2820 találat a(z) számlázás cimkére
Egyesület – adomány – számlázás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyesületünk jótékonysági koncertet szervez. A koncertre jegyek kerülnek kibocsátásra, melyeken "Támogatás értéke: ...........Ft" szerepel. A teljes befolyó összeget egy célzott, a jegyen is látható célra továbbadjuk. A költségeket számlával elszámoljuk. A cégbírósági bejegyzés szerint: "A civil szervezet célja: a) A társadalmi konszenzus elősegí́tése. b) Közérdekből és haszonszerzési cél nélkül a társadalom anyagi ellenszolgáltatás nélküli szolgálata a társadalmi jólét megteremtése érdekében, ezen belül: – egészségmegőrzés, betegség-megelőzés, gyógyító egészségügyi rehabilitációs tevékenység egyéb egészségügyi tevékenység, – gyermek- és ifjúságvédelem, – vakok, és gyengénlátók, főként egészségügyi szempontból hátrányos helyzetű emberek, csoportok társadalmi beilleszkedésének támogatása. c) A tartalmas klubélet keretein belül az egyesület tágabb környezetében a gazdasági, szociális, kulturális és morális jólét kialakulásának elősegítése, az egyesület tagjai közötti barátság és megértés erősítése." A jegyek értékesítését a rendezvénynek helyszínt adó intézmény bizományosi értékesítés keretében végzi. A kérdésem az, hogy milyen módon, milyen bizonylattal juthatunk a jegyértékesítő partner által beszedett pénzösszeghez? Véleményem szerint ez nem gazdasági tevékenység, tehát számlázást nem tartok szabályszerűnek. Válaszukat előre is köszönöm.
Amazon – számlázás, áfa Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy magyar kft. webes értékesítést folytat Magyarországról, de most nyitott egy raktárat Németországban (német adószámkérés folyamatban). A vevői kör EU-s országok magánszemélyei. Jól gondoljuk-e, hogy a Magyarországról történő értékesítést magyar áfával kell számlázni, a Németországit pedig német áfával (a német értékesítés áfáját Németországban bevallani és megfizetni)? Átmenetileg német adószám hiányában úgy gondoljuk, hogy magyar áfával kell ebben az átmeneti időszakban számlázni. A cég az Amazon webes felületét használja értékesítésre, de az Amazon nem ad számlát a vevőknek. Helyes-e, hogy a kft. végzi a számlázást? Köszönettel!
Tárolási díj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk építőanyagok forgalmazásával foglalkozik. Az utóbbi időben megszaporodtak az olyan speciális termékekre vonatkozó megrendelések, melyeket nem tartunk raktárkészleten. Az áru megérkezésekor azonban a vevő sokszor több hónapos késéssel veszi át az árut. Ezért cégünk a tárolási díj bevezetését fontolja. Ennek számlázási lehetősége után szeretnék érdeklődni. Megrendelés visszaigazolásában havi tárolási díjat állapítanánk meg. Ezt szeretnénk az időszak megkezdése első napján kiszámlázni. Azonban, hogyha több hónapon keresztül nem viszi el a vevő az árut, akkor ezek a számlák havi rendszereséggel kerülnek majd kiállításra. Ebben az esetben akkor ez már folyamatos szolgáltatásnak minősül-e és az Áfa tv. időszaki elszámolású ügyletekre vonatkozó szabályok szerint kell-e ezt a számlát kiállítani? És mi van abban az esetben, ha az első díj kiszámlázása után 2 nappal el is viszi az árut, tehát csak egyszeri ennek a tárolási díjnak a kiszámlázása. Válaszát előre is köszönöm!
Számlázás családtag részére Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem segítségét: adott egy kőműves egyéni vállalkozó (katás). Az építésfelügyelet nem engedi, hogy saját házán fővállalkozóként végezze el a kőműves munkákat, ezért kénytelen édesapja cégét fővállalkozóként bevonni és az ő "felügyelete" alatt elvégezni a munkát. Ez esetben az édesapa megteheti-e, hogy díjazás nélkül vállalja a fővállalkozói szerepet? Hogyan tudnak szabályosan számlát kiállítani abban az esetben, ha a családtagnak segíteni szeretne és vagy díjmentesen, vagy adóügyileg egy elvárt díjminimum ellenében állítana ki számlát az édesapa?
Saját részrre történő kivitelezés számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem segítségét: Adott egy magánszemély, aki saját házának kivitelezésén fővállalkozóként elvégzi a kőművesmunkákat. (Nem csok-os az építkezés és nem is 5% áfás.) Le kell-e számláznia saját részére mint egyéni vállalkozó az általa elvégzett munkát? Elvégezheti ezt a munkát saját magának díjmentesen egyéni vállalkozóként? A vállalkozás katás. Segítségét előre is köszönöm!
Szállodai komplex szolgáltatás esetén az áfakulcsok alkalmazása Kérdés
A belföldi szálloda általában interneten akciós ajánlatot tesz közzé, amelyben megjelöli, hogy például 4 nap (3 éjszaka) félpanziós ellátással meghatározott összegbe kerül. A számla kiállításakor soronként részletezi a szállás, a reggeli, a panziós vacsora nettó árát és az áfa összegét. Tekintettel arra, hogy a szállás és az étkezés áfakulcsa különböző, helyes-e az a számlázási mód ebben az esetben, hogy a szállásköltséget 18%, az étkezést (reggeli és vacsora) 5%-os kulccsal tünteti fel a szálloda?
Alvállalkozó helyett elvégzett garanciális javítás számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megkérdezni, hogy ki kell-e számlázni az alvállalkozónak a helyette elvégzett garanciális javítások költségeit, vagy egy beszámítási nyilatkozat elég ennek könyveléséhez? Háttér: cégünk építőipari fővállalkozóként szerződést köt alvállalkozókkal építési munkákra. A szerződésben ki van kötve, hogy az alvállalkozói díj meghatározott százalékát a garanciális idő lejártáig visszatarthatja a fővállalkozó az esetleges utólagos javítások fedezetére. A szerződés teljesülése után az alvállalkozó számláját 100 százalékban befogadtuk és lekönyveltük, de csak a garanciális visszatartás feletti részt fizettük ki. A garanciális időszakon belül kiderült, hogy egy munkatétel hibásan lett elvégezve. Az alvállalkozó ezt nem ismerte el, nem volt hajlandó kijavítani. Mi ezt helyette kénytelenek voltunk megtenni, részben más szolgáltató, részben saját munkaerő bevonásával. Ennek a munkának az ellenértékéről beszámítási nyilatkozatot állítottunk ki, amiben közöltük az alvállakozóval, hogy beszámítjuk a visszatartott garanciális összegbe, abból ennyit kiegyenlítettnek tekintünk. A kérdés tehát az, hogy ki kell-e állítani számlát is az alvállalkozó felé ilyen esetben?
Egyesület vállalkozási tevékenység Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyesület alapszabályában a következő szerepel: "a kerékpár- és motorsport népszerűsítése, támogatása, élvonalbeli versenyzők támogatása, versenyek rendezése, lebonyolítása, utánpótlás nevelése, balesetmentes közlekedés elősegítése". Kérdésem: vállalkozási tevékenységnek minősül-e, ha az egyesület versenypályáját nemcsak a tagok, hanem külső magánszemélyek is használják napidíj fejében (6000 ft/nap). Kell erről számlát kiállítani, vagy elegendő a nyugta? Köszönettel.
Közösségi beszerzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közösségi adóalanytól terméket szerzünk be. A közösségi adóalany állítja, hogy van közösségi adószáma, azonban az adatbázis azt érvénytelennek hozza ki. A számlára ráírta, hogy adómentes közösségi értékesítés. Kérdésem, hogy kezelhetem-e az ügyletet úgy mint közösségi beszerzés? A fizetendő áfát megállapítom, és levonásba is helyezhetem? Függetlenül attól, hogy nem tudok megbizonyosodni arról, hogy érvényes-e az uniós adószáma?
Internetes értékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az Indiegogo oldalon meghirdetett cégünk csomagokat, például CD-t, stúdiószolgáltatást stb., amit megvásárolnak azok, akik így akarják elősegíteni zenei albumunk készítését. Bankszámlánkra megérkezik a pénz, a jutalék levonása után. Kell-e számlát kiállítanunk a beérkező összegről? Ha igen, áfával vagy anélkül? A kiállításnak milyen dátum legyen a teljesítése, a számla kelte, a fizetési határidő, a tevékenység megnevezése? Köszönettel: Tóth Ildikó
Katás, alanyi mentes egyéni vállalkozó szolgáltatásnyújtása EU-ba, harmadik országba Kérdés
Tisztelt Szakértők! Az alábbi témában szeretném kérni tájékoztatásukat, hogy jól gondolom-e az adózást? Alanyi mentes, katás egyéni vállalkozó főtevékenysége: internetes hirdetési felület webgazda általi értékesítése, a számlán Online Advertising (Display) szöveg feltüntetésével. A világ minden területére nyújtja ezt a szolgáltatást, EU- s adóalanyoknak, harmadik országbeli adóalanyoknak, EU-s és harmadik országbeli magánszemélyeknek. Úgy értelmezem a szabályokat, hogy EU-s és harmadik országbeli adóalany számára nyújtott szolgáltatás esetén nem járhat el alanyi mentesen, EU-s adóalany esetén közösségi adóbevallásra kötelezett, áfabevallást kell beadnia a 91-92. sorok kitöltése mellett, és harmadik országbeli adóalany számára történő szolgáltatásnyújtás esetén szintén áfabevallásra kötelezett, a 91. sor kitöltése mellett. Ezek a bevételek nem számítanak bele az alanyi mentes bevételeibe. Az EU-s és harmadik országbeli nem adóalanyok (magánszemélyek) részére nyújtott szolgáltatások esetén a teljesítési hely Magyarország. Beleszámít az alanyi mentes összegbe, és ezekre a bevételekre nem kell áfabevallást beadni az ügyfélnek? Az előző kolléga az elmúlt időszakokra nem adott be áfabevallásokat, ezért vagyok bizonytalan, talán én tévedek és rosszul értelmezem a jogszabályokat. Ez ügyben kérném a tanácsukat. Köszönettel.
Közösségi értékesítés számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk FOB paritással terményt értékesített egy üzleti partnernek, belföldi címről belföldi kikötőbe szállítottuk az árut. Szerződés alapján belföldről a közösségbe kértük meg az ekáerszámot, mivel a szerződésben német adószámot adott meg a partner, és németországi vevőcímet is. Számlázáskor a partnerünk azt kéri, hogy magyar adószámra készítsük a számlát. Hogy járok el jogszerűen, ha közösségi exportszámlát állítok ki, vagy, ha belföldi, fordított áfás számlát? Ezek alapján az áfabevallásba hogyan kell beállítanom? Köszönöm.
Cégcsoporton belüli számlázás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk – EU-s beszerzése során – EU-s partnerünk felé a megrendelést az EU-s cégcsoport "A" tagja felé állította ki, de az EU-s cégcsoport "B" tagja állítja ki felénk az EU-s számlát. A CMR-en a felrakási hely az EU-s cégcsoport "B" tagja szerepel (az EU-s cégcsoport A és B tagjai külön EU-s adószámmal rendelkeznek, de egy tagállamban vannak). A fentiek szerinti esetet milyen további dokumentumokkal kell alátámasztani (cégcsoporti nyilatkozat stb.)? Köszönettel.
Alanyi adómentesség előlegszámlánál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk jogosult lenne alanyi adómentes áfaalannyá válni, azonban minden évben előleget kap egy megrendelőjétől, ami a következő évben megy át teljesítésbe. Hogyan kell eljárni áfásan kiszámlázott előlegek végszámlában történő figyelembevételekor, amikor már elvileg alanyi adómentesként kellene számlázni? Köszönettel: Jászné
Ingatlanértékesítés számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Köszönettel vettem válaszát az alábbi linken feltett kérdésünkre, egyúttal szeretnék ugyanehhez a témához pontosító kérdést feltenni: https://adozona.hu/kerdesek/2019_2_19_Ingatlan_adasvetel_szamlazasa_nuj Az ingatlan adásvételi szerződése 2019. január 23-án kelt, összesen 23 000 000 Ft értékben, az alábbi fizetési ütemezéssel: – foglaló fizetése az adásvételi szerződés napján készpénzben 500 000 Ft, – a foglaló második részlete: 2019. 01. 25-én 1 800 000 Ft, banki utalással. A vételár fennmaradó részének kiegyenlítése két részletben: 2019. 03. 25-ig 5 700 000 Ft, 2019. 03. 31-ig 15 000 000 Ft. Az adásvételi szerződés szerint a birtokbaadás a teljes vételár kiegyenlítésével egyidőben történik. A foglaló készpénzben befizetett részéről (500 000 Ft) pénztárbevételi bizonylatot állítottunk ki, a második, banki utalással teljesített összegről csak a bankkivonat az egyedüli bizonylat. Abban kérnénk a segítségét, hogy mindezt hogyan tudjuk helyesen kiszámlázni annak tükrében, hogy januári teljesítésű számlát a rendszerünk már nem enged kiállítani. Kérjük segítségét minden egyes tranzakció helyes számlázásához: foglaló 1., foglaló 2., előleg, utolsó vételárrész. Válaszát előre is köszönjük!