2913 találat a(z) számlázás cimkére

Ügyvédi szolgáltatás számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy ügyvédi iroda úgy köt megbízási szerződést azon ügyfeleivel, akik rendszeresen veszik igénybe az ügyvédi szolgáltatást, hogy az ügyvéd részükre szolgáltatást nem feltétlenül minden hónapban végez, csak, ha van megrendelés. Óradíjban és nem átalánydíjban állapodtak meg. Csak akkor számláz szolgáltatási díjat az ügyvéd az elvégzett munkaórák után, ha az adott hónapban végzett szolgáltatást. Tehát nem átalánydíjat szed be havonta az ügyfelektől. Általában az a jellemző, hogy hónapról hónapra nyújt szolgáltatást egy-két hónap kivételével. A szerződésben az szerepel, hogy a felek havonta számolnak el, melynek keretében a megbízott a tárgyhó utolsó napjával, mint teljesítési nappal jogosult a számlát kiállítani, és azt a tárgyhót követően jogosult a megbízónak benyújtani. Az ügyvéd a számlához mellékeli az óradíj-kimutatást. A számla kiegyenlítésére a megbízó 8 napos fizetési határidővel vállal kötelezettséget. Kérdés, hogy az ügyvédi irodának hagyományos módon kell kiállítania a számlát az ügyfelek felé (tehát, hogy az elszámolási időszak utolsó napja a számla teljesítésének a dátuma), vagy a határozott idejű elszámolásra vonatkozó módszerrel állítsa ki a számlát? Ahhoz, hogy a határozott idejű elszámolásnak megfelelően állítsa ki a számlát, szükséges, hogy a szerződésben szerepeljen, hogy a felek határozott idejű elszámolásban állapodnak meg, és, hogy a számla teljesítési dátuma megegyezik a fizetési határidővel? Köszönöm előre is a válaszukat!

Ingatlanbérleti-díjról mikor kell számlát adni? Kérdés

Magánszemély ingatlantulajdonos rendelkezik adószámmal, de nem jelentkezett be az áfakörbe. Köteles-e számlát kiállítani a bérleti díjról, vagy elegendő a kifizetéshez egy számviteli bizonylat, mely szerint a bérleti díj 90 százaléka után a kifizető levonja az szja-t?

Erdőértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély szeretne lábon álló erdőt értékesíteni. Az tiszta, hogy önálló tevékenységből származó bevételként kell bevallania, és megfizeti utána az szja-t és az ehót. Mivel az érintett magánszemély egyébként áfakörös egyéni vállalkozó is, nem tudom, hogy ebben az esetben milyen bizonylatot kell kiállítania. Elég az adásvételi szerződés, vagy "használnia" kell az adószámát, és számlát kell kiállítania? Erre a célra vennie kell másik számlatömböt, vagy belevezethet a vállalkozói tömbbe olyan bevételt, ami nem a vállalkozásé? Válaszát előre is köszönöm. Ván Barna

Járulékos költség Kérdés

Cégünk tápnagykereskedéssel is foglalkozik. Korábban a partnerünk minden egyes táp kiszállításánál megküldte a számlát és a fuvarköltséget (járulékos költség) is és mi is így számláztuk tovább a vevőink felé. Programváltás miatt szeptember hónapban a tápértékesítéseket leszámlázták a teljesítéskor, a fuvarszámlákat pedig egyösszegben szeptember 30-ára, mellékletben a tápértékesítések felsorolva..Mi ugyanígy számláztuk tovább. Önök szerint ez megfelel az áfatörvény 70. paragrafusának, vagy az 58. paragrafus szerint kellene továbbszámláznunk a fuvarköltséget, ha igen, milyen külön szerződést kell kötnünk?

Eltérő számviteli időszak számlázása ugyanazon bizonylaton Kérdés

Tisztelt Szakértő! Könyvelő cég vagyunk, aki partnerei felé könyvviteli szolgáltatást és bérszámfejtést végez. A könyvviteli szolgáltatást havonta előre számlázzuk az adott hónapra vonatkozóan, míg a bérszámfejtést havonta utólag, a tárgyhónapot követő hónapban. A könyvviteli szolgáltatás esedékessége a tárgyhó 10. napja, a bérszámfejtésé a tárgyhót követő hónap 10. napja. A kérdésünk az, hogy számlázható, vagy sem egy bizonylaton a két szolgáltatás?

Iskolai étkeztetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégem az alábbi programot dolgozta ki az iskolai étkeztetésre. Internetes felületen működik, minden szűlő saját kóddal tud a megrendelésre belépni. Az irányadó hónapot megelőzően feltölti a várható fizetendő összeget bankkártyával. Erről a hó végén előlegszámla készül. Következő hónap végén a tényleges fogyasztásról kap számlát, melyből az előleg levonásra kerül. Az előlegszámla 27 százalékos áfával készül. A végszámla, mivel tartalmazhat a' la carte étkezést is, többféle áfakulcsal készülhet, de az előleg levonása természetesen 27 százalékos áfával történik. Kérdésem: helyesen járunk el, hogy a megelőző hónapban kiállított előlegszámlát (teljesítés még nincs) beállítjuk fizetendő áfaként, a következő hónapban pedig már csak a differencia kerül az áfabevallásba? Köszönettel: D-S. A.

Áfa Csehország Kérdés

Dr. Kelemen Lászlótól kaptam korábban választ Csehországban, a Magyar Nagykövetség részére történő szolgáltatásnyújtással (zenekari fellépés Csehországban) kapcsolatban. Értem, hogy csehországi adózás szerint kellene eljárni. Még azt szeretném kérdezni, hogy az jelent-e valamit, ha a nagykövetség rendelkezik cseh adószámmal, de közösségi adószámmal nem? Akkor hogyan számlázhatunk nekik? Válaszukat köszönöm.

Teljesítés napja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy van-e arra vonatkozó szabályozás, hogy a számlát a teljesítés napját követő hány napon belül kell kiállítani? Válaszát előre is köszönöm.

Szerbiában szerb cég piacot kutat magyar társaság részére Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban részletezett kérdésben kérnék segítséget: Magyar megrendelésre szerb partnerek piac felkutatását végzik szerbiai székhelyű cégeknél. Az áfa felszámítása, levonása hogyan működik, vagy ez áfa hatályán kívüli tevékenység? Előre is köszönöm! Tisztelettel: Reményiné

Grátisz termék Kérdés

Cégünk értékes termékeket gyárt (500 000 forint/db). Szeretnénk bevezetni, hogy azon vevőink akik 10 darabot rendelnek, a tizediket ingyen, vagy 1 forintért kapják. Lehetséges-e ez, és hogyan kell eljárni, hogy minden rendben legyen? Üdv.

Ingatlanbérlet számlázása Kérdés

Ingatlanbérleti-díj miatt adószámot kért a bérbeadó, és alanyi mentesként jelentkezett be. Kötelező-e számlát adni a bérleti díjról, vagy a szerződés alapján a bérbe vevő elszámolhatja (10 százalékos költséghányaddal) a bérleti dijat? A könyvelők válaszai nem egységesek. Van aki azt állítja, hogy a számlaadás kötelező, van aki azt, hogy elég a szerződés. Várom válaszukat, köszönettel.

Szállítás harmadik országba – számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Harmadik országba (Szerbiába) szeretnénk fóliát értékesíteni. Miként kell kiszámlázni áfa szempontjából? Milyen dokumentumokat kell a számla mellé kiállítani? Válaszát előre is köszönöm.

EU-s beszerzés külföldi megmunkálással Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni: Magyar cég építőipari árut vásárol Ausztriában, amit onnan Németországba szállítanak felületkezelésre. A felületkezelt árut hozzuk be Magyarországra. Kérdésem, hogy áfa szempontjából mi a helyes eljárás ebben az esetben, illetve, hogy milyen számlát kell kapnia a magyar cégnek az osztrák áruról és a Németországban elvégzett szolgáltatásról, hogy az mindenben megfeleljen az előírásoknak? Kérdésem még, hogy a fenti ügyletnek, milyen áfabevallásbeli következményei vannak. Köszönöm.

Külföldi cégnek engedélyköteles építési tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha szlovák (cég) megrendelőnek egy magyar cég Magyarországon hatóságiengedély-köteles építés-szerelési munkát végez (járműtárolási céllal garázs építése), akkor is érvényes, hogy az adót a termék beszerzője, a szolgáltatás igénybevevője fizeti [142. § (1)]? A számlára ez esetben mit kell ráírni? Vagy 27 százalékos áfával kell számlázni? A külföldi cégnek az építendő garázs telephelynek minősül, és ezáltal magyar adóalanynak számít? Köszönöm válaszát!

Összekevert számlatömbök Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy házaspár mindkét tagja bérbe adja a közös tulajdonukat képező ingatlanját. Mindketten számlát állítanak ki. Sajnálatos módon most vették észre, hogy év elejétől összecserélték az (átutalásos) számlatömböket , a feleség a férj, a férj pedig a feleség számlatömbjét használta a számlák kiállításakor. Kell-e, és ha igen, mit lehet tenni ebben helyzetben? Üdvözlettel várom szíves válaszukat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Négygyermekes anya szja-mentessége

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Biztosítási jogviszony

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink