2822 találat a(z) számlázás cimkére
Műtárgy-kereskedelem Kérdés
Tisztelt Szakértő! A megfelelő adózási előírások és számviteli szabályok betartása érdekében kérném segítségüket az alábbi tevékenységgel kapcsolatosan: Két belföldi magányszemély kft.-t alapít, melynek tevékenysége csomagküldő kereskedelem. E tevékenység keretében belföldi magánszemélyektől vásárol fel műtárgyakat (például egyedi, értékes herendi porcelánokat stb.), amelyeket aztán az ebay aukciós portálon értékesít. A vevők külföldi magánszemélyek, Paypal útján fizetnek a termékért, amelyet a társaság a Magyar Posta útján juttat el a vevő részére. A társaság az áfakörbe az általános szabályok alapján jelentkezett be, a termékek értékesítésére a különbözet szerinti adózást választotta. Kérdéseim az alábbiak az ügyletek elszámolásával, adózásával kapcsolatosan: 1. A társaság vételi jegyeken vásárolja fel a továbbértékesítésre szánt termékeket. A felvásárlás során van-e a cégnek adóelőleg-levonási, adólevonási kötelezettsége attól a magánszemélytől, akitől az adott terméket megvásárolta? Vagy megfelelő nyilatkozatokkal kiegészítve a vételijegy-bizonylatot, ilyen kötelezettség nem áll fenn? Esetleg megfelelő bizonylat önmagában a vételi jegy, adólevonási kötelezettség az ilyen típusú felvásárlások esetén nincs? 2. Az értékesítésekről a vevő felé számla készül, amely tartalmazza a termék ellenértékét, valamint a szállítás költségeit is. A számlán külön fel kell tüntetni az ellenértéket és a szállítás költségét is? Vagy magába foglalhatja a termék ellenértéke a szállítás díját is?
Kata ingatlan-bérbeadás vállalkozásnak Kérdés
Tisztelt Szakértő! Rokkantnyugdíjas, katás vállalkozó bérbeadná az ingatlanát, viszont a vállalkozás ragaszkodik a számla kiállításához, nem elég a bevételi bizonylat. Ehhez viszont 7-esb adószámot kellene kiváltani. Van lehetőség kata mellett adószám kiváltására ingatlan bérbeadásához? Köszönöm.
Termékértékesítés "csomagban" Kérdés
Tisztelt Adózóna Szerkesztősége! A következő kérdésben szeretném a segítségüket kérni: egyik ügyfelem fejlesztő játékokat árusít üzletben. Van olyan termékcsoportja, ahol a terméket csomagban árusítja. Például 1 darab termék 3 360 forint (bruttó, 27 % áfával), hozzá tartozó 3 darab másik termék 4 200 forint (bruttó, 5 % áfával). Ha a termékeket egy csomagban összeállítva értékesíti, akkor milyen áfával kell kiszámlázni a csomagot? Köszönettel. Csukovits Imréné
Foglaló visszafizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A foglalót áfatartalmú számlával bocsátotta ki a cég az összeg megfizetésekor. Az ügylet meghiúsulása miatt szerződés szerint a vevőnek visszajár a foglaló kétszeres összege. Milyen bizonylatot (bizonylatokat) kell kiállítani erről a gazdasági eseményről? Köszönöm szépen a segítségét.
Társaság ingatlan-értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. vásárolt 2007-ben új ingatlant, amit áfás tevékenységhez használt, és emiatt az áfát levonásba is helyeztük. Ebben az esetben áfásan, vagy áfamentesen kell-e kiszámlázni eladáskor az ingatlant már használt ingatlanról lévén szó? Ha áfamentesen kell értékesíteni, abban az esetben a figyelési időszak hátralévő idejére arányosítva be kell-e fizetni az áfát? Még egy kérdés ehhez kapcsolódóan: ha az értékesítés kapcsolt vállalkozásnak történne, akkor van-e külön teendő azon kívül, hogy a szerződéskötést be kell jelenteni? A kapcsolt vállalkozás bejelentése összeghatártól független? Vagy van egy határ, ami fölött kell a bejelentést megtenni (egyéb értékesítés kapcsán) a kapcsolt vállalkozások közötti szerződéskötéskor. Előre is köszönöm szíves segítségét.
Ausztriai szolgáltatás Kérdés
Ásványvizet és víztisztító berendezéseket, kávégépet szeretnénk forgalmazni Ausztriában, úgy, hogy az ügyfél csak bérleti díjat (használati díjat) fizet magánszemélyeknek és cégeknek is egyaránt. Milyen engedélyek szükségesek, hogyan kell kiállítani a számlát?
Díjbekérő vs. előlegszámla Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozó táplálkozási tanácsadással foglalkozik. A szolgáltatás megrendelésével a vevőnek át kell utalni az ellenértéket. A írott anyag elkészítésére a vállalkozónak maximum 30 napja van. Kell-e előlegszámlát adnia ebben az esetben? Mikor állítsa ki a számlát? Utaláskor, vagy amikor elküldi az anyagot? Köszönöm a segítséget! Vágner Emília
Fordított adózás alá eső acélipari termékek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy társaságunk vásárolt fordított adózás alá eső acélipari termékeket, melyeket felhasznál ipari kapu beépítéséhez. A kérdésem az lenne, hogy nekünk, mint ilyen acéltermékeket felhasználónak, van-e ezzel kapcsolatosan valami, amire figyelni kell a számlázásnál? A vásárló oldalán hogyan kell értelmezni az ilyen fordított adózás alá eső termékek vásárlását, felhasználását, számlázás, adózás szempontjából? Köszönöm szépen: Krcsik Eszter
Alanyi mentes kft közösségi és azon kívüli termékértékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfa alanyi mentes cég terméket értékesítene közösség területére és azon kívülre. A termékeket csomagként küldi a megrendelőnek. Kérdések: 1. Közösségen belül, amennyiben adóalanynak számláz, az általános áfaszabályok szerint, tehát áfamentesen (közösségi adószámot igényel). Amennyiben magánszemélynek, akkor alanyi mentesként szintén áfamentesen számláz a 6 millió forint értékhatárig? 2. Közösség területén kívülre hogyan kell számláznia, ha adóalanynak, illetve, ha magánszemélynek számláz? 3. A vámoltatás hogyan zajlik a gyakorlatban? Hová kell, és milyen nyomtatványokat beküldeni? 4. Ha Paypal számlára utalnának a vevők, az gondot okozhat-e esetleg valamilyen hatóságnak? Előre is köszönöm a segítséget.
Karbantartás, hibaelhárítás teljesítésének igazolása Kérdés
Társaságunk tevékenysége ipari hűtés-fűtés rendszerek karbantartása, eseti meghibásodás esetén a hiba elhárítása, vagyis lényegében szerviztevékenység. Az éppen adott feladat elvégzéséről munkalapot állít ki a szervizelő munkatársunk, melyen a megrendelő a teljesítést igazolja. (A munkalapon minden fontos adat, ráfordított idő, felhasznált anyag stb. szerepel.) A számlát nekünk jogszabály szerint legkésőbb 15 napon belül ki kell bocsátanunk. Számlázáskor viszont a megrendelő ragaszkodik az általa kiadandó teljesítésigazolás számlához csatolásához (a munkalapon túlmenően), mely a gyakorlatban csak arra szolgál, hogy minél később kelljen fizetnie, mert a teljesítésigazolást nem adja ki, csak hetekkel, sőt hónapokkal később a munkalapon már korábban igazolt, elvégzett munkánkról. Tudomásom szerint a teljesítésigazolás kiadását jogszabály csak az építőipari kivitelezési tevékenység esetén, valamint egyes államháztartást, költségvetési gazdálkodást érintő tevékenységek esetén teszi kötelezővé. Kérdésem, hogy ha egyszer már munkalapon igazolt a teljesítés, jogosan ragaszkodik-e külön teljesítésigazolás csatolásához, melyet éppen ő vonakodik kiadni?
Csomagküldő szolgáltatás helyes számlázása Kérdés
Tisztelt Adózóna! Adott egy cég, amely termékértékesítést végez. A termékeket telefonos megrendelés, internetes megrendelés alapján értékesíti. Majd az értékesített termékeket csomagküldés keretében valamely csomagküldő céggel kiküldi a megrendelőhöz. A megrendelés lehet utánvétes, előre utalásos, vagy szimplán utalásos. Mind a három esetben benne kell lennie a csomagban a számlának. A probléma a dátumokkal van. Mind a három esetet vegyük végig. A számla kelte egyik esetben sem kérdéses, hisz az a kiállítás napja. A legegyszerűbb eset az előre utalás, hisz akkor a számla előre ki van állítva, s a fizetési határidő mondjuk plusz 3 nap. Na, de mi lesz a teljesítés idejével? Mikor teljesül? A feladás napján? Az átvétel napján? S mi van akkor, ha nem fizet időre, s én a tervezett feladás napját adtam meg teljesítésnek, de az már egy későbbi időpontban lesz feladva, így nem jó a teljesítés időpontja? Az utalásos vagy utánvétes megoldásoknál pedig ugyanez a probléma, csak pepitában, mert ott még a fizetés időpontját sem tudom. Azt szeretném kérni, hogy tegyük rendbe ezeket a kérdéseket, s egyértelműsítsük, hogy hogyan kell helyesen kiállítani az ilyen esetekben a számlát. Előre is köszönöm szíves segítségüket. Üdvözlettel, Kálmán Csaba
Moss (mini egyablakos rendszer) Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egyik ügyfél belépett a moss rendszerbe (mini egyablakos rendszer). A számla az adott ország áfakulcsával van kiállítva, teljesen helyesen. Például holland magánszemélynek 21 százalékos áfával. Ezt hogyan kell könyvelni, ezzel kapcsolatban mire kell figyelni? Hogyan kell bevallani? Köszönettel.
Könyvviteli szolgáltatás közösségen belül Kérdés
Magyarországi társaság osztrák cégtől könyvviteli, adatrögzítői szolgáltatást és tanácsadói szolgáltatást vesz igénybe. Hogyan történik a számlázás a két fél között? Hogyan kell szerepeltetni a szolgáltatás igénybevételét az áfabevallásban?
Hajózás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég szeretne elkezdeni csapatépítés szervezésével foglalkozni. Nincs semmilyen eszközparkja, alvállalkozókat venne igénybe, hajók, teherautók bérlésére, melyekkel a résztvevőket szállítaná. Milyen teáor kóddal kell rendelkezzen, és hogyan számlázza ki az ügyfelek felé? tételesen, hogy hajóbérlés, teherautó-bérlés, italfogyasztás? Köszönettel.
EU-partnernek történő számlázás esetei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi összetett kérdésre kérem a válaszát. Az általunk gyártott termékeket cseh partnerünk a mi telephelyünkön átveszi, és a saját készletébe helyezi (termék nem mozdul, csak elkülönítve tároljuk a részére). Számlakibocsátás történik az átvételt követően. 1. eset A cseh partner nem áfaalany Magyarországon, a cseh EU-adószámára számlázunk. A termék bizonytalan ideig marad a telephelyünkön, majd innen három irányba távozhat, ha a számlázástól eltelt idő és a tényleges elszállítás (kiléptetés) közötti időnek van jelentősége, akkor kérem, hogy a válaszában erre is térjen ki. A. 3. országba kiléptetik, B. EU tagállamba kiszállítják, C. Magyarország területén magyar áfaalany felé értékesítik. A három esetben nekünk milyen számlát kell kiállítani, esetleg a kiszállításkor milyen számlára kell helyesbíteni az átadáskor eredetileg kiállított számlát? 2. eset A cseh partner, ha az első pont szerint akadályba ütközne valamiért, akkor kiváltja a magyarországi adószámát, és így vásárolna tőlünk, akkor hogyan alakul a fenti három esetben a számla kibocsátása és az áfa elszámolása? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm.