hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyedülálló gyermekesek tb- és családtámogatása, foglalkoztatása

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

Mind az egészségbiztosítási, mind a családtámogatási törvény külön rendelkezik a gyermeküket egyedül nevelő szülők ellátásáról. Cikkünkben bemutatjuk, mire kell figyelni a gyermekét egyedül nevelő munkavállaló foglalkoztatásakor, s az egészségbiztosítási törvény, valamint a családtámogatási törvény alapján kik minősülnek egyedülállónak, mennyivel kapnak több ellátást, mint azok a családok, ahol mindkét szülő neveli a gyermeket, gyermekeket.

A munka törvénykönyve (Mt.) szerint gyermekét egyedül nevelő munkavállaló az, aki a gyermekét a saját háztartásában neveli és hajadon, nőtlen, özvegy vagy elvált, házastársától külön él, és nincs élettársa.

A gyermekét egyedül nevelő munkavállaló esetén – a gyermek 3 éves koráig –

– egyenlőtlen munkaidő-beosztás csak a munkavállaló hozzájárulása alapján alkalmazható,

– a munkavállalónak a heti pihenőnapok egyenlőtlenül nem oszthatók be,

– a munkavállaló részére rendkívüli munkaidő vagy készenlét nem rendelhető el,

– a munkavállalónak éjszakai munka nem rendelhető el.

A gyermekét egyedül nevelő munkavállaló számára gyermeke 3 éves korától 4 éves koráig is csak a hozzájárulásával rendelhető el rendkívüli munkaidő vagy készenlét, kivéve a baleset, elemi csapás, súlyos kár, az egészséget vagy a környezetet fenyegető közvetlen és súlyos veszély megelőzése, elhárítása esetét.

Külön szabály vonatkozik a szokásostól eltérő, más helyen történő munkavégzésre. Az Mt. alapján a munkáltató jogosult a munkavállalót átmenetileg a munkaszerződéstől eltérő munkahelyen vagy más munkáltatónál foglalkoztatni. Ez a foglalkoztatás naptári évenként összesen nem haladhatja meg a 44 beosztás szerinti munkanapot vagy a 352 órát. Más helyen végzendő munkára a gyermek 16 éves koráig csak a munkavállaló hozzájárulása esetén kerülhet sor a gyermekét egyedül nevelő munkavállalónál.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, milyen sajátos szabályok vonatkoznak az egyedülállókra a gyermekápolási táppénz, illetve a családi pótlék (nevelési ellátás, iskoláztatási támogatás) esetében.

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Műtéti költség adózása munkaviszonyban

Nagy Norbert

adószakértő

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink