2820 találat a(z) számlázás cimkére

Számlázás Svájcba Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem szénát és lucernát szállítana Svájcba is. Az EU-ba számlázással nincs gond, a partner adószámát könnyen le lehet ellenőrizni a VIES rendszerben. Amikor harmadik országba számlázunk, az adószámot elkérjük, vagy egy igazolást arról, hogy a partner adóalany. Ezzel igazoljuk, hogy mi megtettünk mindent annak érdekében, hogy adóalanynak számlázunk, ezért nem számítunk fel áfát. Egy svájci partnernek számláznánk, aki azt írta kérdésünkre, hogy nincs adószáma, mert országukban egy meghatározott bevételi értékhatárig nem kötelezettek az adószám kiváltására. Ilyen típusú vállalkozói azonosító számát kaptam az ügyféltől: UID CHE-111.111.111 Kérdésem, hogy ez elegendő-e ahhoz, hogy áfamentesen számlázhasson neki az ügyfelem? Köszönettel, üdvözlettel: Gubányi Anett

Hollandiai rendezvényen történő értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kézműves söröket forgalmazó cég egy Hollandiában megrendezésre kerülő rendezvényen szeretné árusítani a söreit. Kérdésem az lenne, hogy külföldön hogyan kell teljesítenie a nyugtaadási kötelezettségét? Az értékesítés után – véleményem szerint – fel kell számolni a 27%-os áfát, mivel a közösségen belüli értékesítés feltételei az adómentes értékesítéshez nem valósulnak meg. Ön mit gondol erről? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Kaszab Éva

Ültetvénytelepítés, -értékesítés Kérdés

Családi gazdálkodó őstermelő 2016-ban mezőgazdasági területet vásárolt, melyre szőlőt telepített. Az ültetvénytelepítés részben pályázati pénzből valósult meg (MVH). A telepítéssel kapcsolatos költségek áfatartalmát visszaigényelte, mivel áfakörös őstermelőről van szó. 2018-ban eladná az új telepítésű szőlőültetvényt. Kérdések: – Az értékesítésről számlát kell kiállítani, vagy csak ingatlan-adásvételi szerződés fog készülni? Vagy meg kell bontani: lesz egy földről szóló adásvételi és egy ültetvényről szóló áfás számla? Vagy az egészről áfás számlát kell kiállítani, a földről is? – Az értékesítésből származó bevétel a családi gazdaság bevétele lesz, vagy csak azé a magánszemélyé, aki a tulajdonos? – Az értékesítés bevételével szemben elszámolható lesz a beszerzési költség és levonható a telepítés költsége? – A kapott telepítési támogatást hogyan kell elszámolni? (Ennyivel csökkentem a felhasználható telepítési költségszámlák értékét.) A vevő vállalja, hogy továbbra is művelésben tartja az ültetvényt, ezért nincs akadálya az értékesítésnek.

Termékértékesítés áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném kérni a segítségét a következő kérdésben: ha egy magyarországi székhelyű cég sporteszközt értékesít EU-s és harmadik országban élő magánszemélynek, akkor 27 vagy 0 százalékos áfával kell-e számláznia az értékesítést, ha az eszköz bizonyíthatóan elhagyja Magyarországot? Illetve hogyan tudjuk bizonyítani az országból való kivitelt, ha például a vevő készpénzben fizet, és maga viszi el az eszközt? Segítségét előre is köszönöm!

Felszámolás végén ingatlanátadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. hitelező volt egy felszámolási eljárásban. A felszámolási eljárás 2018. 01. hóban lezárult, és a felszámoló a záróanyagot, a vagyonfelosztási javaslatot megküldte az eljáró bíróságnak. A felszámolási eljárást lezáró bírósági végzés 2018. 08. hóban lett jogerős. A jogerős végzés alapján a felszámolónak a hitelezői igény kielégítésére természetben kell átadnia egy 6 millió forint értékű ingatlant. Kérdésünk: a felszámolás alatt álló cégnek kell-e az átadott ingatlan értékéről számlát kiállítania a hitelező felé, vagy a hitelezőnek a jogerős végzés alapján kell a könyveiben szerepeltetnie az átvett ingatlant? (A felszámoló nem akar számlát kiállítani, mivel a felszámolást 2018. 01. hóban lezárta, és a NAV felé a záró bevallásokat is beküldte.) Válaszukat előre is köszönöm.

Sajátrezsis beruházás, belföldi összesítő Kérdés

Tisztelt Hunyadné Szűts Veronika! A következő címen történt kérdés-válaszhoz kapcsolódóan lenne felvetésem: https://adozona.hu/kerdesek/2018_7_4_Online_adatszolgaltatas_sajat_rez_kqo Mivel szintén felmerült bennem a sajátrezsis beruházás – összesítő jelentés kérdése, a következő elérési útvonalon találtam szakmai cikket, amiben törvényi hivatkozással fejtik ki a választ: https://ado.hu/ado/sajat-vallalkozasban-megvalosulo-beruhazas-alapveto-szabalyai-az-afa-rendszereben/ A kérdés a bizonylatolás kérdéséből indul ki. Áfatörvény159. § (1) Az adóalany köteles – ha e törvény másként nem rendelkezik – a 2. § a) pontja szerinti termékértékesítéséről, szolgáltatásnyújtásáról a termék beszerzője, szolgáltatás igénybe vevője részére, ha az az adóalanytól eltérő más személy vagy szervezet, számla kibocsátásáról gondoskodni. A cikk szerint számviteli bizonylat ot kell kiállítani, amely igazolja az adóalap, valamint az adó összegének megállapítását. Erre a számviteli bizonylatra a törvény 127. § (1) bekezdés e) pontja alapján – a többi feltétel fennállása mellett – már lehet adólevonási jogot alapítani. Kérem, legyen szíves a szakmai cikk álláspontját értelmezni. Előre is köszönöm a segítséget! Üdvözlettel: Fülöp Borbála

Kft. ügyvezetője számlázhat-e betegállománya alatt? Kérdés

Ügyfelem egy kft. ügyvezetője, baleset érte, és így táppénzen van. A táppénzes állomány ideje alatt számlázhat-e, ha alvállalkozóval végezteti el a felvállalt munkát? Alkalmazottja nincs. Előre is köszönöm a válaszukat.

Külföldi utazás elszámolása, adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. Munkaviszonyban lévő ügyvezetők külföldi úttal kapcsolatos költségeit számolták el a vállalkozásnál. A számlák utazási iroda által kiállított számlákat, repülőjegyeket, harmadik országbeli gépkocsikölcsönzés díjait tartalmazzák. Kérdésem az, hogy ha a társaság költségként elszámolja ezen számlákat, milyen adózási vonzata van ezeknek a kifizetéseknek? 2. Amennyiben az ügyvezetők teljes összegben megtérítik a vállalkozásnak ezen kifizetések ellenértékét, abban az esetben milyen módon, milyen áfakulcsokkal kell részükre kiszámlázni, illetve kötelező-e kiszámlázni ezen tételeket? Köszönöm a segítségüket.

Katás bt. ingatlant értékesít, ezt kell tudni az áfáról Cikk

Katás bt. értékesítené a korábban, még nem katásként, fordított adózással vásárolt ingatlanát, hogyan kell számláznia? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.

Számlázás saját névre II. Kérdés

Tisztelt Kelemen László! Köszönöm a gyors válaszát. Szeretnék az Öntől megszokott kiváló logikával élve tovább érvelni: az Ön által hivatkozott 14. paragrafusban két bekezdés található, amire hivatkozva lehet igaz az állítása. Az (1)-ben a fontos feltétel, hogy "a terméket a vállalkozásból időlegesen kivonva", ez szerintem nem teljesül, azaz erre a bekezdésre alapozva nem lehet adóköteles. A (2)-ben viszont vállalkozásnak idegen célokat kellene szolgálnia az adókötelezettséghez, szerintem ez sem teljesül. Összegezve (vitatva, de nem vitatkozva) még mindig azt állítom, hogy nem történik olyan ügylet, ami adóztatási pontot jelentene az áfa rendszerében, következésképp számlázható lenne. Köszönettel. Pap Attila

Számlázás saját névre Kérdés

Tisztelt Kelemen László! Minden tiszteletem az Öné, nagyon sok hasznos ismeretet és legfőképp logikus adózási gondolkodásmódot kapok Öntől az Adózónán keresztül. De. Olvasva a "Kiállíthat a vállalkozás saját magának számlát?" című válaszát, szerintem nem helyes az álláspontja. Való igaz, hogy bizonyos esetekben az Áfa tv. úgy ír elő számlakiállítási kötelezettséget, hogy az eladó egyben vevő is a bizonylaton. De ez kizárólag olyan ügyleteknél merülhet fel, amelyekhez a törvény adóztatási pontot rendel (pl. közösségi vagyonáthelyezés). A kérdésbeli esetben azonban nem történik ilyen ügylet, még annak ellenére sem, hogy egy akaratos biztosító mereven ragaszkodik a szabályzatában foglalt, jogszabállyal alá nem támasztható előírásához. Olvasatomban nem értelmezhető a vállalkozás saját magának végzett szolgáltatása az áfa rendszerében, nincs adóztatandó ügylet, következésképp számla sem állítható ki (a számla legfeljebb számviteli bizonylatként lenne alkalmazható a felhasznált anyagok, munkaráfordítás elszámolására, de nem tartalmazhat áfa-ra utaló megjegyzést). Köszönettel: Pap Attila

Konzorcium számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A közbeszerzési törvény alapján részvételi jelentkezést több gazdasági szereplő közösen is benyújthat. A Kbt. alapján együttműködési megállapodást kell kötniük, de ennek nem kötelező tartalmi eleme számlázásra, a számlázott teljesítésekre vonatkozó megállapodás. A szerződésben közösen szerepelnek teljesítő félként a nyertes társaságok, egy-egy szereplő teljesítménye, számlakiállítási jogosultsága nincs rögzítve. Mely jogszabályi helyek vonatkoznak az ismertett esetre, különös tekintettel az áfatörvény elvárásaira, amely szerint a számla tartalmi hitelességének feltétele, hogy a tényleges partnerek között lezajlott valós gazdasági eseményt (teljesítést)t tükrözze? Válaszukat előre is köszönöm.

Kiállíthat a vállalkozás saját magának számlát? Cikk

Áfás cég autószervizeléssel foglalkozik. A saját cégautójával karambolozott, a gépkocsit a saját szervizében javíttatja, a biztosító társaság csak számla után fizet. Kiállíthat a cég számlát saját magának cégautója javíttatási költségéről? A kiállított számla után befizeti az áfát, de le is vonhatja azt? – kérdezte olvasónk. Dr. kelemen László adószakértő, jogász válaszolt.

Jogi szolgáltatás harmadik országba egyéni vállalkozóként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék érdeklődni, hogy ha egyéni vállalkozó ügyvéd (egyszeres könyvvezetéssel és általános forgalmi adós státusszal) számláz svájci megbízó felé jogi szolgáltatást, akkor arra vonatkozik-e különleges szabály, vagy lehet 0 százalék áfával számlázni? Segítségét előre is köszönöm!

Számlázás Kérdés

Számla kiállításával kapcsolatban szeretnék kérdezni. Kávézó minden nap megrendeli a partnerektől a következő napi termékeket. Minden nap megtörténik a szállítás, amiről szállítólevél készül. Megállapodások alapján a számlázás hetente történik, amit az aznapi szállítással egyenlíti ki a vevő, készpénzben. A kérdésem, hogy folyamatos teljesítésűnek minősülnek-e ezek az ügyletek, vagy gyűjtőszámla esete alá esnek? Illetve helyes-e a készpénzfizetési számla kiállítása, befogadása ebben az esetben, vagy csak a számla lenne helyes, melyen a fizetés módjaként készpénz szerepel? Valamint a számlán kötelező szerepeltetni az elszámolt időszakot, vagy elegendő a mellékletként szereplő összegző és a szállítólevelek?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Új lakás bérbeadása, értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Területfoglalási díj, fordított áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Tervezési szolgáltatás, fordított áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink