2822 találat a(z) számlázás cimkére
EU-s szállító magyar adószámmal Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1/. Egyik német partnerünktől árut vásárolunk, és közösségi beszerzésként kezeltük eddig. Az áru beérkezett Németországból. Most jutott tudomásunkra, hogy időközben a német partner kért magyar adószámot. Helyesen számláz-e továbbra is a német adószámmal? 2/. Ugyanennek a partnernek mi is számlázunk exportot, eddig EU-s vevőként kezeltük, annak ellenére, hogy volt magyar adószáma, mivel nem volt tudomásunk az időközben kért magyar adószámról. Az áru elhagyja az országot. Hogyan számlázunk helyesen?
Egységes logisztikai díj tartalma Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre várnám szíves állásfoglalását. Több, építőanyagot értékesítő partnerünk az általunk vásárolt termék (cserép stb.) számlázásakor logisztikai díjat számít fel, mely szállítási szerződésük szerint tartalmazza a raklap betéti díját, csomagolási díjat, illetve az egyéb szállitással kapcsolatos költségeket. A raklapok árát, annak visszaszállítása után a szállító visszafizeti. Véleményem szerint a raklap az értékesítés során, mint külön termékértékesités valósul meg, így az nem lehetne része a logisztikai költségeknek. A számlán a raklap mennyiségét, egységárát, áfamértékét, valamint értékét külön soron a logisztikai költségektől elkülönítve kellene feltüntetni. Várom mielőbbi szíves válaszát a fentiekkel kapcsolatban. Köszönettel.
Felnőttképzés áfája Kérdés
Felnőttképzési engedéllyel rendelkező társaság áfás számlát bocsát ki angol nyelvtanfolyamról, azért "mert különben sok adminisztrációval járna az előírt nyilvántartások vezetése". A tanfolyam díjának meghatározott százalékát a munkavállalóval megtéríttetik. Erről mentes számlát bocsátottak ki. A vállalkozás a bejövő számlában felszámított áfát levonásba helyezte. Kérdéseim: 1. A képző intézet helyesen járt-e el akkor, amikor áfás számlát állított ki, saját döntése alapján? 2. Levonható-e az áfa – részben, vagy egészben –, mivel nyelvi képzés esetén nem kizárólag üzelti célt szolgál a képzés, és egy részét meg is téríttetik a munkavállalóval? 3. A továbbszámlázást áfa nélkül, illetve áfával növelten kell elkészíteni?
Láncértékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyletben az áfa meghatározásához kérném a segítségüket. "A" magyar cég terméket értékesít "B" cégnek, amely Dániában bejegyzett, de Magyarországon, a belföldi értékesítései vonatkozásában áfaregisztrációval rendelkezik. "B" továbbértékesíti "C" román végvevőnek. Az áru fuvarozását "C" végzi; "A" telephelyéről ő szállítja/szállíttatja el az árut. Véleményüket kérem az egyes értékesítések áfabeli megítéléséhez és "B" által használandó adószám eldöntéséhez abban az esetben, ha "B" végül rendelkezik a szükséges CMR-rel (a román vevő megküldi azt neki), illetve, ha nem.
Kapcsolt vállalkozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy kapcsolt vállalkozások mennyit számlázhatnak egymás között átutalással, bejelentési kötelezettség nélkül? Válaszát előre is köszönöm.
Magyar cég külföldön teljesített fuvarszolgáltatása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk Magyarországon, magyar cégtől rendel meg Romániában fuvart. A magyar fuvarozó cég a román (nem tudom, milyen kapcsolat van köztük, csak a nevük azonos, talán az is egy leányvállalat, mint a a magyar) cégével a Romániába leszállított értékesítésünket teríti (szállítja ki) több városba és több áruházba. A magyar cég most eurós számlát állít ki, és 27 százalékos áfát számol fel. Helyes ez így? Úgy tudom, a román (partner cége) leszámlázza a magyar fuvarozó cégnek, és ő, mint közvetített szolgáltatást, számlázza azt tovább. Köszönöm a válaszukat!
Vásári árusítás külföldön Kérdés
Tisztelt Adózóna! Magyarországi kft. keretein belül Németországban kívánok lángost készíteni karácsonyi vásárban. A helyet a vásár rendezője biztosítaná. A vásár időtartama 2 hónap. Köteles vagyok-e külföldi telephelyet létrehozni, ha igen, milyet? Melyiknek milyen előnye, hátránya van? Ismereteim szerint két forma áll lehetőségként rendelkezésre: önálló telephely vagy önállósággal nem rendelkező üzemi telephely. Áfaalanyként a külföldön végzett tevékenységből származó bevételemet a német hatóságok felé kell-e leadóznom vagy az itthoninak? Német, 19 százalékos áfával kell kalkulálnom, vagy a magyar 27 százalékkal? Abban az esetben, ha a külföldi bevételem nem haladja meg a német alanyi adómentesség határát, akkor ott áfamentesen értékesíthetek? Ha magyar lakóhellyel rendelkező alkalmazottakat viszek ki, őket bejelenthetem Magyarországon, vagy csak Németországban?
Munkagép bérleti díjának áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk gépkocsik és munkagépek bérbeadásával foglalkozik. Bérbevennének tőle egy lánctalpas kotrógépet. A bérlő azt kéri, hogy a bérleti díjat fordított áfás számlával állítsuk ki. Tudomásom szerint a munkagép önmagában történő bérbeadása/kölcsönzése az áfatörvény szerint bérbeadásnak minősül, ami nem tartozik a fordított adózás szabályai alá. Van ebben esetleg valami változás? Kérhet ilyen számlát a bérlő? Köszönöm szépen a segítséget!
Őstermelő és kiserőmű-szolgáltatás áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy adószámos magánszemély őstermelő, aki őstermelőként 7-es (mezőgazdasági kompenzációs rendszer mellett alanyi adómentességet választ), 8-as (az áfatörvény XIV. fejezete alapján mezőgazdasági tevékenységnek minősülő tevékenységet folytat, és a kompenzációs felár megtéríttetésére igényt tart) kód alatt mentes az áfafizetés alól. Háztartási kiserőművet üzemeltet a házában, amelynek a termelése a ház fogyasztásának a kielégítésére volt tervezve. Használat közben kiderült, hogy a kiserőművel nettó betápláló a hálózatba, így számláznia kell az energiaszolgáltató felé. Valószínűleg a jövőben is. Kérdésem: áfamentes számlát állíthat-e ki, vagy általános alanyi áfamentességet kell választania? Be kell-e jelentenie tevékenységként a kiserőmű-energiaszolgáltatást? Köszönettel: Reményiné
Nemzetközi egyezményen alapuló adómentes értékesítés Kérdés
Tisztelt Cím! Megrendelőnk GOP-pályázat keretében haditechnikai intermodiális felújító központot hoz létre. Ehhez bérelt telephelyén beruházást, üzemcsarnok-felújítást végez. Ezekkel az építési munkákkal bízta meg társaságunkat. A megrendelt építészeti szolgáltatás nem építésiengedély-köteles nyilatkozatuk alapján. A beruházás üzembe helyezése után az épületben lőporgyártási tevékenységet fog végezni. A megrendelő rendelkezik a Honvédelmi Minisztériumtól "mentességi igazolással". Az igazoláson a jogosultságot az áfamentességre az áfatörvény 107. § (1) bekezdésének a)-e) pontjai, illetve az (5) bekezdésének a)-b) pontjai alapján adták meg megrendelőnk részére. Az igazoláson a közvetett adók alóli mentesség egyéb feltételeinél a hivatkozás: "a beszerzés a közös védelmi erőfeszítés keretében a fegyveres erő, illetőleg az azt kísérő polgári állomány használatára, vagy éttermük, kantinjuk ellátására szolgál." A mentességi igazolás nem tartalmazza a tevékenységet, amelyre a mentesség vonatkozik, csak a jogosultság időtartamát (2015. 07. 15 -2016. 04. 15.) Kérdésünk: – A megrendelő nevére kiállított mentességi igazolás alapján az építési, kivitelezői szolgáltatást adómentesen, vagy áfával növelten kell kiszámláznunk? (Nem engedélyköteles a felújítás!) – Ha ehhez a munkához alvállalkozókat veszünk igénybe – ők milyen áfamértékkel számlázhatnak felénk? Köszönettel!
Számlázás szerződés megszüntetése esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni: Ingatlan-adásvételi szerződés közös megegyezéssel történő megszüntetése esetében mi a helyes eljárás a számla kiállításánál? Az adásvétel 2014. évben történt, a vevő részletekben fizetett (több mint 80 százalékát kifizette a vételárnak), a földhivatal a tulajdonjogot széljegyként bejegyezte. 2015. évben – 11 hónappal az adásvételi szerződés megkötése után – közös megegyezéssel megszüntették a szerződést, egymás között kölcsönösen elszámoltak. Ebben az esetben sztornó számlát állít ki az eladó? Ennek mi legyen a teljesítési időpontja, mivel a megszüntetés közös akaratnyilvánítás, amely alapján jövőre szűnik meg a szerződés, a teljesítési időpont a közös megegyezés megszüntetésének időpontja vagy az eredeti teljesítési időpont? Esetleg a vevő állít ki számlát? Köszönöm válaszukat. Nagy Magdolna
Bérelt ingatlan bérbeadásának áfavonzata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk egyik telephelyét bérli, ahonnan áfás számlát kapunk. Szeretnénk most ennek egy részét (parkoló egy részét) mi is bérbeadni. Azt szeretném kérdezni, hogy részünkről milyen (áfás vagy mentes) számlát kell kiállítani, ha cégünk a bérbeadási tevékenységre a mentes számlázást választotta? Köszönettel!
Előadó-művészeti tevékenység Kérdés
Tisztelt Szakértő! Előadó-művészeti tevékenység kapcsán szeretnék kérdést feltenni. Esetünkben magyar cég számláz magyar cégnek, unión belüli teljesítési helyen (külföldön) végzett művészeti tevékenységet. Áfa nélkül kell számlázni a szolgáltatást? Az áfatörvény 42. paragrafusát kérem, szíveskedjen értelmezni.
Import szolgáltatás 27 százalékos magyar áfával Kérdés
Tisztelt Szakértők! Az Amazon Services Europe alábbi számlázási módjáról kérem szíves véleményüket! Ügyfelem közösségi adószámmal rendelkező magyar adóalany, aki az Amazon cég által üzemeltetett internetes oldalra feltöltötte a termékeit, amelyeket az amazon.com-on keresztül immár egész Európában meg lehet vásárolni. Az Amazon a szolgáltatásért havi átalánydíjat, valamint a rajtuk keresztül eladott termékek után jutalékot kér, a jutalékokról luxemburgi adószámmal, de a magyar, 27 százalékos áfa felszámításával, angol fontban állítja ki a számláit, amelyen az áfa összegét forintban is feltünteti. Feltételezve, hogy az Amazon Magyarországon regisztrált, és a 27 százalékos áfát a magyar költségvetésnek megfizeti, mégis kérdéses, hogy a számlában ily módon áthárított áfát a magyar partnerem áfabevallásában levonható áfaként elszámolhatom-e? Ugyanis nem világos számomra, hogy ez a számlázási mód pontosan milyen jogszabályi előírásokon alapul, és hogy az áfatörvénynek megfelel-e? Nem inkább közösségi adóalanyként, adómentesen, szolgáltatásként kellene számláznia (ami import szolgáltatás lenne)? (Partnerem a külföldi magánszemély vevőknek természetesen 27 százalékos magyar áfás számlákat állít ki, tekintve, hogy az értékesítés volumene az egyes országokba adóalanyként történő bejelentkezést egyelőre nem indokolja.) Előre is köszönöm a segítségüket! Tisztelettel: KSI
Bérleti díj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozóként bérleti díjat számlázna, az ügyfél egyrészt magánszemély, másrészt egyéni vállalkozó, harmadrészt pedig kft. A számlák kiállítása és az adózás hogyan történik a három félnél? Köszönettel: K. Mónika