2822 találat a(z) számlázás cimkére

Rendelés mellé adott ajándék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném kérni a segítségüket: Egyik partnerünk DVD-ket árul. Most lesz egy szülinapi hét, amikor a megrendelések mellé ajándékként egy hűtőmágnest is kapnak a vevők. Az érték néhány száz forint, mely véleményem szerint üzletpolitikai reklám ajándéknak minősíthető, mivel megfelel az szja-törvény 1. számú melléklet 8.14 pontjának. A kérdésem arra irányulna, hogy ezeket hogyan dokumentáljuk? A számlán tüntessék fel, hogy ajándék hűtőmágnes 0 forintért, vagy milyen más módon lehet, illetve kell ezt dokumentálni? A DVD-k postán vagy futárszolgálattal kerülnek a vevőkhöz, ezért egyéb átvételi dokumentációra nem igazán van lehetőség. Köszönöm szépen a segítségüket!

Bérletidíj-számla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként vállalkozásnak adok bérbe ingatlant, amelyre még 2009-ben kértem adószámot, alanyi mentesként. A vállalkozás a bérleti díjból mindig levonja az szja-t, és csak a nettó értéket utalja nekem. Kérdésem az lenne, hogy a cég részéről elég lenne-e csak a bérleti szerződés alapján a bérszámfejtés részeként elszámolni a bérleti díjat számla nélkül, vagy köteles vagyok minden hónapban számlát adni? Válaszát előre is köszönöm.

Hitelesítési díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Evás egyéni vállalkozó mérlegek hitelesítésével foglalkozik. A jogszabály szerinti hitelesítési díjat befizeti a mérésügyi szakhatóság felé úgy, hogy azt begyűjti az ügyfelektől, és egy összegben befizeti, vagyis ez nem az ő bevétele lenne. Milyen lehetősége van, hogy ezekről a díjakról ne ő adjon számlát, és fizessen utána evát? Ebben kérném szíves szakvéleményüket, tanácsukat, hogyan lehetne helyesen eljárni. Válaszukat köszönöm.

Gépbérlet számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk mélyépítésben használatos gépek kölcsönzésével szeretne foglalkozni. A gépek kölcsönzésével kapcsolatban kiállított számlánál a teljesítési idő hogyan alakul a következő esetekben: Az ügyfél kibéreli a szóban forgó gépeket eseti jelleggel, egy adott időszakra, amelyről szerződés készül. A bérleti díjat átutalással fizetik meg. Ilyenkor időszakos elszámolásról beszélünk, és a teljesítés megegyezik a fizetési határidővel a számlán? Ha mondjuk csak 1 napra bérelnek ki egy gépet, akkor is így kell eljárni? Mire kell figyelnünk az ilyen jellegű bérleti díjak számlázásánál, hogy a számla megfelelően legyen kiállítva? Válaszát előre is köszönöm!

Bizomány/ügynök Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk, mint jegyiroda, külső szervezők által szervezett események belépőjegyeinek terjesztését vállalja. Az értékesítésnél a saját nevünkben, saját számlára járunk el, tehát a végfelhasználóknak mi állítjuk ki a számlát az eladott jegyekről, és mi kapjuk meg az ellentértéket is. Ezután utólagos elszámolással a szervező szintén benyújtja felénk a számláját az eladott jegyekről. Az eladott jegyek függvényében százalékos arányban jutalékot/bizományosi díjat kapunk. Kérdésünk, hogy melyik a helyes elszámolás számlázás és adózás tekintetében? Mi kiállítjuk a számlát a végfelhasználó felé, ezután a szervező ugyanilyen értékben (mivel a jegyeket nem adhatjuk drágábban) kiállítja az ő számláját felénk, végül mi visszaszámlázzuk a jutalékot/bizományosi díjat a szervező felé. Vagy mi kiállítjuk a számlát a végfelhasználó felé az eladott jegyekről, a szervező pedig jutalékkal/bizományosi díjjal csökkentett számlát állít ki felénk?

MLM-rendszer Kérdés

Egy MLM-es cég felépítésén dolgozik az egyik általunk könyvelt cég. A kérdéseink a következőek lennének: 1. vevő: nem szándékozik vállalkozóként dolgozni, csak, és kizárólag saját fogyasztásra vásárol az általunk könyvelt cég termékeiből. A cég által mindenki számára egyformán elérhető kedvezményeket ad a vásárlóinak a megvásárolt termékek bruttó értékének valamilyen százalékában. A kedvezményt rögtön vásárlás után leszámlázza a kft. (jóváíró számlát készít róla), viszont ezt a kedvezményt a vevő csak a következő vásárlásnál számíthatja be, kompenzálhatja. Helyes-e ez így? Nem gond-e, hogy a jóváíró számla akár hónapok eltelte után íródik jóvá pénzügyileg, a következő vásárláskor? 2. vevő: amennyiben a magánszemély nemcsak vásárol a kft.-től, hanem marketing-tevékenységet is folytat, más magánszemélyeket beszervez vevőként, illetve szervezőként dolgozik, ebben az esetben a magánszemélynek milyen időponttal kell vállalkozóvá válnia? Elegendő csak akkor kiváltania a vállalkozói igazolványát, amikor már olyan összeg kiszámlázására van lehetősége, amikor megéri vállalkozóvá válnia (akár egy év múlva, 2016-ban)? A kft. esetében okoz-e gondot, hogy egyösszegben számlázzák le felé a vállalkozói jutalékot, és ez esetlegesen két különböző adóévet érint (2015-2016)? A vállalkozói szerződés ebben az esetben hogyan készüljön el, milyen dátummal? Amennyiben mégis úgy dönt, hogy magánszemélyként érvényesíti a kedvezményt, és nem válik vállalkozóvá, akkor mit tud tenni a kft.? Visszamenőlegesen a jóváíró számlákat milyen dátumokkal készítse el?

Telefonáfa, szja, vélelmezett magáncél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi linken található cikkel kapcsolatban írok: http://adozona.hu/szamvitel/Amit_a_telefonszamla_adojarol_es_szamvitele_CF6F1E#utm_source=adozona.hu&utm_medium=email&utm_campaign=ado_weekly A NAV-tól korábban állásfoglalást kértem annak kérdésében, hogy a vélelmezett magáncélú telefonhasználatot (20 százalék) ki kell-e számlázni, vagy pedig egyszerűen levonható a bérből, vagy költségtérítésként befizetheti a munkavállaló a pénztárba. A NAV szerint minden esetben számlát kell kiállítani. Tehát áfa terheli a 20 százalék vélelmezett magáncélú telefonhasználat munkavállaló általi megtérítését. Ezzel szakmailag én sem értenék egyet, de ezt a választ kaptam. Ezúton kérem ezzel kapcsolatban szakmai véleményét, mert több fórumon, illetve az Ön cikkében is az olvasható, hogy ilyen esetben nem szükséges áfás számla kiállítása – a NAV állásfoglalással ellentétben. További kérdésként merült fel, hogy szükséges-e havonta továbbszámlázni, vagy pedig elég a munkavállalóval megállapodni abban, hogy bizonyos időszakonként téríti meg a 20 százalékot? Válaszát előre is köszönöm.

Közösségi szolgáltatás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy közösségi adószámmal rendelkező, áfakörbe tartozó egyéni vállalkozó hirdetés közvetítésével foglalkozik, kiállít számlát a megrendelőnek, és ő pedig befogad számlát a hirdetést megjelentető szolgáltatótól. Belföldi viszonylatban áfát számol fel, és a szolgáltatótól kapott számla áfájából levonva a különbözetet utalja át az adóhatóság részére. Viszont most szlovák ügyfél a megrendelő, de magyar a hirdetést megjelentető szolgáltató, kérdés, hogyan lehet ezt megoldani? Válaszát előre is köszönöm.

Közösségen belüli oktatás szolgáltatás számlázása Kérdés

Tisztelt Bartha László! Legutóbbi kérdésemre érkezett válaszát nem tudom értelmezni, kérem legyen segítségemre a pontosításban! A második kérdésem a következő volt: Az oktatással foglalkozó magyar cég szerződést szeretne kötni egy román alapítvánnyal, aki rendelkezik román adószámmal (tehát adóalany), de közösségi adószámmal nem. Az oktatás a román partnernél teljesül, ott lesz megtartva a nyelvi kurzus egy EU-projekt keretében. A magyar cég alanyi adómentes státuszú, rendelkezik közösségi adószámmal. Hogyan kell majd a számlát kibocsátania, mi a helyes eljárás (mit írjon a számlára szöveges részként, illetve adókulcsnak, számítson-e fel áfát, ha igen, mennyit, és ezt hol kell bevallani és befizetni). Válasza alapján a magyar cég úgy állítja ki a számlát, hogy szerepelteti a saját közösségi adószámát, a román cégét nem (mivel nekik ilyen nincsen), nem számít fel semmilyen áfát, viszont feltünteti hogy "fordított adózás", és hogy "áfa örvény területi hatályán kívüli". Az így kiállított számlát a partner közösségi adószámának hiánya miatt a 15A60 nyilatkozatban szerepeltetni nem tudjuk, és áfabevallást sem tudunk beadni. Kérem legyen szíves részletesen leírni, hogy mi a helyes eljárás, mert válaszából nem tudjuk pontosan értelmezni! Köszönettel!

Üzletpolitikai célból adott ajándék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel összefüggésben szeretnék tájékoztatást kérni: Egy élelmiszer-nagykereskedő cég értékesítése, árbevétele növelése céljából akciót hirdet egy szakmai újságban. Nagykereskedő cég lévén a társaság vevői elsősorban vállalkozások, magánszemély vásárló ritkán fordul elő. Az akció keretén belül az új vásárló első rendelése, vásárlása után – amennyiben bemutatja a szakmai újságban megjelent hirdetést – egy karton (12 doboz) tejet kap ajándékba, melynek értéke körülbelül bruttó 2 000 forint.. Kérdéseink az alábbiak: • Minősíthető-e az akció üzletpolitikai célból adott adómentes juttatásnak? • Ha igen, milyen dokumentációs, adminisztrációs, számlázási kötelezettséget kell teljesítenie a társaságnak? • Kiállítható-e az új vevő első vásárlásáról a számla úgy, hogy a számlán a vásárolt termékek mellett feltünteti a nagykereskedő a teljes értékben az ajándékba adott tej, majd 100 százalékos árengedmény? • Ha nem minősíthető az akció üzletpolitikai célból adott adómentes juttatásnak, akkor milyen adófizetési kötelezettség keletkezik az akcióval kapcsolatban? • Levonható-e az áfa az akcióhoz beszerzett termékek után? Válaszát köszönjük!

Áruminta elszámolási bizonylata Kérdés

Társaságunk árumintát helyez ki partnerei részére ingyenesen, amelyet a két fél közöti szerződés is alátámaszt. Az árumintát technikai, elsősorban logisztikai okokból nulla forintos értékben kiszámlázzák. Emiatt érheti-e a társaságot bármilyen adóhátrány?

Munkahelyi étkezésről számla kiállítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A dolgozóknak béren kívüli juttatásként adott munkahelyi étkezésről az áfatörvény 14. paragrafus (2) bekezdés alapján a fizetendő áfa bizonylataként kell-e számlát kiállítani, vagy elég a számviteli törvény szerinti számviteli bizonylat? Válaszát előre is köszönjük. Tisztelettel: Nagyné

Egyéni vállalkozás kártérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó tulajdonában lévő gépjármű balesetével kapcsolatban a balesetet okozó gépjármű biztosítója elmaradt haszonnal kapcsolatos kártérítést adott. Az szja-törvény 10. melléklet I. 9. pontja szerint bevétel: a káreseménnyel összefüggésben kapott kártalanítás, kártérítés, ideértve a felelősségbiztosítás alapján felvett összeget. A gépjármű használhatatlansága miatti elmaradt haszon biztosító általi megtérítése – kártérítés címén – tehát bevételként kerül elszámolásra a tényleges pénzügyi teljesítéskor, és ekként adózik is ezután az egyéni vállalkozó. Kérdésem, hogy fentieket jól gondoljuk-e, illetve a biztosító kártérítésével kapcsolatban az áfatörvény hatálya alá tartozó egyéni vállalkozónak kell-e áfás számlát kiállítani, tehát az elmaradt haszon biztosító általi megtérítése áfa hatálya alá tartozó ügylet-e? Segítségüket köszönöm.

Számlázási gyakorlat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Számlázási gyakorlatban kérném a tanácsukat. Egy autó-felépítményeket gyártó cégtől, ha megrendelnek egy autót, előlegszámlát állít ki az eladó. A munka elvégzésekor azonban a végszámlát a lízing cég felé állítják ki, és a lízingcég az előleggel csökkentett összeget utalja a cég részére. A lízingcég nem engedi a számlán mínusszal feltüntetni az előleg összegét. Szerződés alapján összevezetjük az összegeket. A megrendelő részére azonban csak egy előlegszámlát állítanak ki. Ő hogyan tudja ezt kivezetni? Mi lenne a megfelelő számlázási gyakorlat? (A lízingcég nem fogadja el csak a teljes összegről a számlát, és az előleggel csökkentett összeget utalja.) Segítségüket előre is köszönöm.

Fordított adózás alkalmazhatósága nem áfaalanynál Kérdés

Amennyiben áfaalany szolgáltató építésiengedély-köteles szolgáltatást nyújt nem áfalany magánszemélynek, hogyan történhet a szolgáltatás számlázása, és kinek kell az áfát megfizetni?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Öröklésről lemondás ellenérték fejében – illeték, szja

dr. Magyar Attila

ügyvéd

Magyar-Hajós-Dobos Ügyvédi Iroda

Elektromosautó-töltés elszámolása

Juhász Tibor

okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink