2820 találat a(z) számlázás cimkére
Háromszögügylet és fuvarozás összefüggése Kérdés
Tisztelt Tanácsadó! A következő kérdéseim lennének: Holland kapcsolt vállalkozásunktól termékeket szerez be a magyar cégünk, és ezt a terméket értékesítjük a cseh vagy osztrák, szintén adóalany vevőnknek. A termék nem kerül be Magyarország területére, hanem közvetlenül Hollandiából Ausztriába, illetve Csehországba szállítják. 1. eset: ha a fuvarozást a holland vállalkozás szervezi, majd továbbszámlázza a magyar cégnek, a magyar cég pedig továbbszámlázza az osztrák vevőnek, ebben az esetben háromszögügyletnek minősül-e az ügylet a magyar fél szempontjából? Ha nem háromszögügylet, akkor az áfabevallás mely során kell bevallanom a beszerzést és értékékesítést? Az értékesítésről vevő részére kiállított számlában milyen áfa-megjelölést szerepeltessek? 2. eset: Ha a vevő intézi a fuvarozást és ő viseli a költségét, akkor a fenti ügylet háromszögügyletnek minősül-e? Ha nem háromszögügylet, akkor hová kell beraknom a beszerzett és értékesített terméket az áfabevallásban? Minek minősül a beszerzés és értékesítés? Az értékesítésről kiállított számlában milyen áfa-megjelölést szerepeltessek? 3. eset: Ha a termék fuvarozásának költségét külön számlában számlázza ki számunkra a beszállító (több fuvar költségét egy számlában számlázza), akkor ez is háromszögügyletnek minősül-e, ha a fuvarozott termék értékesítése háromszögügylet volt. Vagyis ugyanúgy kell-e bevallanom, kezelnem, mint a termékértékesítést? Vagy közösségen belüli szolgáltatásnyújtás lesz? Köszönettel: Kiss Anita
Külföldi szolgáltatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó alanyi adómentesként szolgáltat harmadik országba (Kanada) egy cégnek, feltételezem, hogy adóalany. Hogyan állítsa ki a számláit, és kell-e áfabevallást benyújtania? Köszönöm a segítséget.
Közösség területén belüli raktár, lerakat Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar cég magyarországon terméket állít elő. Ezt a terméket szeretné webáruházon keresztül a közösség területén lévő tagállamban is értékesíteni úgy, hogy magyarországról áthelyezi a terméket a közösség területén lévő tagállamba egy raktárba. Az értékesítés elsősorban adóalanyok részére történne. Milyen formában lehet ezt kivitelezni? Hogyan kerül át a termék a másik tagálam raktárába? A raktárból hogyan kerül eladásra? Milyen feltételeknek kell megfelelni? A számlázás hogyan történik, melyik tagállaman kell kiállítani a számlát, milyen nyelven? Válaszukat előre is köszönöm.
Számla pdf-ben Kérdés
Tisztelt Szakértők! Beszállítónk szeretne pdf-számlákat elektronikus úton kézbesíteni. A pdf-számla nem tartalmaz hiteles elektronikus aláírást. A beszállító adott egy nyilatkozatot, mely a következőt tartalmazza: papíralapú pdf-számlát bocsát ki, melynek kézbesítési módja elektronikus (?). Az általuk kibocsátott pdf-számla nem igényel sem a kibocsátáskor, sem a befogadáskor elektronikus aláírást. Egy zárt számlázási rendszerből generálják a pdf-számlát, amit e-mailen keresztül juttatnak el számunkra, s ezt kinyomtathatjuk magunknak. Hivatkoznak a NAV oldalán található Információs füzetekre (Ált.forg.adó 8. oldala), amely szerint elektronikus számlának minősül a kizárólag e-mailben megküldött számla, függetlenül attól, hogy a bizonylat adatai közvetlenül a számlázó programból kerülnek az elektronikus üzenetbe, vagy papír alapú számla szkennelt változataként. Befogadhatjuk-e ezeket a számlákat? Eddigi ismereteim alapján pdf-számlát csak hiteles elektronikus aláírással fogadhatok el, vagy távszámlát (amit az értékesítő által biztosított tárhelyről tudok letölteni), vagy EDI-on érkező számlát, ha megfelelek a megőrzésre vonatkozó előírásoknak. Köszönöm válaszukat előre is! Üdv: Zsuzsa
Háromszögügylet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: csapágyat kiszállítunk Ausztriába egy cégnek megmunkálásra. Az osztrák cég megmunkálásról számlát állít ki részünkre. Megmunkálás után továbbszállításra kerül német cég felé. A német cégnek számlázzuk ki a megmunkált végtermék ellenértékét. Kérdésem a következő: ha a német cég fuvaroztat csak, végig a folyamaton, akkor háromszögügyletnek számít az ügylet, mit kell feltüntetni a számlán a német partnernek kiállított számlán: a háromszögügylet szöveg feltüntetése helyes? Az osztrák cég szolgáltatás végzéséről szóló számlája közösségi szolgáltatás igénybevételének minősül? A német cég felé kiállított számla az áfabevallás melyik sorában tüntetendő fel? Amennyiben a szolgáltatást, vagyis a megmunkálást végző osztrák cég felé mi fuvaroztatunk, az osztrák cégtől viszont a német vevőnk fuvaroztat, az változtat-e valamit az ügylet megítélésén? Köszönettel a választ.
Vadásztársaság Kérdés
Tisztelt Szakértő! A vadásztársaságok bérvadászokkal szoktak vadásztatni, vagy külföldi vadászoknak vadászatot rendeznek a területükön. Kérdésem, hogy amikor kiszámlázza a vadásztársaság a díjat a vadászok részére, akik nem tagjai a vadásztársaságnak, áfás számlát kell-e kibocsátania? Mikortól mentes, ha mentes ez a tevékenység? Válaszát köszönöm.
Jutalék, számlázás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, legyen A, szerződést köt B céggel. A szerződés tárgya árueladás, amiért 500 egység jutalékot kapott az egyéni vállalkozás, amely időközben megszűnt, így a szerződésben foglalt kötelezettségét nem tudta teljesíteni, ezért vissza kellene fizetnie az 500 egységnyi jutalékot. Ezt a kötelezettséget egy harmadik cég, legyen C átvállalná, mivel B szintén kötne szerződést 1000 egység jutalék fejében. C 1000 egységről számlát állít ki B-nek.. B pedig 500 egység mínusz előjelű számlát adna C-nek. A teljesítés ugyanazon a napon történik. Milyen számlaszámra kell könyvelni az egyes ügyleteket? Köszönöm a választ.
Háromszögügylet kapcsolt vállalkozás esetén Kérdés
Tisztelt Tanácsadó! Magyarországi cégünk a holland kapcsolt vállalkozásunktól vásárol biztonságtechnikai termékeket, amelyeket továbbszámláz az ausztriai vevőnknek. A terméket közvetlenül a vevőnek Ausztriába szállítják el Hollandiából. Az lenne a kérdésem, hogy ez az ügylet háromszögügyletnek minősül-e? Ha a holland kapcsolt vállalkozás nem írja rá a számlára, hogy háromszögügylet, 0%-os áfával számláz felénk, akkor azt hogyan/hol kell az áfabevallásban megjelenítenem? És az általam az ausztriai vevő kiállított számláján milyen áfakódot/megnevezést tüntessek fel? Ha a holland szállító szállítási díjat is feltüntet a számlán (a termék szállításának díját), akkor a szállítási díj áfaügyileg osztja-e a termék sorsát? Azaz ugyanúgy jelentsem az áfabevallásban a szolgáltatást, mint a terméket, és ugyanolyan áfakóddal számlázzam tovább? Köszönettel: Kiss Anita
5 százalékos lakásáfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Új, 300 négyzetméter alatti családi lakóépület épül generálkivitelezésben, magánszemély építtető által. Az irányadó jogszabály szerint 5 százalékos áfával történik a számlázás még 2019. évben kiállított végszámlában. A használatba vételi engedélykérelem után, amennyiben a kérelemnek megfelelően a jogszabálynak megfelelő műszaki állapotban az építtető megkapja az új lakóház hatósági bizonyítványát, azaz az ingatlan nem 100%-os készültségű – csak a jogszabálynak eleget téve: a lakóépület akkor minősül felépítettnek, ha a bejelentés szerinti kivitelezési dokumentációnak megfelelően a szerkezetek megépültek és az épület rendeltetésszerűen lakhatásra alkalmas. A lakhatásra alkalmasság az eddigi gyakorlat szerint – jogszabályi meghatározás – azt jelenti, hogy az épület rendelkezik közműellátottsággal (vagy egyéb rendelet szerinti közműpótló eszközzel), fűthető, biztosított a főzési és tisztálkodási lehetőség. Mindezek után a tényleges 100%-os készültség eléréséhez lehet-e még 2019. december 31-éig 5%-os áfával kiszámlázni, mint generálépítő a hatósági bizonyítvány megérkezése után, de még ez évben? A lakóépülethez tartozó 100%-os készültség eléréséhez szükséges befejező munkálatokhoz tartozó számlázás tárgya (pl.: térkövezés, esetleg kertépítési munkák belső udvarban, beépített szekrények, konyhabútor kiépítése, az épület egészére vonatkozó befejező padlóburkolási és festő-, illetve belsőépítészeti burkolási munkálatok, az elmaradt csillár felszerelése.)
Külföldi cég, magyar áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk leadott egy számlát könyvelésre, amelyen a számla kibocsátója német cég, a számlán csak a német adószáma szerepel, a termék értékesítését magyar, 27%-os áfával számlázta. Ilyen esetben az áfa visszaigényelhető? Válaszát előre is köszönjük.
Saját kft. könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kétszemélyes kft.-ben az egyik tag, aki nem végez munkát, nem fizet járulékot. Kérdésem, hogy a cég könyvelését, illetve mérlegbeadását intézheti-e ez a tag ilyen módon, vagy megbízási szerződést kell kötnie a kft.-jével? Az említett tag egy másik bt.-ben könyveléssel foglalkozik. Számlázhat ez a könyvelő bt. a kft. felé? Köszönöm.
Használt lakás értékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Belföldi székhelyű kft. belföldön lévő ingatlanát (lakásként van nyilvántartva az ingatlan-nyilvántartásban) értékesíteni kívánja belföldi székhelyű áfaalany kft.-nek. Az eladó kft. már korábban a használtingatlan-értékesítésre az áfakötelezettséget választotta. Tudjuk, hogy 27% áfa felszámításával történhet az ingatlanértékesítés, de abban nem értünk egyet, hogy egyenes adóval vagy fordított áfásan történjen a számla kiállítása. Segítségét köszönöm: Csuhai Imréné
EU-n belüli számlázás kata és alanyi áfamentesség mellett Kérdés
Tisztelt Adózóna! Katás, alanyi áfamentes egyéni ügyvéd vagyok, főállásban. A kérdésem az lenne, hogy mire kell ügyelnem, ha az EU más tagállamában élő magánszemély részére állítok ki számlát? Azaz más tartalom kell-e a számlára, vagy más adózás alá esik-e, mint amikor magyar magánszemélynek nyújtok ügyvédi szolgáltatást? Mi a helyzet akkor, ha az EU más tagállamában működő jogi személy részére állítok ki számlát? Szükséges-e bármilyen speciális bejelentés ezekhez? Beleszámít-e a fenti szolgáltatásokért kapott ügyvédi díj az alanyi áfamentesség összeghatárába? Válaszukat előre is nagyon köszönöm.
Szüneteltető katás egyéni vállalkozó tárgyieszköz-értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes, katás egyéni vállalkozó szünetelteti a vállalkozását, de értékesítené az egyéni vállalkozásban korábban beszerzett tehergépjárművét. Meg kell-e szakítani a vállalkozás szüneteltetését a tárgyieszköz-értékesítés miatt? Kiszámlázható-e adómentesen a tehergépjármű? Köszönöm szépen, előre is a segítséget!
Ingatlan bérlése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cég bérelne magánszemélytől egy lakást. A bérbeadó számlázhat-e 10 százalékos költséghányad alkalmazásával, és ugyanakkor leszámlázhatja-e a közüzemi szolgáltatások díját is, vagy a tételes költségelszámolást kell választania, és akkor tudja leszámlázni külön a közüzemi díjakat? Köszönöm a választ!