adozona.hu
Megbízási díj után fizetendő adók és járulékok
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Megbizasi_dij_utan_fizetendo_adok_es_jarule_6OJF1Q
Megbízási díj után fizetendő adók és járulékok
A kisösszegű (minimálbér 30 százalékát el nem érő) havi megbízási díj után milyen adó- és járulékfizetési kötelezettség terheli a kifizetőt, illetve a megbízottat 2020. július 1. előtt és július 1. után? – kérdezte olvasónk. Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.
A kérdésből nem derül ki, hogy pontosan milyen megbízási szerződésről van szó, és kik között jött létre, ezért azt feltételezzük, hogy magyar kifizetőről van szó – kezdte válaszát szakértőnk.
A megbízási szerződés alapján kifizetett jövedelem a személyi jövedelemadóról szóló törvény rendszerében többnyire az önálló tevékenységből származó jövedelmek közé tartozik. Ebben az esetben a magánszemély részére kifizetett jövedelem (a bevétel és a költségek különbözete, vagy a bevétel 90 százaléka) összegéből 15 százalék szja-előleget köteles megállapítani és levonni a kifizető. Ha a megbízási díjat választott tisztségviselő részére fizetik ki, akkor az „nem önálló” tevékenységből származó jövedelemnek minősül. Ez esetben a megbízási díjjal szemben nem lehet költséget elszámolni.
Abban az esetben, ha a megbízási díj nem éri el a minimálbér 30 százalékát, akkor a megbízott nem minősül biztosítottnak, és a megbízót nem terheli tb-járulék-megállapítási kötelezettség. Ez a szabály az új tb-törvényben is megtalálható, így év közben nem változott a szabályozás.
Feltételezhetően a kérdéssel érintett jövedelem kifizetőtől származik, ezért –foglalkoztató hiányában – a kifizetőnek az összevont szja-alapot képező jövedelem után (legyen az önálló, vagy nem önálló tevékenység) szochót kell megállapítania, bevallania és megfizetnie. A szocho mértéke július 1-jétől a korábbi 17,5 százalékról 15,5 százalékra csökkent.
Miután a szakképzési hozzájárulás (szakho) alapja az szja-előleg alapját képező jövedelem, a kifizetőnek 1,5 százalék szakhofizetési kötelezettsége is felmerül, feltéve, hogy e törvény értelmében olyan kifizető, aki e törvény alanya.
Összességében elmondható, hogy a megbízottnak 15 százalék szja-t, a megbízónak pedig 15,5 százalék szochót és 1,5 százalék szakhót kell fizetnie.
Hozzászólások (2)
Kedves Olvasó!
Köszönöm kiegészítését. Az eredeti kérdés a megbízási díj 30 %-ára vonatkozott, így a válasz is erre irányult. Természetesen egyetértek Önnel, a járulékot minden esetben a jövedelem és nem a bevétel alapján kell megállapítani. Üdvözlettel:
Szerintem nem teljesen pontos az alábbi megfogalmazás:
"Abban az esetben, ha a megbízási díj nem éri el a minimálbér 30 százalékát, akkor a megbízott nem minősül biztosítottnak, és a megbízót nem terheli tb-járulék-megállapítási kötelezettség. "
Helyesen így hangzana:
"Abban az esetben, ha a megbízási díjból származó jövedelem (tehát önálló tevékenység esetén a bevétel csökkentve az adóelőleg nyilatkozat alapján számolt költségekkel) nem éri el a minimálbér 30 százalékát, akkor a megbízott nem minősül biztosítottnak, és a megbízót nem terheli tb-járulék-megállapítási kötelezettség."