2820 találat a(z) számlázás cimkére
Személygépkocsi-bérlet áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2019. januárra kapott személygépkocsi-bérlet számlájával kapcsolatban lenne kérdésem. Az egyik lízingcég két tételben megosztva számlázza ki a bérelt gépkocsi díját. Az egyik tétel a bérleti díj, a másik pedig az adók és mellékszolgáltatások (a szerződés szerint szervizszolgáltatás, gumiabroncs-szolgáltatás, jogsegély és adók). A másik bérbeadó cég csak egy soron számlázza ki bérleti díjként a teljes költséget. Kérdésem, hogy az elsőként említett esetben a számla mindkét tételénél alkalmazható az 50 százalékos levonási jog? Hiszen tulajdonképpen mindkét cég ugyanazt a szolgáltatást nyújtja felénk, csak a számlatételek megnevezésénél van eltérés. Válaszát előre is köszönöm.
Magyar adószámos külföldi cég adózása Kérdés
Tisztelt Tanácsadó Úr/Hölgy! Külföldi anyavállalatunk magyar adószámmal rendelkezik, Magyarországon bejegyzett telephellyel, fiókteleppel nem rendelkezik. Magyarországon üzletszerűen gazdasági tevékenységet nem folytat, csak Németországban kereskedik termékekkel. A külföldi anyavállalat magyarországi tevékenysége csupán annyi, hogy vásárol Magyarországon szerszámokat (magyar beszállítóktól), amelyeket nem szállíttat ki Németországba, hanem Magyarországon, a leányvállalat telephelyén tárolja ezeket a szerszámokat. A leányvállalat használja a szerszámokat a telephelyén, de a használatért a leányvállalat ellenértéket nem fizet. A szerszámok karbantartását, átalakítását is az anyavállalat végezteti el itt, Magyarországon. Kérdésem az lenne, hogy a szerszámok és azok karbantartása után az anyavállalat az áfát visszaigényelheti-e a magyar adóhatóságtól? És keletkezik-e bármilyen áfafizetési kötelezettsége az anyavállalatnak a leírt magyarországi tevékenysége alapján? Amennyiben a leányvállalat ellenértéket fizetne a szerszám használatáért, akkor azt a magyar vagy a külföldi adószámával kellene számláznia az anyavállalatnak? Társaságiadó-fizetési vagy kettős könyvvezetési kötelezettsége keletkezik-e esetleg az anyavállalatnak a magyarországi tevékenységei miatt? Köszönettel. Kiss Anita
Internetes szolgáltatás számlázása Kérdés
Áfa alanyi mentes egyéni vállalkozó külföldi magánszemélyeknek nyújt interneten segítséget játékprogramok használatához. Hogyan számlázzon?
Élettárs kapcsolt vállalkozása Kérdés
"A" és "B" nem bejelentett élettársi kapcsolatban él. "A" egyéni vállalkozó és munkavállalóként alkalmazza "B"-t, aki 100 százalékban tulajdonos egy kft.-ben. Kapcsolt vállalkozásnak minősül-e az ügylet, ha "A" számláz "B" cégének?
Kiszállítási határidő közösségen belüli értékesítéskor Cikk
Német partnercég megrendelését decemberben elkészítette a magyar vállalkozás, s kiállította a számlát közösségen belüli értékesítésről. A megrendelő azonban – raktározási probléma miatt – csak 2019. január végén kéri kiszállítani az árut Németországba. Milyen kiszállítási határidő vonatkozik a közösségen belüli értékesítésre, hogy áfa nélkül lehessen számlázni? – kérdezte olvasónk. Tüske Péter vámszakértő válaszolt.
Áfás vagy nem áfás? Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2018-ig áfakörbe tartozó bt. 2019-re alanyi adómentességet választott. Kérdések: 1.Telefonszámla áfája: a számla kelte 2018.12.18., a teljesítési idő és a fizetési határidő 2019.01.03., elszámolási időszak 2018.11.14-2018.12.13-ig. Az áfa levonható? S lesz még egy számla, amelyben a számlázási időszak egy része 2018-ra esik. Bár ez utóbbinál már minden dátum 2019-es lesz, hajlok afelé, hogy ennek már nem vonható le az áfája. Jól gondolom? 2. S hogyan kell számláznom, amikor a telefonszámla egy részét továbbszámlázom? 3.A szakértői díjakat – a szerződés szerint – a tárgyhót követően 5 napon belül számlázom, a teljesítési idő és a fizetési határidő a tárgyhót követő 15. nap. Emiatt azt gondolom, hogy a 2018.12. havi számlákat már adómentesen kell kiállítanom. Jól gondolom? Köszönettel várom válaszát!
Webshop hűségpontjainak beváltása Kérdés
Webshop hűségpont rendszerében a regisztrált vásárlók bruttó 10 forintért 1 pontot kapnak. Az összegyűjtött pontok 1 forintnak felelnek meg, melyek bármikor beválthatók. Hogyan kell erről helyesen kiállítani a számlát? A bruttó összegből levonjuk a beváltott pontokat, és így kapjuk meg a tényleges bruttó számla összegét (így csökken az árbevétel és a fizetendő áfa összege), vagy a bruttó összegből ez csak a pénzügyi teljesítést érinti? A bruttó számlából nem a teljes összeg kerül kifizetésre, és a beváltott pont értéke a 86-on kerül kimutatásra. Ha ez a helyes megoldás, ez elismert költség-e? Előre is köszönöm.
Áttérés az áfában alanyi mentességre Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. – jelenleg áfakörös – a következő évre alanyi mentességet választana. Vannak tárgyi eszközei, 5 éven túli beszerzésűek, lesz év végén leltárkészlete az anyagok vonatkozásában. Kérdésem arra irányul, hogy mire kell figyelemmel lenni a tárgyi eszközök vonatkozásában, amennyiben a 60 hónapot meghaladta a létük, korrekcióra nincs szükség? Készlet vonatkozásában van-e tennivaló, a valamikor áfásan beszerzett készlet az alanyi mentesség során, felhasználáskor áfamentesen számlázható, vagy nem? Kis értékű tárgyieszköz-beszerzés esetén van-e valamilyen tennivaló? Költségként elszámolásra került a beszerzés évében. Az átállással kapcsolatban kérnék tájékoztatást a fentiekre tekintettel, van-e más figyelni való, amire tekintettel kell lennem? Köszönettel: Bényi Józsefné
Szállásdíj továbbszámlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk partnerei részére többnapos rendezvényt szervez belföldön, melyen a részvétel nem ingyenes. A rendezvényt egy szállodában rendezzük, a szálloda felé cégünk fogja megfizetni minden résztvevő szállásának és ellátásának költségét. A szállásdíjat azonban cégünk továbbszámlázza a résztvevőknek. A gyakorlatban még a rendezvény előtt kívánja megtéríttetni cégünk a résztvevőkkel a szállás díját. Ebben az esetben cégünknek a szállásdíjat 18 vagy 27 százalékos áfával kell kiszámláznia partnerei felé? Változtat-e ezen az, ha a rendezvény után számlázzuk tovább a szállásdíjat? A szállásdíj előreláthatóan tartalmazni fogja a reggeli, az ebéd és a vacsora díját is, a számlán azonban előreláthatóan szállásdíj szerepel majd, 18 százalékos áfával. Amennyiben a szállásdíj tartalmazza az étkezések díját is, úgy milyen áfamértékkel kell továbbszámlázni a díjat a résztvevők felé? Segítségüket előre is köszönöm.
Szolgáltatás harmadik országba Kérdés
Tisztelt Szakértő! Online folyóirat előfizetésének harmadik oszágba – adóalany részére – történő számlázásával kapcsolatosan kérdezzük, hogy az általunk kiállításra kerülő számla kell-e áfát tartalmazzon, vagy sem? Ha nem, mit kell írni a számlára? Továbbá kérdésünk, hogy a folyóirat előfizetési díjáról részünkre kiállított számlából visszaigényelhető-e az áfa vagy sem? Szíves válaszát előre is köszönjük. Üdözlettel: JM
Láncügylet Kína-Kolumbia Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk Kinában vásárolt, magyar áfa szerint fordított adózású acélt, melyet közvetlenül Kolumbiába szállíttat. A kolumbiai cégnek van francia adószáma. Hogyan kell a számlákat helyesen kiállítani, a magyar félnek, hogyan kell az áfabevallásban ezt a két ügyletet megjeleníteni? Be kell-e valamelyik országban jelentkeznünk adóalanynak? Üdvözlettel: Varga Zsuzsa
Teljesítés időpontja teljesítési igazolás esetén Kérdés
Szolgáltatás teljesítését követően a megbízó teljesítési igazolást (tig) állít ki a szerződésnek megfelelően. Számlázni csak a tig megküldése után lehet, mivel az a számla kiállításának az alapja. Azonban nagyobb szervezeteknél többször előfordul – még vita nélküli helyzetben is –, hogy nem kapjuk meg 15 napon belül a tig-et. Olyankor mi a teendő, ha a tig-en az eredeti teljesítési dátum van, és lejárt a 15 nap?
Termék beszerzése és értékesítése Németországban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar vevőnek értékesítünk egy ipari kaput, amit ő Németországban épít be egy építkezésen. Mi német partnerünktől szerezzük be a terméket, amit közvetlenül a németországi helyszínre szállítanak le (nem lép át országhatárt). Emiatt a szállítónk német áfával állítja ki felénk a számlát. Kérdésünk: vissza tudjuk-e igényelni a beszerzés áfáját? Hogyan számlázzuk tovább partnerünknek áfaszempontból ezt az értékesítést? Még nem tudjuk, hogy van-e a vevőnknek német adószáma. Válaszát előre is köszönöm!
Gépjárműflotta-kezelő cég – üzemanyag számlázása Kérdés
Gépjárműflotta-kezelő cégnél az ügyfelek részére üzemanyagkártyát biztosítunk, szerződés szerint. Az üzemanyag-felhasználást áfával növelten kiszámlázzuk az ügyfelek részére, a bérletidíj-számlával együtt, külön tételként. Szeretném megkérdezni, hogy ebben az esetben az üzemanyag bejövő számlájának áfája visszaigényelhető-e?
Kedvezménypontok elszámolása Kérdés
Szállodát üzemeltetünk, és egy szálláshely-közvetítéssel foglalkozó céggel kívánunk együttműködést kötni. A közvetítő cég a szálláshelyfoglalások értéke után pontokat ad a foglalónak (például minden elköltött 100 forint után 1 pontot), melyeket egy következő szállásdíj kiegyenlítésénél fel lehet használni több szállodában is. A nálunk foglaló vendég 30 ezer forint szállásdíjából 29 ezer forintot készpénzzel 1000 forintot pedig az összegyűjtött pontjaival egyenlít ki. A vendégnek milyen összegről kell kiállítanunk a számlát, a pontok beváltása milyen fizetési mód lesz? Az is előfordulhat, hogy a vendég a 29 ezer forintot bankon keresztül átutalja, akkor csak erről az összegről tudunk átutalásos számlát kiállítani, de mi lesz a fennmaradó 1000 forinttal? Részünkre a beváltott pontok értékét a szálláshely-közvetítő havonta összesítve átutalja, de részükre nem kell számlát kiállítanunk. Összevezethető-e részünkről a szálláshely-közvetítő által más ügyletből kifolyólag kiállított havi jutalékszámla kiegyenlítése a beváltott pontok ellenértékével, vagyis utalhatunk-e részükre ezzel az értékkel csökkentett összeget szállító számla kiegyenlítésére?