955 találat a(z) szabadság cimkére

Szabadság kiadása részmunkaidős dolgozónak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Átnézve a hasonló kérdésköröket, nem találtam választ az én problémámra. A dolgozó havi 4 órás munkaviszonyban áll, a hónap utolsó munkanapján, péntekenként kell teljesítenie. Augusztus 31-én szabadságon volt. Az éves szabadsága 29 nap. Napban tartjuk nyilván a szabadságokat. Hány napot "használt" el az egy nap távolléttel? Úgy is kérdezhetném hány nap szabadsága maradt még? Köszönettel: KM

Áthelyezett munkanap Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy benzinkút hétfőtől-szombatig van nyitva, a munkavállalók ezáltal nem a hagyományos 5+2-es munkarendben dolgoznak. November 1. munkaszüneti nap, így a másodika áthelyezett munkanap lesz, amit majd november 10-én kell ledolgozni, de jól tudom, hogy csak abban az esetben van áthelyezett munkanap, ha a munkavállalók hétfőtől-péntekig rendes munkaidőben dolgoznak, tehát a munkavállalót be lehet osztani 2-ára és 10-ére is dolgozni vagy akár ezekre a napokra szabadság is adható? Válaszát előre is köszönöm.

Munkavállalói felmondás gyes lejárta után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gyesről visszatérő munkavállaló az első munkanapján felmondott. Főállású anyaként kívánja nevelni a három gyermekét. Kérdésünk, hogy ebben az esetben hogyan alakul a felmondási idő? Ha eltekintünk a felmondási időtől, mikor szűnik meg a jogviszonya, és mikor jelentkezhet be főállású anyaként? A felgyülemlett szabadságot természetesen megváltjuk pénzben. Köszönettel.

Ezzel kell számolnia a kismamának, aki újra dolgozna Cikk

A fizetés nélküli szabadság megszakítását, illetve megszűnését követően egyre gyakrabban találkozhatunk azzal a problémával, hogy a kismama nem tud hová visszatérni. Azt azonban már csak nehezen tudja ellenőrizni, hogy a munkakörét valóban megszüntette-e a munkáltató vagy csak betöltötte más kollégával, némi elnevezésbeli módosítás mellett. További nehézség, hogy a munkavállalónak arra sincs tökéletes rálátása, történt-e a távolléte alatt bérfejlesztés. A munkáltatónak mindeközben számos rendelkezés betartására kell ügyelnie, amikor a kismama ismét munkába áll.

Gyes vagy táppénz a második terhesség alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gyes ideje alatt születik meg a második baba az egyik alkalmazottnál. Ha a felhalmozott szabadságot a munkavállaló kiveszi, és táppénzre megy, akkor a második babánál mi lesz az alapja a csednek, valamint a gyednek? Az első gyermek október 21-én tölti be a 2. évét. Válaszát előre is köszönöm.

Heti 3 napot dolgozó alkalmazott szabadsága Kérdés

Nyugdíjas alkalmazott szerződése szerint heti 18 órában heti 3 napon, hétfőn, szerdán, csütörtökön dolgozik 150 000 Ft havi bérért. Szerinte a 30 nap szabadsága úgy jár, hogy csak a munkában töltött napokra kell kiírni és megkapja a teljes havi bérét. A munkáltató szerint ez nem így van. A témában megjelent előző cikkek nem voltak egyértelműek számomra, kérem segítsenek, hogy mi a helyes eljárás.

Szabadság kiadása gyesről visszatérő dolgozónak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a gyesről visszatérő anyuka szabadságának kiadását a törvényi keretek közötti későbbi időpontban kezdjük meg kiadni, mi történik esetleges táppénzes állománya közbejöttével? Például dolgozik három napot, majd elmegy két hét betegállományba. Ez esetben a betegség ideje megszakítja a 60 napot, amely a szabadság kiadásának maximális halaszthatósága, vagy beleszámolódik abba? Köszönettel,

Gyes utáni szabadság kiadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk 7 év távollét és 3 gyermeke születése után vissza kíván térni a munkába. Több mint 100 nap szabadság jár neki. Köteles-e a cég egyben kiadni a szabadságot, ha bejelentkezett legkisebb gyermeke 3. évének betöltése után, mielőtt felveszi a munkát, vagy erre a szabadságra is vonatkozik a szabadságkiadásra vonatkozó általános szabály, hogy egy részével a munkáltató rendelkezik, hogy mikor adja ki. Köszönettel,

Szabadság elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megszakítás nélküli munkarendben tevékenykedő cégnél a munkavégzés 12 órában valósul meg, 3x12 órás munkanapot három pihenőnap követ, a szabadság elszámolása napban van nyilvántartva, de órában (12 órában) történik az elszámolás, mivel munkarend szerint a beosztása az adott munkavállalónak 12 óra. Kérdésem: Helyes-e az elszámolás? Lehetőség van arra, hogy ilyen munkarendben (megszakítás nélküli, 12 órás, 4 műszak) a szabadságot 8 órában számolja el a munkáltató? Előre is köszönöm válaszukat.

Kilépő munkavállaló szabadsága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló 2018. 08. 31. nappal kilépett a cégtől, közös megegyezéssel, de több szabadságot vett ki, mint ami arányosan jár a munkavállalónak. Az utolsó kivett szabadsága augusztusra esik. Visszakérhető-e a túlvett szabadság? Jogalap nélküli kifizetésnek minősül-e a többletként kivett szabadság? A munka törvénykönyve egyértelműen nem rendelkezik a túlvett szabadságról, milyen jogszabály alkalmazható ebben az esetben? Válaszukat előre is köszönöm!

Gyes utáni szabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Dolgozónk 2015.08.13 napjától vette igénybe a tgyást. 2015.01.15-től táppénzen volt. Ebben az évben 32 éves volt és a 3. gyermekét szülte 2015.09.01-én. A dolgozó felmondott 2018.08.31-én. Kérdés, hogy mennyi a részére járó alapszabadság, illetve a gyermekek után járó pótszabadság napjainak száma? Köszönöm: Zsuzsa

24/48 órás munkarend Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég 24/48 órás munkarendben szeretne biztonsági őröket foglalkoztatni, tehát egyik nap a munkavállaló 08:00-tól másik nap 08:00-ig dolgozna és utána 48 óra pihenőnapot kapna. Kérdésem, hogy hogyan lehet ezt szabályosan kivitelezni a gyakorlatban? Mennyit dolgozhatnak maximum egy hónapban? Járnak-e pótlékok az éjszakai részre a 24 órán belül, ha hétvégén dolgozik, ha ünnepnapokon dolgozik? A 48 órás pihenőnapra mennyi bért kell nekik fizetni? Hogyan kell kiadni ilyen munkarendben az alapszabadságokat a pihenőnapokon felül?

Munkáltatói felmondás átszervezés miatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2001.06.01.napjától fennálló, határozatlan idejű munkaviszonyt 2018.09.13-án a munkáltató megszünteti. A felmondási idő alatt a dolgozó munkájára a munkakör megszűnése (átszervezés) miatt nem tart igényt a munkáltató, ezért az időarányosan még járó szabadság természetbeni kiadása után a munkavállalót felmenti a munkavégzési kötelezettség alól. Hogyan kell kiszámítani az időarányosan még járó szabadságos napokat, ha a dolgozó a 30 nap éves szabadságából a felmondás időpontjáig 1 napot vett ki? Mikor kell elszámolni és kifizetni a végkielégítés, illetve a szabadságos napokra és felmentési időre járó távolléti díj összegét? Válaszát köszönöm!

Részmunkaidő esetén szabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkáltatónál a dolgozók egy része heti 3 napot dolgozik, napi 8 órában, összesen heti 24 órában, munkaviszonyban. A munka törvénykönyve szerint a dolgozóknak életkoruk alapján évi 30 nap szabadság jár. Kiadható-e a dolgozóknak a 30 nap szabadság, vagy arányosítani kell a heti három munkanap miatt? Köszönettel: Szalainé

Munkaszüneti nap kifizetése kilépéskor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk 2018. 08. 26-ai dátummal kilép cégünktől. A munkavállaló 25 év alatti, pályakezdő, részmunkaidőben dolgozik, napi 4,8 órát, azaz heti 24 órát. Az augusztusi hónapban, tehát ledolgozott 16 napot, é kivett 1 nap szabadságot, illetve 4 nap szabadságmegváltása van, amit természetesen kifizetünk neki. Összesen 21 napot bérszámfejt a program, miközben – véleményem szerint – a fizetett ünnepnap (2018. 08. 20.) nincs feltüntetve, elvileg azért hívják fizetett ünnepnapnak, mert kifizetésre kerül az a nap is, azaz összesen nem 22 napot kellett volna figyelembe venni a kifizetéskor? (16 ledolgozott plusz 1 kivett szabadság, 4 nap szabadságmegváltás, és még egy fizetett ünnepnap). Azonban a bérprogram nem veszi figyelembe. Ez miért lehet? Szabályozást erre nem igazán találtam, ezért is gondoltam gyorsabbnak, ha rögtön Önöknek írok. Köszönettel: Csilla

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink