés
Külföldi tulajdonú, Magyarországon székhellyel rendelkező vállalatnál az ügyvezető nem kap munkabért, nincs munkaviszonyban. A külföldi vállalattól Magyarországon kiküldetésben végzi az ügyvezetői teendőket. A könyvvizsgáló javaslatára – mivel 183 napot meghaladja Magyarországon a munkavégzés ideje – a NAV felé az szja-t átutalta a cég. Kérdésünk az lenne, hogy az elutalt szja-nak – egyéb meghatározott juttatásként – adóvonzata keletkezik-e Magyarországon? További (Önök által kért) információ: Az ügyvezető Angliából jött Magyarországra kiküldetésbe. Az ügyvezető indiai állampolgárságú. A létérdek központja Magyarországon van, itt dolgozik, 183. napot meghaladóan Magyarországon tartózkodik. Angliából Magyarországra költözésének költségeit a vállalat kifizette, ezt adómentesen megteheti-e?
Személyi jövedelemadó utalása NAV részére Kérdés
Külföldi tulajdonú, Magyarországon székhellyel rendelkező vállalatnál az ügyvezető nem kap munkabért, nincs munkaviszonyban. A külföldi vállalattól Magyarországon kiküldetésben végzi az ügyvezetői teendőket. A könyvvizsgáló javaslatára – mivel 183 napot meghaladja Magyarországon a munkavégzés ideje – a NAV felé az szja-t átutalta a cég. Kérdésünk az lenne, hogy az elutalt szja-nak – egyéb meghatározott juttatásként – adóvonzata keletkezik-e Magyarországon?
Nyeremény adózása Kérdés
Munkavédelmi szabályaink minél mélyebb megismerése érdekében kvízjátékot szervezünk a társaság alkalmazottai részére. Azon dolgozók között, akik az adott havi kérdőíven szereplő, munkavédelemmel kapcsolatos kérdésre helyesen válaszolnak, értékes (50 ezer forint) tárgynyereményt sorsolunk ki. A kisorsolt tárgynyeremény után kinek, milyen adófizetési kötelezettsége keletkezik?
Így lehet akár 280 ezer forint szja-t visszakapni – Példákkal! Cikk
A 2017. évi összevont adóalap megfizetett adójából 280 ezer forintot is visszakaphat az, akinek van 1 millió 400 ezer forint megtakarítása, ha ezt az összeget még az év vége előtt meghatározott célra használja fel.
Katás egyéni vállalkozó bitcoin-bányászattal kapcsolatos adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném kérni a segítségét. Adott egy katás egyéni vállalkozó, aki bitcoin-bányászattal foglalkozik. Tegyük fel, hogy a bevétele nem haladja meg a 12 000 000 forintot az évben. Jól gondoljuk-e a következő két pontot: • a bányászatból a havonta jóváírt bitcoin összege forintra átváltva beleszámít a kata adóalapjába? • illetve amikor a vállalkozó bitcoint vált át forintra, akkor az árfolyamkülönbözet után – tekintettel arra, hogy az adott bitcoin összeget már kata adózással letudta, így magánszemélyként birtokolja –, mint magánszemély úgy adózik, mint az egyéb bevétel után, így 15 százalékos szja és 22 százalékos eho megfizetésére kötelezett? Válaszát előre is köszönöm!
Bérleti díj Kérdés
Lányom külföldre költözött. Munkahelye és biztosítása is van Hollandiában. Magyarországon van egy ingatlana, amit már korábban is bérbe adott egy cégnek. Kérdésem az lenne, hogy továbbra is a magyar törvények szerint adózik-e, és hogy az egészségügyi hozzájárulást is kell-e fizetnie, mivel a cég továbbra is bérli az ingatlant?
Így adóznak a külföldi magánszemélyeknek kifizetett jövedelmek Cikk
Sokszor okoz fejtörést a munkáltatóknak, hogy milyen adózási szabályok vonatkoznak a külföldi illetőségű magánszemélyek részére juttatott, belföldről származó jövedelmekre. Cikkünkben ismertetjük a legfontosabb kifizetői tudnivalókat.
Társult erdőgazdálkodás – fa értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társult erdőgazdálkodók vagyunk, fakitermelésből lesz bevételünk, amit a tulajdonosok között felosztunk. Kérdésként merült fel, hogy az így keletkezett bevétel osztalékként adózik vagy adómentesen kifizethető-e, tekintve, hogy több mint 5 évre alakultunk. Változik-e a kifizetés adójogi megítélése abban az esetben, ha a tulajdonosok a fakitermelés jogát fenntartották maguknak vagy nem? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm.
Béren kívüli juttatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Dolgozónk januárban megkapta az első félévi béren kívüli (pénzbeli és SZÉP-kártya) juttatását. Munkaviszonya májusban közös megegyezéssel megszűnt. A cafetéria keret feletti időarányos részét a szabályzatban foglaltak alapján a munkabéréből levontuk. A januárban befizetett adók (alap 1,18-szorosa után 15 százalék szja, 14 százalék eho) önellenőrzéssel javítható, vagy a május havi kötelezettségből levonható? Válaszát köszönöm.
Ajándék vagy jövedelem? Kérdés
Egyéni vállalkozó működtet egy online újságot, az ő nevén van az újság üzemeltetésének engedélye. A lap nem termel nyereséget, szinte bevétele sincs. Ezért magánszemélyek támogatják a médium fennmaradását, részben úgy, hogy az egyik újságíró bankszámlájára kisebb-nagyobb összegeket utalnak adományként (átlagban havi 20 ezer forint gyűlik össze). Az említett újságíró nincs jogviszonyban az egyéni vállalkozóval, munkanélküli magánszemély. A kapott támogatás összegét – mely e magánszemély számlájára érkezik – milyen közteher (adó, illeték stb.) terheli? Mikor lehetne ajándéknak tekinteni és az után fizetni illetéket? A 150 ezer forint (illetékmentesség határa) ajándékozónként vagy ajándékozottakként értendő? Amennyiben jövedelemnek számít, akkor szja és eho terheli? Köszönöm válaszukat: Várnainé Mizsei Gabriella
Autóbérlés magánszemélytől Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. magánszemélytől bérelne személygépkocsit. Szeretnék érdeklődni, hogy miként alakul az adózás a kft. és a magánszemély esetében? Ha jól gondolom, akkor a magánszemély tulajdonos fogja megfizetni a cégautóadót negyedévente. A kft. pedig a szerződéses összeg alapján levonja, megfizeti és 08-as nyomtatványon bevallja a 15 százalékos szja-t, illetve a vállalkozást terheli a 22 százalékos eho-fizetési kötelezettség, amit ugyancsak a 08-as nyomtatványon vall be a kft. Ezzel egyidejűleg a kft.-nél a felmerülő költségek (üzemanyag, javítás stb) már elszámolhatók? Válaszát előre is köszönöm.
Tandíj szja-megítélése és átvállalása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy fogorvoslással foglalkozó bt. személyesen közreműködő beltagja az egyetem elvégzése után két éven keresztül tandíjat fizet a szakvizsga megszerzése érdekében. Kérdés, hogy ez a tandíj elszámolható-e a bt. költségei között? Kire szóljon a számla: a magánszemély (adómentes bevétel lesz?) vagy a bt. nevére? A bt.-beltag szüleinek is van egy egészségügyi szolgáltatást nyújtó bt.-jük. Ha ezen bt. átvállalja a tandíjat, akkor keletkezhet-e a tandíj eredeti kötelezettjénél szja- és járulékalapot képező jövedelem (ha a számla a magánszemély nevére szólna), és ez függhet-e attól, hogy kinek a nevére szól a számla a bt.-beltag magánszemély vagy a bt. nevére? Az átvállalás esetén az átvállaló az egész kötelezettséget elhatárolja, majd a pénzügyi rendezésként ráfordításként elszámolja. Kell-e tao adólapot növelni ezzel a ráfordítással? Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm.
Egyszerűsített foglalkoztatott szja-összege Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy olyan esetben mi a teendője az egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmazott munkavállaló munkáltatójának, ha szja-fizetési kötelezettség keletkezik? A munkáltató utalhatja-e a munkavállaló szja-összegét, hová kell utalni, és mikor kell bevallani?
Szja-ból katába Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Szja szerint adózó egyéni vállalkozó 09.01-től átlépett a katába. Az augusztus 31-éig kiszámlázott, még be nem folyt bevételeket az szja időszaka alatt szerzett bevételnek kell tekinteni. A kérdésem az lenne, hogy ezeket a még be nem folyt tételeket az iparűzési adó alapjánál figyelembe kell-e vennem? Az első 8 hónapra vonatkozó helyiadó-bevallást el kell készítenem, mert szeretnénk az egyszerűsített tételes adófizetést választani az év hátralévő részére. Ha a kiszámlázott, még be nem folyt bevételt most figyelembe veszem a helyi adónál, és esetleg akkor egyenlítik majd ki ezeket a számlákat, ha újra szja szerint adózik az egyéni vállalkozó, akkor önellenőrzéssel tudom majd korrigálni a bevallást, vagy csak rögzítem, hogy ezeket a tételeket már 2017-ben "leadóztuk"? Előre is köszönöm a segítségét!
Közérdekű nyugdíjas szövetkezettől kölcsönzött jövedelmének adója Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben közérdekű nyugdíjas szövetkezet nyugdíjas tagját harmadik fél részére nyújtott szolgáltatás keretében kölcsönadja (a harmadik fél munkaerőt kölcsönöz), a kifizetett jövedelemre tekintettel csak 15 százalékos szja-fizetési kötelezettség terheli a szövetkezetet? Köszönöm válaszát.