2938 találat a(z) számlázás cimkére

Használt kerékpár beszerzése külföldről, EU-s adószámmal rendelkező cégtől Kérdés

Külföldről, EU-s adószámmal rendelkező cégtől vásároltunk használt kerékpárt, amiről áfás külföldi számlát kaptunk. A kerékpárt különbözeti adózás szerint szeretnénk eladni, lehetőségünk van-e erre, és ha ezeket az értékesítéseket nem ütjük be a pénztárgépbe, hanem számlával értékesítjük, akkor helyesen járunk el? Be kell-e jelentenünk a NAV felé ezt a különbözeti áfa szerinti adózást? Válaszukat előre is köszönöm!

Őstermelő saját felhasználása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az lenne a kérdésem, hogy egy őstermelőnek ki kell-e számláznia a saját megtermelt javaiból azt a mennyiséget, amit családja részére használ fel? Például, ha egy juhtenyésztő a saját családja részére levág két juhot, akkor azt ki kell-e számláznia? Ugyanilyen eset, például egy gyümölcstermesztőnél, aki nyilván a saját családja részére is termel x kilogramm gyümölcsöt! Előre is köszönöm segítő válaszukat. N. Tündi

24 hónapos időszakra való számlázás Kérdés

Tisztelt Kelemen László! Köszönöm válaszát a 24 hónapra való előre számlázással kapcsolatban: https://adozona.hu/kerdesek/2019_1_23_24_honapra_elore_kiszamlazott_szo_ttp Javaslatként már felmerült nálunk is, hogy legyen megbontva a számla 12-12 hónapra, de a befogadó partner ragaszkodik hozzá, hogy egy számlát szeretne csak befogadni. Időközben felmerült az is, hogy az 58. § (3) bekezdést esetleg nem csak időszak utólagos számlázása esetén kell-e alkalmazni, és a 24 hónap előre való kiszámlázása miatt, nem tartozik-e az ügylet – függetlenül a 12 hónapot meghaladó időtartamtól – az Ön által is említett (1a) bekezdés a) pontja alá. Tehát nem lesz-e a teljesítés napja, az előre 24 hónapra szóló számla esetén is a kiállítás napja? Válaszát előre is köszönöm!

Magyar vevő román adószámmal Kérdés

Termékértékesítésről van szó, a vevő és az eladó is Magyarországon bejegyzett kft. A vevő kérése, hogy a termékértékesítés számláját áfamentesen, a román közösségi adószámát feltüntetve állítsa ki az eladó, mert az árut Romániába viszik. A vevő rendelkezik román közösségi adószámmal. Milyen információkat kell elkérni a vevőtől a romániai adószámával kapcsolatban, illetve hogyan dokumentáljuk az áru Romániába érkezését, ha a vevő azt az eladó magyarországi telephelyéről maga szállítja el?

Határon átnyúló ügylet áfája Kérdés

Tisztelt szakértő! Egy magyar cég (A) ipari nagyberendezések értékesítésével foglalkozik. A megkötött szerződések alapján EU-ban honos cég (B) szállít (értékesít) magyar vásárlóinak, a szerződést kötő (A) cég az üzlet után jutalékot kap. Olyan szerződésről van szó, amelyben a szállítandó berendezés részeként egy viszonylag kisebb berendezést (A) cég megrendelésére magyar cég állít elő, amelyet (A) cég számláz (B) cég részére, de a berendezést a gyártó közvetlenül a beruházás magyarországi helyszínére szállítja (vagyis az áru nem lép át határt). A kérdés az, hogy ebben az esetben megvalósul-e a határon túli értékesítés és (A) cég számlázhat-e (B) cég részére áfamentesen? Ha igen, ezt hogyan lehet intézni úgy, hogy az ekáerrendszerbe is illeszkedjen? Feltehetőleg áfaokokból nem kell a berendezést fölöslegesen a határon oda-vissza utaztatni, mert (B) cég nem kíván magyar áfás számlát befogadni.

Szálláshely számlázása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Szeretném a segítségüket kérni a következőkben. Adott egy áfás kft., mely bérel egy ingatlant, melyen található egy vendégház. Ezt a vendégházat magánszemélynek adná bérbe alkalmanként 1 vagy maximum 8 éjszakára. A kft. cégkivonatában milyen TEÁOR szükséges ehhez, a 6820-as vagy az 5520-as? A számlán milyen áfakulcsot kell feltüntetnie 18 vagy 27 százalékosat? Kell-e a NAV felé jelenteni az ezzel a tevékenységgel kapcsolatban kiállított számlákat a PTGSZLAH nyomtatványon? Ha egy NAV-hoz bekötött számlázó programot használ és úgy állít ki számlát, ezt a számlát is le kell jelenteni a PTGSZLAH nyomtatványon, vagy csak a kézzel kiállított számlákat? Kötelező-e feltüntetni a számlán az idegenforgalmi adót, ha igen, milyen áfakulccsal? Kell-e külön bejelentkezni az idegenforgalmi adó hatálya alá annál az önkormányzatnál, amelynek területén található ez a vendégház, vagy elég, ha csak utalja a kft. ezt az adót a vendégéjszakák után? Válaszukat előre is köszönöm!

Céges személyautó értékesítésekor számla kiállítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. értékesítette a személyautóját 2019. januárban. A kocsibeszerzéskor nem igényelték vissza az áfát. Kérdésem, hogy elég-e az adásvételi szerződés az ügylet létrejöttéről, vagy a kft. köteles számlát kiállítani nulla százalék áfával, és az áfabevallásban így bejelenteni? Segítségét előre is köszönöm. Tisztelettel: BM

Importálás áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi importügyletek helyes számlázásában kérném a segítségét, a 2019. 01. 01-jén hatályba lépő áfatörvény 102. § figyelembevételével: 1. A kft.-t megbízza egy termelő cég alkatrész szállításával Shanghaiból Budapestre. A kft. egyösszegben határozza meg a fuvardíjat, például: fuvardíj (Shanghai – Budapest vámraktár) USD X T1 kiállítás (Hamburg-Budapest vámraktár) EUR Y vámkezelés HUF Z kiszállítás HUF Z A fuvardíjat 80-20%-ra osztják EU-n kívüli, illetve EU-n belüli fuvardíjra. Jelenleg a fuvardíjat (EU-n kívül és belül) + a T1-et áfamentesen számlázzák az ügyfelekre, akár tényleges vevő, akár szállítmányozó cég. A vámkezelést és kiszállítást áfásan számlázzák. Helyes a gyakorlatuk? 2. A kft.-t megbízza egy termelő cég alkatrész szállításával Shanghaiból Budapestre, de az ügyfél vámkezel a saját raktárában. A kft. itt is egy összegben határozza meg a fuvardíjat, például: fuvardíj (Shanghai – Budapest vámraktár) USD X T1 kiállítás (Hamburg-Budapest vámraktár) EUR Y továbbítás HUF Z (T1 kiállítás Budapest raktár – címzett raktár) kiszállítás HUF Z A fuvardíjat 80-20%-ra osztják EU-n kívüli, illetve EU-n belüli fuvardíjra. Jelenleg a fuvardíjat (EU-n kívül és belül) + a T1-et áfamentesen számlázzá az ügyfelekre, akár tényleges vevő, akár szállítmányozó. A továbbítást és kiszállítást áfásan számlázzák. Helyes ez így? Előre is köszönöm válaszát!

Készpénzfizetés teljesítési ideje Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szállodai szolgáltatás igénybevételénél, ha a vendég a távozás napját megelőző napon készpénzben kiegyenlíti a számláját, akkor a teljesítési idő a távozás napja, vagy a számla kiállítása/fizetési határidő napja?

Export megítélése fuvarozásnál 2019. január 01-től Kérdés

Tisztelt Ügyintéző! 2019. január elsejétől változott az áfatörvényben az exportáfa megítélése. A fuvarozási szolgáltatásnál ez nagy jelentőséggel bír, ezért szeretnénk tájékoztatást kapni a helyes számlakiadásról és -befogadásról. Négy konkrét példára szeretnénk információt kapni: 1.) Belföldi megbízó megrendel tőlünk egy svájci fuvart – amit mi viszünk ki Svájcba, hogyan kell helyesen számlázni? 2.) Belföldi megbízó megbízása alapján Csehországból árut hozunk be Budapestre, ott átrakják és kiviszik az unió területén kívülre, hogyan kell helyesen számlázni? 3.) Belföldi fuvarozó megbízását továbbadjuk egy másik fuvarozónak, kérdés, milyen áfatartalommal bíró számlát fogadhatunk be a fuvart teljesítőtől, s mi hogyan számlázhatunk tovább? 4.) A konkrét exportőr ismerete nélkül mi a teendő, illetve az exportőr meghatározása fontos-e abban az esetben, ha tudjuk, hogy a termék elhagyja a unió területét? Előre is köszönöm válaszukat!

Alanyi adómentes – elektronikus szolgáltatás nyújtása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes katás egyéni vállalkozó elektronikus szolgáltatást nyújt EU-n belüli közösségi adószámmal rendelkező vállalkozásoknak, közösségi adószámmal nem rendelkező vállalkozásoknak, EU-s tagállambeli magánszemélyeknek, EU-n kívüli cégeknek, EU-n kívüli magánszemélyeknek. Kérdésem: hogyan kell helyesen számlázni a fenti partnereknek, milyen bevallásokat kell benyújtani? A 10 ezer eurós határt kiknél kell figyelembe venni? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel Kiss Ferencné

Háztartási alkalmazott külföldön – számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésem lenne. Van egy kft., amelynek több háztartási alkalmazottja is van (9237 feorrral bejelentve), kiküldi őket kiküldetésbe Németországba, ahol családoknál takarítanak, segítenek bevásárolni, idős embereknek felöltözni, főzni, majd kiküldetés végén hazajönnek. Van egy külföldi cég, amely a kapcsolattartásért jutalékot kér, de a szolgáltatásért a német családok fizetnek. Ebben az esetben a német családoknak kell kiállítani a számlát vagy a német cégnek? És ha a családoknak, akkor áfa szempontjából mentes a számla? Köszönöm a segítséget előre is: Szilvia

Angliába történő számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. Angliába szeretne számlázni, adószámmal rendelkező cégnek, műszaki rajz készítéséről. Kérdésem az lenne, hogy a számla áfás lesz vagy áfa nélküli? Válaszát köszönöm szépen!

Személygépkocsi-bérlet áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2019. januárra kapott személygépkocsi-bérlet számlájával kapcsolatban lenne kérdésem. Az egyik lízingcég két tételben megosztva számlázza ki a bérelt gépkocsi díját. Az egyik tétel a bérleti díj, a másik pedig az adók és mellékszolgáltatások (a szerződés szerint szervizszolgáltatás, gumiabroncs-szolgáltatás, jogsegély és adók). A másik bérbeadó cég csak egy soron számlázza ki bérleti díjként a teljes költséget. Kérdésem, hogy az elsőként említett esetben a számla mindkét tételénél alkalmazható az 50 százalékos levonási jog? Hiszen tulajdonképpen mindkét cég ugyanazt a szolgáltatást nyújtja felénk, csak a számlatételek megnevezésénél van eltérés. Válaszát előre is köszönöm.

Magyar adószámos külföldi cég adózása Kérdés

Tisztelt Tanácsadó Úr/Hölgy! Külföldi anyavállalatunk magyar adószámmal rendelkezik, Magyarországon bejegyzett telephellyel, fiókteleppel nem rendelkezik. Magyarországon üzletszerűen gazdasági tevékenységet nem folytat, csak Németországban kereskedik termékekkel. A külföldi anyavállalat magyarországi tevékenysége csupán annyi, hogy vásárol Magyarországon szerszámokat (magyar beszállítóktól), amelyeket nem szállíttat ki Németországba, hanem Magyarországon, a leányvállalat telephelyén tárolja ezeket a szerszámokat. A leányvállalat használja a szerszámokat a telephelyén, de a használatért a leányvállalat ellenértéket nem fizet. A szerszámok karbantartását, átalakítását is az anyavállalat végezteti el itt, Magyarországon. Kérdésem az lenne, hogy a szerszámok és azok karbantartása után az anyavállalat az áfát visszaigényelheti-e a magyar adóhatóságtól? És keletkezik-e bármilyen áfafizetési kötelezettsége az anyavállalatnak a leírt magyarországi tevékenysége alapján? Amennyiben a leányvállalat ellenértéket fizetne a szerszám használatáért, akkor azt a magyar vagy a külföldi adószámával kellene számláznia az anyavállalatnak? Társaságiadó-fizetési vagy kettős könyvvezetési kötelezettsége keletkezik-e esetleg az anyavállalatnak a magyarországi tevékenységei miatt? Köszönettel. Kiss Anita

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cégek beolvadása

dr. Udvari Jesszika

MBA, ügyvéd

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Kedvezményezett átalakulás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 június
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink