adozona.hu
Egyéni vállalkozók, őstermelők, bérbeadók figyelem! Újból itt az adóelőleg-fizetési határidő
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Egyeni_vallalkozok_ostermelok_berbeadok_fig_5ZHSVZ
Egyéni vállalkozók, őstermelők, bérbeadók figyelem! Újból itt az adóelőleg-fizetési határidő
A 2020. évre vonatkozó – második negyedévi adóelőleget az szja-törvény hatálya alá tartozó magánszemélyeknek 2020. július 13-áig kell megfizetniük. Ide sorolhatók az egyéni vállalkozók, az őstermelők és azok a magánszemélyek, akik nem tartoznak az előzőek szerinti körbe, de jogszabály esetükben adóelőleg-fizetési kötelezettséget ír elő, mert például nem kifizetőtől származik az összevonandó jövedelem (bérbeadás).
Egyéni vállalkozók
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) hatálya alá tartozó egyéni vállalkozók kétféle adózási mód közül választhattak az adóévre, melyből az egyik a vállalkozói jövedelem szerinti adózás, a másik – a feltételek megléte esetén – a jövedelem átalányban történő megállapítása. Az adóelőleg összegét a göngyölített adatokra figyelemmel kell megállapítani.
Vállalkozói jövedelem szerinti adózók adóelőlege
Az szja-törvény 47. § (1) bekezdése szerint a vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozó vállalkozói bevétele esetében az adóelőleg alapja az adóévben a negyedév végéig megszerzett összes vállalkozói bevétel alapján az erre egyébként irányadó rendelkezések szerint meghatározott vállalkozói adóalap. Az előző év(ek)ről áthozott és elhatárolt veszteséget a jövedelem 50 százalékáig lehet csak figyelembe venni a vállalkozói adóalap meghatározásánál.
A szabad vállalkozási zónában (leghátrányosabb helyzetű térségben) üzembe helyezett tárgyi eszközök beszerzési ára egyösszegben számolható el a költségek között, tehát nem kell az időarányosításra figyelemmel lenni az értékcsökkenési leírás elszámolásakor.
A tárgyi eszközökre, nem anyagi javakra adott előleg összege a költségek között nem számolható el, ilyen esetben az értékcsökkenési leírás, vagy a költségelszámolás azon időponttól érvényesíthető, amikor ezen eszközök a magánszemély tulajdonába kerülnek, azaz teljesedésbe megy az ügylet.
Nem számolható el a költségek között annak a tárgyi eszköznek a beszerzési ára sem, amely ellenérték nélkül (ajándékozással, örökléssel) került a magánszemély tulajdonába.
A vállalkozói adóalap után fizetendő adó mértéke 9 százalék, melyet csökkent a kisvállalkozói adókedvezmény címén levonható összeg. A kisvállalkozói adókedvezmény azzal a korlátozással érvényesíthető, hogy a csökkentés mértéke nem lehet több a vállalkozói személyi jövedelemadó 70 százalékánál.
Vállalkozói kivét utáni adóelőleg
Adózónak nemcsak a vállalkozói adóalap után kell megállapítania az adóelőleg összegét, hanem a költségek között elszámolt vállalkozói kivét összege után is, mely összevonandó jövedelemnek minősül, mellyel szemben további költség elszámolására nincs mód.
A vállalkozói kivét összege csökkenthető a négy vagy több gyermeket nevelő anyákat megillető kedvezménnyel, a családi kedvezménnyel és az első házasok kedvezményével. A vállalkozói kivét után 15 százalék személyijövedelemadó-előleget kell fizetni.
Amennyiben a családi kedvezmény összege több, mint a vállalkozói kivét alapján levonható összeg és a fennmaradó összegre tekintettel sem adózó, sem más nem vesz igénybe jogszerűen kedvezményt, akkor családi járulékkedvezményt is érvényesíthet az egyéni vállalkozó amennyiben biztosított.
A vállalkozói kivét összege utáni adót tovább csökkenti a személyi kedvezmény.
Jövedelemét átalányban megállapító egyéni vállalkozó adóelőlege
A jövedelemét átalányban megállapító egyéni vállalkozónak a tevékenységétől függően elismert költséghányad figyelembevételével megállapított jövedelem után kell 15 százalék személyi jövedelemadót fizetnie azzal, hogy a négy vagy több gyermeket nevelő anyákat megillető kedvezmény, a családi és első házas kedvezmény, valamint a személyi kedvezmény figyelembe vehető, mivel az átalányban megállapított jövedelem is az összevont adóalap része.
Közös szabály
Közös szabálynak nevezhető, hogy az egyes adónemek miatti áttérési szabályokat (bevételt növelő tételek), vagy a tevékenység megszüntetésével kapcsolatos bevételt növelő tételeket csak az éves jövedelemszámításnál kell figyelembe venni, most az adóelőleg alapjának megállapításakor nincs jelentőségük.
Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja mi vonatkozik az őstermelők és a magánszemélyek adóelőlegfizetési kötelezettségére!
Hozzászólások (3)
A magánszemélyek önálló tevékenységből származó adóelőleg fizetése esetén, a megállapított adóelőleg alap után csak 15 % SZJA-t kell fizetni, 17,5 % szociális hozzájárulási adót nem?
Kedves Olvasó!
Köszönjük észrevételét, a cikket javítottuk. Üdvözlettel az Adózóna csapata
A második negyedévi adóelőleget fizeti az egyéni vállalkozó július 13-ig, nem az elsőt! Nem?