hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munka gyed mellett: így lehet részmunkaidőre visszamenni

  • adozona.hu

Új munkaviszonyt kell létesíteni, vagy a meglévő szerződést kell módosítani, ha a gyedről visszatérő munkavállaló részmunkaidőben dolgozna, s hogyan történik a szülési szabadság idején felhalmozódott szabadság kiadása? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász szakértőnk válaszolt.

"Gyeden lévő munkavállaló visszajön dolgozni gyed mellett. Eddig 8 órás munkaviszonyban volt. Most 4 órában jönne vissza. Kérdésem: új munkaviszonyt kell létesíteni, vagy a meglévő munkaviszonyát kell 4 órásra módosítani? Ha módosítjuk a munkaviszonyát 4 órásra, hogyan történik a szülési szabadság alatti szabadságok kiadása, hiszen jelenleg 4 órás, a szabadsága pedig 8 órás munkaviszonyban keletkezett? Vagy ezt külön jogviszonyként kellene kezelni?" – kérdezte olvasónk. 

Ilyen esetben a munkaszerződést kell módosítani részmunkaidőben, napi 4 óra tartamban történő foglalkoztatás céljából (egy munkajogviszonyról van szó). A szülési szabadság és a fizetés nélküli szabadság első hat hónapja alatt felhalmozódott szabadság kiadása vonatkozásában abból kell kiindulni, hogy a munka törvénykönyve (Mt.) 146. paragrafus (3) bekezdésének a) pontja alapján a munkavállalót a szabadság tartamára távolléti díj illeti meg.

A távolléti díjat jelen esetre konkretizálva az esedékessége időpontjában érvényes alapbér és pótlékátalány figyelembevételével kell megállapítani (Mt. 148. § (1) bekezdés a) pontja alapján). Szabadság esetén az esedékesség időpontja a távollét kezdő időpontja lesz (148. § (2) bekezdés a) pontja alapján).

Azaz, ha a kismama a fizetés nélküli szabadságát pl. december 10. napjától szakítja meg, és ezen időpontban még nem kerül módosításra a munkaszerződése, abban az esetben a teljes napi munkaidős foglalkoztatásra létrejött munkaszerződés szerinti alapbér (és ha van, pótlékátalány) lesz az irányadó a kifizetés során.

Ha a távollét tartama során módosulna a távolléti díj összege (tehát ha szabadság alatt módosítanák a munkaszerződést), a távollét módosítást követő tartamára a távolléti díj számítása során a módosított összeget kell figyelembe venni (Mt. 148. § (3) bekezdés).

Abban az esetben pedig, ha már december 10-től történik a részmunkaidőben történő foglalkoztatás, tehát a munkaszerződés módosítás e naptól hatályos, akkor a 4 órára járó alapbér (és ha van, pótlékátalány) lesz a távolléti díjjal egyező, és eszerint jár díjazás a természetben kiadott szabadság tartamára.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink