2913 találat a(z) számlázás cimkére
MOSS – áfa-visszaigénylés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy amerikai székhellyel rendelkező cég magyar cégünk részére 27%-os magyar áfakulccsal állítja ki a számláit. A igénybe vett szolgáltatás elektronikus oktatás, tehát részét képezi a távolról nyújtható szolgáltatásoknak, így része a MOSS-rendszernek. Kértem a partnert, hogy a számlát áfa nélkül állítsa ki, mivel cégünk rendelkezik EU-s adószámmal, melyet meg is adtunk a vásárlás során, és a számlán is feltüntettük. Azt a választ kaptam, hogy mivel ők egy B2C platform, ezért náluk minden beszerzésre számolnak fel áfaösszeget, függetlenül attól, hogy cégként vagy magánszemélyként vesszük igénybe a szolgáltatásukat. A megfizetett áfaösszeget pedig igényeljük vissza a magyar adóhatóságtól. Kérdésem az, hogy ebben az esetben igaza van-e az amerikai partnernek, és valóban beállíthatom-e levonható adóként ezt az áfaösszeget az adóbevallásomban? Köszönöm válaszát!
Fordított áfa
Kérdés
„KIWI Kft.” napelempark létesítését és a hozzá kapcsolódó terület-előkészítési munkáit végzi „ALMA Kft.” megrendelő részére. „KIWI Kft.” elvégzendő feladatai: – földmunka, cölöpözés, alapozás, tartóelemek felállítása, építése, napelempanelek felszerelése, felerősítése (a napelemek üzembehelyezését a megrendelő más kivitelezővel végezteti), kerítés építése a park köré, záró tevékenységként pedig földterület rendezése, megtisztítása. A napelempark létesítése építési hatósági engedélyhez kötött. Megrendelő „ALMA Kft.” rendelkezik ezen engedéllyel. Kérdéseink: 1.) KIWI Kft. belföldi áfaalanyként, fordított adózással végezheti-e ezt a tevékenységet? 2.) Ha KIWI Kft. alvállalkozókat is igénybe vesz – különböző részfeladatok elvégzésére – akkor azok is mind fordított adósan számlázhatnak a KIWI Kft. részére, amennyiben jogosultak erre (áfaalanyok)? 3.) Ha az alapszerződés nem tartalmazza a napelempark kerítésépítését, azt majd csak egy külön megállapodás alapján építik fel, akkor az fordítottan adózik vagy egyenes adózás alá esik?
Számlázás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy új partnerünk, aki 90 napos tesztidőszakot határozott meg a szerződésében. A szerződés szerint a tesztidőszak alatt az áru a szállító tulajdonát képezi. Ha a tesztidőszakon (90 nap) belül megrendelés történik, akkor a tesztidőszak véget ér, és a szállító kiállíthatja a vevő felé a számlát. Ha 90 napon belül nincs újabb rendelés, akkor a vevő visszaszállítja a megmaradt termékeket. Kérdésem az lenne, hogy van-e erre valami bevált törvényi gyakorlat, hogy mikor állítható ki helyesen a számla, hiszen már a 15 nap eltelt, és a vevő közben értékesíti a még ki nem számlázott terméket. Mi lesz a számla teljesítése? Köszönettel.
Fordított áfa alkalmazása
Kérdés
Hús- és daraboló üzem építése kezdődött el. A beruházás 50 százaléka vidékfejlesztési pályázatból, 50 százaléka saját erőből készül. A nyertes pályázat tartalmazza az üzem teljes építőipari kivitelezését (épület felépítése, víz, gáz, villany, tereprendezés), valamint kiterjed az üzem gépeinek beszerzésére (asztali mérlegtől a legdrágább húsfeldolgozó gépekig). A beruházás kivitelezési költsége kétfelé oszlik: építési kivitelezési munkák 70 százalék, gépbeszerzés 30 százalék. Az építőipari kivitelezés megvalósítására közbeszerzési eljárásra volt szükség. A gépek beszerzésére nem írtak elő közbeszerzési kötelezettséget. Az építőipari kivitelezést egy vállalkozó fogja össze. Az építési engedély száma alapján a számlázás a fordított áfa szabályai szerint történt. A gépek beszerzésére egy másik vállalkozóval kötöttünk szerződést. Ő felel a gépek beszerzéséért és azok üzembe állításáért. Kérdésem: a gépek beszerzésére az áfatörvény mely előírása vonatkozik? A gépek az általános szabály szerint 27 százalékos áfatartalommal kerüljenek beszerzésre, vagy a főszolgáltatáshoz kapcsolódóan annak adókezelését osztják, vagyis a gépbeszerzést fordított áfával kell számlázni? Válaszukat előre is köszönöm!
Szolgáltatás áfája
Kérdés
Szolgáltatás (konténerbérlés, nem tartozik a különleges szabályok alá) nyújtása harmadik országbelinek. Főszabály érvényesül, teljesítési hely a gazdasági célú letelepedés helye szerint. A vevőnek a szolgáltatást Magyarországi címen nyújtják. Nyilatkoztatnunk kell-e a vevőt, hogy ezen a címen van-e fióktelepe, pénzügyi képviselete, áfaregisztrált-e..., és hogy a szolgáltatást ezzel kapcsolatosan veszi-e igénybe, vagy alapvetően releváns, hogy a konténert a belföldi telephelyére rendelte, itt használja? Kell-e kérni a vevőtől valamilyen nyilatkozatot, vagy számlázhatom áfával növelten? Elég nehézkes a kommunikáció velük, a jogszabályi előírásokat, megnevezéseket nehezen értik, minél egyszerűbben, de helyesen szeretném kezelni. Köszönöm.
Áfamentesség esetén minek minősül az ajándékutalvány
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben az ajándékutalvány kibocsátója és egyben beváltója áfamentes, minek tekintendő az ajándékutalvány? Egycélúnak vagy többcélúnak? Ebben az esetben mikor kell számlázni? Mi a teendő, ha az ajándékutalvány kibocsátása után megszűnik az áfamentesség, és ennek következtében megváltozik az utalvány minősítése? Válaszát előre is köszönöm!
Kiállított számla árfolyama könyvelésnél
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünknél más a számlázóprogram mint a könyvelőprogram. Ebből kifolyólag az árfolyammal kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni. Az exportértékesítések számlázásánál nem mindig tudjuk az aznapi árfolyamot, így sok esetben az előző napi árfolyammal számolunk, a számlán a forintértéket is feltüntetjük. Könyvelésnél viszont már tudjuk a teljesítéskori árfolyamot. Az lenne a kérdésem, hogy melyik árfolyammal kell könyvelnünk a számlát, a tényleges teljesítéskorival vagy a számlán lévő, előző napival? Köszönöm a válaszát!
Csomagküldés áfája
Kérdés
Egy méhtenyésztéssel foglalkozó egyéni vállalkozó méhanyákat értékesít, melyeket a Magyar Posta szállít. Üzleti csomagként adják fel a csomagot, melybe már belerakja a számlát is. Az értékesítés utánvéttel történik. A számlán a méhanya 27 százalékos áfával szerepel, s ezidáig a postaköltséget külön feltüntettük a számlán 27 százalékos áfatartalommal (a postán kifizetett díj szerepelt nálunk is bruttó összegnek). De a posta a feladáskor 5 százalékos áfával állította ki a csomagfeladási díjról a számlát. Kérdésem, hogy a méhtenyésztő 5 vagy 27 százalékos áfával tüntesse fel a számlán a csomagfeladási díjat? Mi lesz az alapja? Válaszukat előre is köszönöm.
Visszáru számlázása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék arról, hogy visszaküldött áru esetén kinek a feladata a visszáru kiszámlázása? Úgy tudom, hogy a legtöbb esetben az eladó feladata ez, de – ha jól tudom – vannak esetek, amikor a vevő feladata kiszámlázni a visszavitt árut. Kérném szépen a szakvéleményét ebben a témában. Válaszát előre is köszönöm!
Családi gazdaság székhelye
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdaság vezetőjének személyében változás történik, de a régi vezető továbbra is tag marad, és mindketten végeznek a gazdaság nevében termékértékesítést, vagyis mindkettő számlakibocsátó és befogadó is lesz 2019-ben. Problémát jelent-e, hogy a két tag eltérő lakcímre van bejelentve, számlázhatnak-e eltérő címmel, vagy családi gazdaság esetében ennek meg kell egyeznie? Értelmezhető-e egy családi gazdaság esetében a székhely, vagy elegendő, ha a telephely, ahol a tényleges tevékenységet végzik, megegyezik? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea
Elektromos autó támogatásának áfatartalma
Kérdés
Egy cég nyílt végű pénzügyi lízingre elektromos személyautót vásárol 12 milló forint bruttó összegben, amire majd pár hónapon belül kap 1,5 millió támogatást. Mi a helyes könyvelési menet? 1) Első részletben kifizet bruttó 3 millió forintot, ami után visszaigényli az áfa 90 százalékát. (Csak 10% a magánhasználat, kilométernyilvántartást fog vezetni.) 2) Az első részletről megkapja a stornószámlát az eladótól a bruttó 3 millió forintról. 3) A bank kiállítja a számlát bruttó 4,5 millió forintról, ami fizetést nem igényel, mert már előlegként kifizette a 3 millió forintot a cég, és lesz rá 1,5 millió forint támogatás. Itt mennyi a visszaigényelhető áfa? Az 1,5 milló forint áfája visszaigényelhető? (Érdekes a kérdés, ugyanis az eladó cég azt mondta, olyan sok autóra vár támogatást, nem tudja megfinanszírozni, így a vevővel átutaltatta a 1,5 millió forintot is. Ezt fogja majd visszautalni, ha megérkezik a támogatás. Engedményezési szerződés van.) 4) A maradék, nettó 6 millió 299 ezer forintról a bank megküldi az ütemezést a nyílt végű lízinghez, amit 42 hónapon keresztül havonta fog kiszámlázni. A támogatásra eső áfa levonható? Milyen értéken kell aktiválni az autót? A le nem vonható áfát egyéb ráfordításként kell könyvelni? Előre is köszönöm.
Export adómentességének igazolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Termékek online kereskedelmével foglalkozó magyar áfaalany kft. harmadik országba értékesít termékeket magánszemélyek részére. Az egyes értékesítések összértéke nem éri el az 1000 euró értékhatárt, így vámkezelés nem szükséges. Fenti esetben vámhatósági kiléptetés hiányában van-e lehetőség termékexport jogcímen áfamentesen leszámlázni a termékeket. Amennyiben igen, milyen igazolás szükséges az áfamentesség alátámasztásához? A termékek kiszállítását a Magyar Posta végzi. Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm.
Booking.com számlázás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A booking com vendégközvetítő portál módosítása kapcsán merült fel vitás kérdés, melyben segítségét szeretném kérni: a booking beszedi a pénzt a vendégtől (kártyával), és a szállásadónak a következő hónap elején utalja át. Viszont azt kéri, hogy a számlát a szállásadó állítsa ki a vendégnek. Ez szüli a vitás helyzetet, mert én azt állítom, hogy aki a pénzt elveszi a vendégtől, az köteles számlát kiadni akkor, rögtön. Kinek van igaza? Ki ad számlát a vendégnek? Szakértői válaszát előre is köszönöm!
Szünetelő katás egyéni vállalkozó tárgyieszköz-értékesítése
Cikk
Alanyi adómentes, katás egyéni vállalkozó szünetelteti a vállalkozását, eközben viszont értékesítené az egyéni vállalkozásban korábban beszerzett tehergépjárművét. Meg kell-e szakítani a vállalkozás szüneteltetését a tárgyieszköz-értékesítés miatt? Kiszámlázható-e adómentesen a tehergépjármű? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
Az áfatörvény 142. § értelmezése 100 ezer forint alatti szolgáltatás esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy felszámolási eljárás alatt álló társaság eszközöket ad bérbe, a bérletidíj-szerződés szerint havi 60 ezer forint plusz áfa. Helyes-e, ha a felszámolás alatt álló társaság havonta 60 ezer forint plusz áfa összegről állítja ki a számláját? Köszönettel.